Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barometr Zawodów 2023. W jakich profesjach ciężko znaleźć pracę w powiecie malborskim? Służby zatrudnienia przeanalizowały sytuację

Anna Szade
Anna Szade
Archiwum Polska Press
Po badaniach lokalnego rynku pracy przez służy zatrudnienia powstał Barometr Zawodów 2023. Okazuje się, że są cztery profesje, w przypadków których znalezienie zatrudnienia w powiecie malborskim może być naprawdę trudne.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Malborku z udziałem specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku przeprowadzona została ósma edycja badania lokalnego rynku pracy. Tak powstał Barometr Zawodów 2023, czyli jednoroczna prognoza sytuacji poszczególnych profesji w naszym powiecie.

Po analizie zawody dzielone są na trzy grupy:

  • deficytowe, czyli takie, w których brakuje pracowników
  • zrównoważone, w których liczba pracowników odpowiada potrzebom pracodawcom
  • nadwyżkowe, w których ofert pracy jest naprawdę mało w stosunku do osób, które ich poszukują.

Tak naprawdę, najgorzej mają ci „niepotrzebni”, dla których ofert pracy jest najmniej. Ta lista w przypadku powiatu malborskiego obejmuje cztery profesje.

„Umysłowym” trudno znaleźć zatrudnienie w powiecie malborskim

Nowością w zestawieniu zawodów nadwyżkowych są pracownicy administracyjni i biurowi. Ten trend został wychwycony przez pracowników służb zatrudnienia na postawie dużej liczby rejestrujących się w PUP.
Co ciekawe, w powiecie starogardzkim sytuacja jest dokładnie odwrotna, bo tam występuje duży deficyt poszukujących pracy w tym zawodzie. Według danych Barometru Zawodów 2023, w Gdyni i Sopocie też brakuje takich pracowników. Jest więc nadzieja na zatrudnienie, choć wiąże się to z codziennymi dojazdami.

Drugi zawód, pokrewny, to specjaliści ds. administracji. Badanie rynku pracy pokazało, że sytuacja wzięła się z praktyk stosowanych w instytucjach publicznych. Otóż w ramach oszczędności na kosztach pracy często ich szefowie decydują się na redukcję etatów. Wygląda to tak, że po przejściu jednego pracownika na emeryturę, nie organizuje się naboru na zwolnione przez niego miejsce. Zamiast obsadzenia wakatu, zadania rozdzielane są między innych pracowników.

Taką zasadę stosowano m.in. w Urzędzie Miasta Malborka, gdzie w pewnym momencie wstrzymywano nabory na zwalniane posady. A to przekłada się później na dużą liczbę absolwentów szkół bez doświadczenia zawodowego na rynku pracy, którzy... nie mają go gdzie zdobyć.
Na szczęście, można szukać ofert poza powiatem malborskim. Specjaliści ds. administracji, wg prognoz, łatwiej znajdą coś dla siebie w powiecie starogardzkim, gdańskim, ale też w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie.
Tam też na pewno można liczyć na lepsze pensje.

Trudno znaleźć osoby do pracy w urzędzie z doświadczeniem, bo gdy już je nabędą, często wybierają innych pracodawców z uwagi na wysokość wynagrodzenia, na które mogą liczyć specjaliści – mówił nam niedawno Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Rolnicy i pracownicy poligraficzni niechętnie widziani

Wśród zawodów nadwyżkowych w powiecie zostali na kolejny rok pracownicy poligraficzni. Jak tłumaczy PUP, to przede wszystkim absolwenci, którzy ukończyli szkoły w latach 90. i mają dużą przerwę w wykonywaniu zawodu.
Ewentualnie mogliby szukać firm oferujących zatrudnienie w powiecie chojnickim, w Gdańsku czy Sopocie.

Na zatrudnienie nie mają co liczyć również rolnicy i hodowcy. Zresztą oni i tak nie szukają pracy w zawodzie, bo jej praktycznie nie ma. Według danych PUP, w zdecydowanej większości są to osoby długotrwale bezrobotne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powiat malborski. W PUP bezrobocie nie rośnie, choć to nie znaczy, że kryzys nie nadchodzi. Przedsiębiorcy zaciskają pasa, by przetrwać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto