Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Były dowódca 22 BLT w Malborku będzie kierował zespołem powołanym przez ministra obrony. 19 ekspertów ma ocenić pracę podkomisji smoleńskiej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Płk pil. Leszek Błach w listopadzie 2015 roku z Antonim Macierewiczem, ówczesnym ministrem obrony, podczas jego wizyty w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego.
Płk pil. Leszek Błach w listopadzie 2015 roku z Antonim Macierewiczem, ówczesnym ministrem obrony, podczas jego wizyty w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Tomasz Gackowski/Moment Photo
Były dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku stanął na czele zespołu, którego zadaniem będzie ocena funkcjonowania podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. A dokładnie ma ustalić, jakie dokładnie wydatki związane z jej działalnością poniósł Skarb Państwa. To decyzja obecnego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Powstał zespół do spraw podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza

W piątek (19 stycznia) wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej, ogłosił powołanie zespołu ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Jak podkreślił, dokładnie to będzie zadaniem nowego gremium, a nie badanie przyczyn katastrofy, bo tym "zajmowała się komisja Jerzego Millera". Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego wyjaśnił, że zespół ma wykazać, ile polskiego podatnika kosztowała działalność podkomisji. Jak poinformował, ze wstępnych analiz audytu wynika, że to 36 mln zł, w tym 13 mln zł na ekspertyzy.

Musimy ocenić osiem lat funkcjonowania podkomisji, którą kierował pan Antoni Macierewicz. Musimy wyjaśnić zasadność, celowość i wiarygodność tych działań, bo efektów do tej pory nie zauważyliśmy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej.

Jak wyjaśnił wicepremier, "po to jest powołany dzisiaj zespół do analizy pracy, zasadności wydatków, żebyśmy mieli jasną, transparentną informację". W skład zespołu weszło 19 osób, a na jego czele stanął pułkownik Leszek Błach, żołnierz dobrze znany w Malborku, bo służył tu od 1991 r. jako pilot myśliwca, a w latach 2013-2017 był dowódcą 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. Stanisława Skalskiego w Malborku (zresztą pomysłodawca nadania imienia).

W styczniu 2017 r. płk pil. Leszek Błach został przeniesiony do rezerwy kadrowej w 1 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, a dwa miesiące później, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, wyznaczony na stanowisko szefa Zespołu Zapewnienia Jakości w Lotnictwie w MON (pełni tę funkcję do dzisiaj). Zespół ten wchodzi w skład Władzy Lotnictwa Wojskowego MON, która kontynuuje tradycje i przejęła wszystkie zadania Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, w tym zabezpieczenie funkcjonowania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Minister obrony narodowej: "Zespół jest apolityczny"

Jak stwierdził wiceminister obrony Cezary Tomczyk, zespół ds. oceny działań podkomisji smoleńskiej to "elita polskiej armii w zakresie lotnictwa oraz audytu wojskowego".

Przed państwem najlepsi z najlepszych. To są oficerowie, ekspertki i eksperci, którzy służą Siłom Zbrojnym niezmiennie od dwudziestu, trzydziestu lat, pracowali z wieloma rządami, audytowali i przygotowywali największe procesy w Wojsku Polskim" - powiedział Cezary Tomczyk.

Jak pisze MON, płk pil. Leszek Błach posiada "nieocenione doświadczenie nie tylko jako pilot (w tym dowódca kontyngentu Orlik-4, który w 2012 r. pełnił misję Baltic Air Policing na Litwie) czy dowódca bazy i wykwalifikowany audytor, ale też inspektor bezpieczeństwa lotów oraz instruktor szkolenia lotniczego. Brał udział w badaniach zdarzeń i wypadków lotniczych, jak również nadzorował i realizował audyty w lotnictwie Sił Zbrojnych.

Władysław Kosiniaka-Kamysz zapewniał, że „zespół jest apolityczny, w jego skład nie wchodzi nikt związany z polityką". Powołani eksperci mają wykonać swoją pracę do 30 czerwca 2024 r.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto