MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek przy ul. Żeromskiego 43 w Malborku wystawiony na sprzedaż. Za ile można kupić perłę XIX-wiecznej architektury?

Anna Szade
Anna Szade
Dom przy Żeromskiego 43 figuruje w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Dom przy Żeromskiego 43 figuruje w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Radosław Konczyński
Budynkiem przy ul. Żeromskiego 43 w Malborku zachwyca się wielu. Obiekt ma swoje lata. Pochodzi z lat 90. XIX wieku i wciąż można dostrzec piękne detale. Czy to wystarczy, by obiektem zainteresował się inwestor? Miasto ogłosiło właśnie zamiar sprzedaży tej nieruchomości.

Dom przy ul. Żeromskiego 43 w Malborku. Tak budowano pod koniec XIX wieku

Kto przechodzi lub przejeżdża ul. 17 Marca, widzi na skrzyżowani z ul. Żeromskiego budynek z numerem 43, tuż przy Banku Spółdzielczym. Nie da się ukryć, że oczy bolą, bo jako miejska własność powinien być zadbaną perłą architektury. Kto wie, czy nie jedną z ostatnich w tym stylu z końca XIX wieku.

Niestety, to nie pierwszy dowód na to, że od lat remonty budynków komunalnych nie znajdują się na priorytetowej liście zadań dla władz samorządowych. Według urzędowych dokumentów ostatnie poważniejsze prace wykonane były tam na stulecie budynku, czyli w latach 90. ubiegłego wieku. Wtedy częściowo odnowiono elewację i wymieniono stolarkę.

Obiekt wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków prowadzonej przez miasto. Znajduje się również w wojewódzkiej ewidencji, tworzonej przez pomorskie służby konserwatorskie z Gdańska.
Walory budynku widać gołym okiem i na pewno wiele osób zachwyca się ścianami i rysunkiem rygla, w którym widać belki i słupy oraz krzyże św. Andrzeja w narożach budynku. Piękne są też werandy i murowana wieżyczka. A gdy podejdzie się bliżej, widać umieszczone w gipsowe medaliony „z pełnoplastycznymi przedstawieniami figuralnymi”, jak opisują je fachowcy.

Miejska nieruchomość na sprzedaż. Jest wycena na zlecenie magistratu

Z domu „w kratę”, wyprowadzony już został ostatni lokator. Pomysły były dwa: albo magistrat pozyska środki i zaadaptuje obiekt na lokalne potrzeby, albo znajdzie nowego właściciela, który go uratuje.
Zwyciężyła druga opcja, czyli poszukiwanie inwestora. Urząd Miasta opublikował informację o zamiarze sprzedaży zabudowanej działki. Cena wywoławcza za 0,0790 ha powierzchni wraz z domem wynosi 1 136 632 zł.

Jak wynika z ogłoszenia, przeznaczenia obiektu zmienić na dzisiaj nie można. Urząd powołuje się na uchwałę Rady Miasta z września 2007 r. dla Śródmieścia Malborka.

Nieruchomość znajduje się na terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (symbol MW2 – 735 m kw.) i na terenie ulic lokalnych (symbol KDL – 55 m kw.) - informuje magistrat.

Kto byłby zainteresowany, ma jeszcze czas na zastanowienie się i zgromadzenie funduszy. Przewidywany na dzisiaj termin przetargu wyznaczony został na 1 lipca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto