Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzechwa w Teatrze Polskim. Zatańczy Lis Witalis!

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
5 grudnia (sobota) o godz. 18 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się premiera sztuki "Brzechwa 2, czyli Szelmostwa Lisa Witalisa". Spektakl reżyseruje Łukasz Gajdzis.

"Szelmostwa Lisa Witalisa" to po fenomenalnej "Pchle Szachrajce" kolejna bajka Jana Brzechwy, która zostanie wystawiona na bydgoskiej scenie teatralnej. Sobotnia premiera przyjmie formę przedstawienia muzycznego stworzonego z ogromnym rozmachem przy współpracy z doświadczonymi tancerzami i niezwykle utalnetowaną choreograf Anetą Jankowską. Spektakl stanowi kontynuację cyklu "Sztuki Polskie w Teatrze Polskim".

- Przedstawienie delikatnie wychodzi poza ramy teatru dramatycznego. Można zaryzykować stwierdzenie, że przyjmuje trochę formę musicalu. Niesformy Lis Witalis, główny bohater sztuki, mimo że nie próżnuje w swoich wariactwach, zostaje w końcu napomniany. Jego postawa uczy, że wszystkie wybryki mają swoje granice - mówi reżyser Łukasz Gajdzis.

Premierze towarzyszyć będzie świąteczna akcja zbierania artykułów szkolnych (kredki, farbki, bloki, zeszyty, kolorowanki, pisaki, plastelina, pędzelki) "Podziel się z Lisem" dla dzieci z Domów Dziecka, oddziałów szpitali dziecięcych, świetlic środowiskowych, przedszkoli. Zbiórka potrwa od 5 do 27 grudnia 2009 w godz. 10.00 – 16.00 w Dziale Promocji i Marketingu teatru.

BRZECHWA 2. SZELMOSTWA LISA WITALISA

REŻYSERIA Łukasz Gajdzis
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY Mirek Kaczmarek
CHOREOGRAFIA Aneta Jankowska
OPRACOWANIE MUZYCZNE Maciej Szymborski
REŻYSERIA ŚWIATŁA Robert Łosicki
ASYSTENT SCENOGRAFA Natalia Horak

występują Karolina Adamczyk, Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski, Jerzy Pożarowski, Marcin Zawodziński

tańczą Aneta Jankowska, Łukasz Kosicki, Maciej Kosicki, Michał Szopiński, Mateusz Witkowski

inspicjent Hanna Gruszczyńska

premiera 5 grudnia 2009

Teatr Polski w Bydgoszczy dziękuje spadkobiercom twórczości Jana Brzechwy: p. Katarzynie Ambrosino, p. Krystynie Marii Brzechwie - Reyzz, p. Magdalenie Katscher, p. Aleksandrze Ewie Lasocie,  p. Barbarze Magajewskiej, p. Adamowi Magajewskiemu za możliwość zamieszczenia tekstu bajki Szelmostwa Lisa Witalisa w programie do spektaklu.

JAN BRZECHWA
Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, urodził się w Żmerynce na Podolu. Podjął studia medyczne w Kazaniu, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1920-21 wziął udział jako ochotnik w wojnie polsko-radzieckiej. Z wykształcenia - prawnik, z zamiłowania - poeta, satyryk, tłumacz, autor popularnych utworów dla dzieci. Stryjeczny brat Bolesława Leśmiana, który jednak nie uznawał jego twórczości za prawdziwą literaturę. Debiut Brzechwy przypadł na rok 1915, kiedy to opublikował pierwsze wiersze w piotrogrodzkim "Sztandarze" i kijowskich "Kłosach Ukraińskich". Od 1918 pisał satyryczne teksty kabaretowe posługując się pseudonimem: Szerszeń i Szer-Szeń. Utwory liryczne publikował w "Skamandrze" i "Wiadomościach Literackich". Wydał kilka tomików poetyckich: Oblicza zamyślone (1926), Talizmany (1929), Trzeci krąg (1932), Piołun i obłok (1935). Popularność zdobył jako twórca wierszy dla dzieci, m.in. Tańcowała igła z nitką (1938), Kaczka Dziwaczka (1939), Przygody Pchły Szachrajki (1946), Brzechwa dzieciom (1953) oraz powieści Akademia Pana Kleksa (1946). Opublikował wspomnienia pt. Gdy owoc dojrzewa (1958). Tłumaczył literaturę dziecięcą oraz utwory dramatyczne z języka rosyjskiego, m.in. Czechowa. Pseudonimem "Jan Brzechwa" posługiwał się od 1946, natomiast pod prawdziwym nazwiskiem publikował artykuły z dziedziny prawa. Tematyka żydowska pojawiała się wyłącznie w utworach satyrycznych, np. w sztuce scenicznej Moryc (1927) napisanej wspólnie z Julianem Tuwimem i Marianem Hemarem. Zawodowo pracował jako radca prawny, zajmując się ochroną praw autorskich - w latach 1924-39 w Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), 1945-48 w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" i ponownie w ZAiKS-ie. W latach 1953-55 był prezesem Rady ZAiKS, a od 1957 przewodniczącym Zarządu. W latach 1958-66 był członkiem Zarządu Polskiego PEN Clubu. W 1965 otrzymał nagrodę I stopnia ministra kultury i sztuki za całokształt twórczości.

J**an BrzechwaSzelmostwa Lisa WitalisaIZnano różne w świecie lisy:Był więc lis Ancymon Łysy;Pospolity lisek rudy,Pełen sprytu i obłudy;Lis niebieski – wielka sknera;Zezowaty lis – przechera;Czarny lisek ogoniasty;Lis Patrycy Jedenasty;Srebrny lis niezwykle szczwany;Lis Mikita spod Oszmiany;Lis Telesfor farbowany,Niebezpieczny i zawzięty;Lis Wincenty, lis Walenty,Lecz nie było w świecie lisaPonad lisa Witalisa…**

ŁUKASZ GAJDZIS
Łukasz Gajdzis (ur. 1984) - Doktorant PWSFTViT w Łodzi. Student Wydziału Reżyserii - Reżyseria muzyczna i operowa w PWST w Krakowie. Wcześniej ukończył aktorstwo w PWSFTViT, Zarządzanie kulturą na UW oraz filozofię na UKW. Zagrał w Sezonie Łowieckim (2006), Tymonie Ateńczyku, Z twarzą przy ścianie, Kajtusiu Czarodzieju, Sprawie Dantona oraz w Koniec Terroru (2009). Asystent Grażyny Kani przy Motortown (2007), Pawła Łysaka przy Trzech siostrach (2009). Wyreżyserował Pchłę Szachrajkę (2007), operę Dido and Aeneas (2008), We are the champions - piosenki sportowe (2008), Zagładę ludu czyli moja wątroba jest bez sensu (2009) z teatrem studenckim Teatryści oraz instalację teatralną - Kobiety do środka (2009).

MIREK KACZMAREK
(ur. 1970) Absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej na ASP w Poznaniu. Pracował z Piotrem Kruszczyńskim m.in. przy Odejściu głodomora T. Różewicza (Wrocławski Teatr Współczesny, 2002), Płatonowie i innych A. Czechowa (Teatr Polski w Poznaniu, 2003). Ściśle współpracuje z Janem Klatą: Lochy Watykanu A. Gide’a (Wrocławski Teatr Współczesny, 2004) – kostiumy, …córka Fizdejki wg Witkacego (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2004) – scenografia, Nakręcana pomarańcza wg A. Burgessa (Wrocławski Teatr Współczesny, 2005) – kostiumy, Fanta$y J. Słowackiego (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2005) – scenografia, Weź, przestań J. Klaty (TR Warszawa, 2006) – kostiumy, Transfer! (Wrocławski Teatr Współczesny, 2006) – scenografia, Oresteja Ajschylosa (Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2007) – kostiumy, Szewcy u bram wg Witkacego (TR Warszawa, 2007) – kostiumy i projekcje wideo, Sprawa Dantona S. Przybyszewskiej (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008). Zrealizował scenografię m. in. dla Jarosława Tumidajskiego (Grupa Laokoona T. Różewicza, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2007 również kostiumy, Święta Joanna od szlachtuzów B. Brechta, Teatr Miejski w Gdyni, 2007 również projekcje wideo). W Teatrze Polskim w Bydgoszczy wykonał kostiumy do spektaklu Wiktora Rubina Przebudzenie wiosny F. Wedekinda, 2007 oraz kostiumy i scenografię do Drugiego zabicia psa M. Hłaski, 2007. Z tym samym  reżyserem przygotował Cząstki elementarne M. Houellebecq’a (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008). W bydgoskim teatrze zaprojektował również dekoracje i kostiumy do We Are the Champions. Piosenki sportowe, 2008 oraz kostiumy do spektaklu Jana Klaty Witaj/Żegnaj na podstawie 365 dni/365 sztuk Suzan-Lori Parks,2008 oraz Trzy siostry wg Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Łysaka, 2009. Wykonał także kostiumy do spektaklu Jana Klaty Ziemia obiecana wg Stanisława Reymonta (koprodukcja Teatru Polskiego we Wrocławiu z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur w Łodzi i teatrem Hebbel am Ufer w Berlinie, 2009). Otrzymał liczne nagrody za scenografię do Sprawy Dantona w reż. Jana Klaty (33 Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka polska" (2008), I Międzynarodowy Festiwal Teatrów BOSKA KOMEDIA w Krakowie (2008), MFT KONTAKT w Toruniu (2009)). Na IX Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu otrzymał nagrodę za scenografię do spektaklu Szajba w reż. Jana Klaty (2009).

ANETA JANKOWSKA

(ur. 1987) Tancerka, choreograf, absolwentka Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na specjalizacji taniec współczesny. Studentka na kierunku Choreograia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 1997 uczestniczyła w warsztatach i zajęciach w różnych technikach tanecznych. Umiejętności taneczne rozwija w technice Witolda Jurewicza, Jacka Owczarka oraz Ani Wytych-Wierzgacz. Prowadziła zajęcia taneczne dla uczestników projektu Kobiety do środka, realizowanego w TPB (w reż. Łukasza Gajdzisa). Tancerka, choreograf i odtwórczyni roli w spektaklu operowym Dido and Aeneas w reż. Łukasza Gajdzisa oraz w spektaklu lalkowym dla dzieci Krzesiwo w reż. Czesława Sieńko. Od 2006 roku tancerka w zespole Studnia w Kaliszu („oj lala” w choreografii Anny Wytych-Wierzgacz) oraz w grupie tańca Rozruch w Bydgoszczy, gdzie współtworzyła m. in. takie spektakle jak szukając ciała, sto lat sto lik lub 80/40/80. Na swoim koncie ma także niezależnie tworzone choreografie (puenta bez puenty, W przód, Ściana).
** MICHAEL JOSEPH JACKSON **
(ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany "Królem Popu".

Od 1988 do 2005 Jackson mieszkał w swojej posiadłości w Kalifornii, zwanej Neverland Ranch, gdzie zbudował park rozrywki i prywatne zoo, często odwiedzane przez dzieci. W 1993 artysta został oskarżony o molestowanie nieletnich. Wątek związku Michaela Jacksona z dziećmi pojawił się ponownie w 2003, po emisji dokumentu Living with Michael Jackson, jednak w 2005 został uniewinniony z wszystkich zarzutów. Jackson miał troje dzieci: Michaela Josepha Jacksona Juniora (znanego jako "Prince"), Paris Michael Katherine Jackson oraz Prince'a Michaela Jacksona (znanego jako "Blanket").
Zmarł 25 czerwca 2009, w wieku 50 lat, wskutek "nagłego zatrzymania akcji serca".
źródło: http://pl.wikipedia.org/


Teatr Polski zaprasza na spektakl "Brzechwa 2, czyli Szelmostwa Lisa Witalisa" w terminach: 5 grudnia (premiera) o godz. 18.00, 8, 9, 10, 11, 15, 16 grudnia o godz. 10.00, 13, 27 grudnia o godz. 11.00 i 27 grudnia o godz. 16.00.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto