Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Błogosławiona Dorota z Mątów na znaczkach pocztowych. Właśnie minęła 624 rocznica śmierci patronki Pomorza

rk
Fot. materiały Poczty Polskiej
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z podobizną patronki Pomorza – błogosławionej Doroty z Mątów. Na znaczku okolicznościowym znajduje się zdjęcie obrazu namalowanego przez Krzysztofa Izdebskiego-Cruz.

Poczta Polska wydała znaczek o nominale 2,60 zł w nakładzie 100 tys. sztuk. Arkusze można nabyć w niektórych placówkach pocztowych i w sklepie internetowym pod adresem: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Rys historyczny
Dorota Schwartze urodziła się 25 stycznia 1347 r. we wsi Mątowy Wielkie. Jej życie od najmłodszych lat przepełniała silna wiara i surowa pobożność, którą wzmacniały dodatkowo doznawane stany mistyczne. Dorota od dziecka pragnęła wstąpić do zakonu, jednakże pogorszenie się statusu materialnego rodziny sprawiło, iż musiała porzucić te marzenia.
Patronka Pomorza została wydana za mąż za starszego o 20 lat Adalberta, gdańskiego kupca i płatnerza. Religijna żarliwość Doroty nie przypadła mężowi do gustu, który przyzwyczajony do wystawnego trybu życia mieszczaństwa nie mógł pogodzić się z codziennym uczęszczaniem małżonki na msze świętą. Dlatego zamykał Dorotę w domu i bił ją do krwi.
Nie wiemy z całą pewnością, co doprowadziło finalnie do nawrócenia kupca i zmiany jego trybu życia, lecz śmierć ośmiorga z dziewięciorga ich dzieci w wyniku epidemii musiała odcisnąć w Adalbercie trwały ślad. W akcie pokuty małżeństwo pielgrzymowało do europejskich sanktuariów, gdzie Dorota prawdopodobnie po raz pierwszy zetknęła się z nową formą ascezy – zamurowaniem się w klasztorze. Dopiero po śmierci Adalberta postanowiła opuścić Gdańsk i zamieszkać w Kwidzynie. Dostając się pod kierownictwo Jana z Kwidzyna, który spisywał jej dziennik duchowy, wystąpiła o zgodę na zamurowanie się w specjalnie wybudowanej celi. Wyczerpana pokutą, po 14 miesiącach przebywania w pustelni, zmarła w 25 czerwca 1394 r.
Dorota z Mątów to jedyna w polskiej hagiografii osoba, która wybierając życie rekluzy, polegające na zamurowaniu się w celi aż do śmierci, jednocześnie dostąpiła daru otrzymania stygmatów. I choć doznawane Chrystusowe rany pozostawały ukryte, sława jej oddanej pobożności sprawiła, że już za życia otaczana była powszechnym szacunkiem i podziwem.
Jan Długosz wspominał, że w tej samej pustelni, która była wybudowana specjalnie dla Doroty, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem modlił się sam Władysław Jagiełło. Postać bł. Doroty stała się nie tylko przykładem dla wierzących, lecz także silną inspiracją literacką, do której nawiązywali Adam Mickiewicz i Günter Grass.

Źródło: informacja prasowa Poczty Polskiej

Prezydent Andrzej Duda w Malborku - 25.06.2018 r.:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto