bezpiecznakraina.energa-operator.pl

Materiał informacyjny – Energa Operator
Energa-Operator przygotowała internetową platformę edukacyjną dla najmłodszych. Dzięki niej mogą się oni dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o energii elektrycznej oraz tego, jak z niej bezpiecznie korzystać. Nowy portal stanowi filar programu „Bezpieczna Kraina Energa Operator”, w ramach którego prowadzonych jest cały szereg działań edukacyjnych.

Program „Bezpieczna Kraina Energa-Operator” stworzony został z myślą o dzieciach, ich rodzicach oraz nauczycielach. Jego podstawę stanowi internetowa platforma, dzięki której najmłodsi, poprzez zabawę mogą poznać odpowiedzi na pytania o to - czym jest prąd, jak się go wytwarza, a także o to, jaką drogę przebywa, zanim trafi do naszych domów. Jednym z najważniejszych celów programu jest edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz zwrócenie uwagi na konieczność odpowiedzialnego zachowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej.

Portal dostępny jest pod adresem: https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/

Program „Bezpieczna Kraina Energa-Operator” to dodatkowo wizyty lekcyjne w szkołach i spotkania pracowników Energa-Operator z dziećmi, w wybranych miastach Polski, w ramach organizowanych miasteczek edukacyjnych.

Podróż przez Bezpieczną Krainę Energa-Operator

Na stronach portalu na najmłodszych czeka podróż elektrycznym wozem Pogotowia Energetycznego po Bezpiecznej Krainie przez znajdujące się na jej terenie ciekawe miejsca. Każdy przystanek jest okazją do zdobycia wiedzy na jakiś dotyczący energii elektrycznej temat. Na farmie wiatrowej dowiedzieć się można np. tego, czym jest energia odnawialna, a także tego, jakie są sposoby jej pozyskiwania. Inne miejsca odkryją wiedzę dotyczącą m.in. sposobów oszczędzania prądu, słońca jako źródła energii oraz sposobów postępowania z elektroodpadami.

Bezpieczna Kraina Energa-Operator rozpoczyna rok szkolny

Pracownicy Energa-Operator odwiedzają szkoły już od przeszło 20 lat. W prowadzonych przez nich zajęciach do tej pory uczestniczyło łącznie ponad 170 tysięcy uczniów. Lekcje przerwane zostały przez pandemię. Teraz, wraz z początkiem września, Energa-Operator wraca do szkół, w ramach programu Bezpieczna Kraina. Zajęcia przygotowane zostały tak, aby były ciekawe i interesujące dla najmłodszych. Prowadzący je pracownicy Energa-Operator korzystają m.in. z eksponatów umożliwiających uczniom przeprowadzanie eksperymentów. Jeżeli twoja szkoła jest zainteresowana takimi zajęciami, wystarczy tylko wypełnić formularz na stronie Bezpiecznej Krainy w zakładce „Współpraca ze szkołami”: https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/wspolpraca-ze-szkolami

Bezpieczna Kraina także dla dorosłych

Portal „Bezpiecznej Krainy Energa-Operator” zawiera również informacje przydatne dla trochę starszych użytkowników Internetu, rodziców i nauczycieli – m.in. dotyczące tego, jak zgłaszać awarie i brak prądu, a także wskazówki odnoszące się do bezpiecznego postępowania w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej, które warto przekazać dzieciom. Portal jest cały czas rozbudowywany, wkrótce pojawią się na nim scenariusze lekcji, z których korzystać będą mogli nauczyciele.

Miasteczko Bezpiecznej Krainy Energa-Operator

Energa-Operator odwiedza również miejscowości z terenu swojego działania z edukacyjnym miasteczkiem. Wydarzenia organizowane w ramach programu przygotowane są tak, aby nie było w nich miejsca na nudę. Przekazywanie wiedzy ułatwiają m.in. atrakcyjne eksponaty, takie, jak kula plazmowa, czy też model generatora van de Graffa.

Dotychczas miasteczko Bezpiecznej Krainy gościło w Sierpcu, Przywidzu oraz Mławie. Zajęcia prowadzone przez pracowników Energa-Operator cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych, ale też i starszych uczestników. Informacje o kolejnych miejscowościach, które odwiedzi miasteczko, znaleźć będzie można m.in. na stronie Bezpiecznej Krainy.

Ta wiedza może uratować życie

Wypadki porażenia prądem, także te związane z infrastrukturą elektroenergetyczną, najczęściej dotykają młodych ludzi. Przyczyną niejednokrotnie bywa brak świadomości zagrożeń oraz wiedzy, o zasadach bezpiecznego zachowania się w odniesieniu do energii elektrycznej. Ostatnio do wydarzenia tego typu doszło na początku września w woj. lubelskim, gdzie nastolatek wspiął się, na znajdujący się w pobliżu szkoły słup energetyczny. Dlatego energia elektryczna stanowi jeden z tych tematów, których nie należy pomijać w rozmowach z najmłodszymi.

**********

Miliony przerabiane na złom, czyli kradzież infrastruktury elektroenergetycznej

Kradzież infrastruktury elektroenergetycznej często kończy się tragicznie dla złodziei, przynosi też nikłe zyski, zwłaszcza w porównaniu ze stratami, jakie powoduje. Sprzęt warty niejednokrotnie setki tysięcy złotych, sprzedawany jest nielegalnie w cenie złomu. Koszty ponosimy wszyscy w rachunkach za dystrybucję energii elektrycznej.

Złodzieje infrastruktury nierzadko pozbawiają odbiorców ciągłości dostaw energii na wiele godzin. Uszkodzone obiekty i elementy sieci stanowią zaś śmiertelne zagrożenie dla postronnych osób.

W latach 2018 – 2020 na terenie działania Energa-Operator, miało miejsce ponad 190 kradzieży lub dewastacji infrastruktury elektroenergetycznej. Wywołały one przerwy w dostawach energii elektrycznej dla blisko 3 tysięcy odbiorców. Straty oszacowano na przeszło 1,8 miliona złotych.

Kradzione były m.in. przewody linii niskiego napięcia, transformatory SN/nn, szafki pomiarowe, szafy sterowania, złącza kablowe, liczniki, a nawet drzwi do stacji transformatorowej. Wśród ciekawych „fantów”, zabranych przez złodziei, znalazła się m.in. antena umożliwiająca zdalne sterowanie infrastrukturą sieciową, router stacyjny obsługujący komunikację z licznikami zdalnymi, a także kątowniki słupów kratowych, których demontaż stanowi szczególne zagrożenie dla stabilności całej konstrukcji i tym samym bezpieczeństwa osób postronnych.

Wszystkie te przedmioty prawdopodobnie trafiły na złom, gdzie zostały sprzedane za ułamek rzeczywistej wartość, do której doliczyć trzeba także koszy pracy związane z odtworzeniem infrastruktury.

Wedle danych za I półrocze 2022, w tym roku doszło już do 30 kradzieży lub dewastacji infrastruktury dystrybucyjnej. Działania złodziei pozbawiły ciągłości dostaw energii elektrycznej blisko 3,5 tysiąca odbiorców. Straty wyniosły niemal 65 tysięcy złotych.

Ważne stacje są pod stałym nadzorem

Energa-Operator dokłada starań, aby chronić infrastrukturę elektroenergetyczną i maksymalnie utrudnić złodziejom ich „pracę”. Ważne stacje elektroenergetyczne są pod stałym nadzorem, objęte 24 godzinnym monitoringiem. Każde wtargnięcie na ich teren powoduje błyskawiczną i zdecydowaną reakcję odpowiednich służb. W Polsce jest już jednak ponad milion kilometrów linii elektroenergetycznych. Tylko w sieci Energa-Operator pracuje przeszło 61 tysięcy stacji elektroenergetycznych średniego napięcia. Nie ma sposobu, aby przez całą dobę pilnować każdego elementu sieci. Na szczęście w przeciwdziałaniu kradzieży może pomóc każdy z nas.

Zgłoś kradzież

Jeżeli jesteś świadkiem kradzieży lub podejrzewasz, że może ona mieć miejsce

np. widzisz ingerencję osób postronnych nieposiadających odzieży oraz pojazdów z logiem operatora systemu dystrybucyjnego przy urządzeniach elektroenergetycznych zwłaszcza w godzinach wieczornych/nocnych, koniecznie zgłoś to na linię Pogotowia Energetycznego 991 lub/i Policję (997).

Zgłoś na linię Pogotowia Energetycznego 991 także, każdą sytuację związaną ze spowodowanym przez złodziei uszkodzeniem infrastruktury. Mogą to być zerwane przewody linii elektroenergetycznych, ale także np. zerwana kłódka i/lub otwarte drzwi do stacji transformatorowej.

Złapani na gorącym uczynku

W 2016 roku, w Mikołowie, zginął 47 letni mężczyzna, który najprawdopodobniej usiłował okraść stację transformatorową. Usmażył się żywcem. W 2019 roku w podobnych okolicznościach, również na śląsku, zginął 60 latek. Próba kradzieży pozbawiła prądu całe osiedle. Tragicznie skończyło się również wtargnięcie przez 35 latka, do stacji transformatorowej w Starogardzie Gdańskim. Mimo interwencji lotniczego pogotowia ratunkowego i szybkiego transportu do szpitala, mężczyzna zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Wszyscy zainteresowani kradzieżą infrastruktury elektroenergetycznej powinni pamiętać o tym, że porażenie prądem może powodować m.in. rozległe poparzenia.

Brak prądu też może zabić

W maju 2022 roku, trzech mężczyzn ukradło elementy rezerwowej instalacji energetycznej zasilającej obiekty na terenie Lubuskiego Centrum Pulmonologii. Na szczęście nikomu z pacjentów nic się nie stało. Podejrzani usłyszeli dwa zarzuty: zamachu na urządzenia infrastruktury elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego. Oba zagrożone karą do 8 lat więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: bezpiecznakraina.energa-operator.pl - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto