Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Malborka podpisał apel w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji. To wspólne stanowisko włodarzy z całej Polski

Anna Szade
Anna Szade
Anna Szade
Kilkudziesięciu prezydentów i burmistrzów polskich miast podpisało się pod wspólnym apelem w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji. Wśród nich nie zabrakło Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka. Ma to związek z obchodami Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada.

Jak przypomina Związek Miast Polskich, 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Specjalny apel w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji wystosowali w piątek (13 listopada) prezydenci i burmistrzowie polskich oraz zagranicznych miast.

We wspólnych tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji biorą udział m.in. miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich, członkowie Unii Metropolii Polskich im. P. Adamowicza oraz Samorządów dla Polski.
Do akcji włączyły się również liczne miasta z zagranicy Londyn, Barcelona, Oslo, Düsseldorf, Praga, Budapeszt, Bratysława, Madryt, Kopenhaga, Gandawa, Birmingham i Reykjavik.

- Prezydenci i burmistrzowie miast wystąpili ze wspólnym apelem, przypominając jaką rolę i znaczenie ma tolerancja w życiu małych ojczyzn, przypomnieli fragment Deklaracji na Temat Zasad Tolerancji oraz wyrazili także solidarność ze wszystkimi dyskryminowanymi i wykluczonymi – informuje Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy Związku Miast Polskich.

Oto pełny tekst apelu prezydentów i burmistrzów:
W Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO w 1995 r. przypominamy fragment Deklaracji na Temat Zasad Tolerancji, pod którą podpisały się kraje członkowskie UNESCO ustanawiając to międzynarodowe święto:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
Dzisiaj my, prezydenci i burmistrzowie polskich miast, okazujemy solidarność z wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych.
Uważamy, że każdy obywatel naszych małych ojczyzn ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych,pochodzenia czy orientacji seksualnej.

Pod apelem podpisało się łącznie 44 włodarzy, także Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto