18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Były więzień Auschwitz w ZSP 3 w Malborku. Poruszająca lekcja historii

Redakcja
Fot. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku
Udostępnij:
W niezwykłym, poruszającym spotkaniu uczestniczyła młodzież ZSP 3 w Malborku. W czasy bezwzględnego ludobójstwa zabrał uczniów 95-letni gdańszczanin Kazimierz Piechowski, były więzień Auschwitz Birkenau. A zaczęło się od przypadkowego spotkania w pociągu...

„Dziś, piątego marca jestem drugi raz w Malborku. Było to dawno, bo miałem w tym czasie 13 lat. Pani od historii wykładała, jak nasz dzielny król Jagiełło rozprawił się z Krzyżakami. Nie namyślając się długo, postanowiłem wraz z moim kolegą, Niemcem, przepłynąć Wisłę i dalej pieszo do Malborka. Tu, w tym Malborku, podziwialiśmy ten potężny zamek. No więc nic dziwnego, że nasz Jagiełło nie zdobył tego zamku. Po godzinie byliśmy już w niemieckiej policji. Wyrok – mojego ojca kosztowało to mandat na 100 złotych. Tak się skończyła moja pierwsza podróż za granicę. K. Piechowski”

Takimi słowami wpisał się do kroniki wyjątkowy gość, który 5 marca odwiedził Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku – Kazimierz Piechowski. Kim jest? Urodzony w 1919 roku przedstawiciel pokolenia Kolumbów, harcerz, były więzień Auschwitz Birkenau, współorganizator brawurowej ucieczki z obozu zagłady, żołnierz AK oraz skazany przez powojenne władze Polski Ludowej za przynależność do tej formacji wojskowej na siedem lat więzienia. Jego pasją są podróże, a swoje marzenia o poznawaniu świata realizuje wraz z żoną, Igą, odwiedzając – jak sam mówi – wszystkie kontynenty.

Równie niezwykłe, co samo spotkanie, były okoliczności nawiązania kontaktu z Panem Kazimierzem. Jeden z uczniów szkoły poznał go, jadąc pociągiem relacji Warszawa – Gdańsk. Mimo różnicy pokoleń między podróżnymi nawiązała się nic sympatii, rozmawiali całą drogę, a na koniec wyrazili obopólną chęć kontynuowania tej znajomości. Wrażeniami ze spotkania Szymon podzielił się z nauczycielami szkolnej biblioteki. I tak się zaczęło… Natychmiast zrodziła się idea zaproszenia Pana Piechowskiego do ZSP nr 3 na żywą lekcję historii. Dzięki przychylności Pana Kazimierza i jego otwartości na młodych pomysł udało się wcielić w życie.

Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu „Uciekinier”, w którym Kazimierz Piechowski opowiada o swoich przeżyciach z okresu wojny i lat po jej zakończeniu. Najwięcej emocji wzbudził wątek jego ucieczki z Auschwitz. Był to jedyny w swoim rodzaju tak brawurowy i spektakularny wyczyn. Czterej więźniowie w przebraniach niemieckich oficerów opuścili obóz skradzionym Niemcom samochodem.

Po filmie Pan Kazimierz udzielał szczegółowych odpowiedzi na zadawane przez uczniów i nauczycieli pytania. Rzadko się zdarza, by młodzież słuchała z takim zainteresowaniem. Swoje wspomnienia Pan Piechowski przeplatał refleksjami o życiu i wartościach, które uważa za ważne. Wiele spostrzeżeń zrodziło się w czasie jego licznych podróży, o których również opowiadał. Podkreślał, jak ważny jest drugi człowiek, jak cenne są spotkania, w czasie których doceniamy wartość człowieka, a nie stan posiadania czy pełnione funkcje.

Ostatnie chwile spędzone z Panem Kazimierzem przebiegały w znacznie luźniejszej atmosferze. Zaproszony gość wspominał swoją pierwszą miłość, studia, w czasie których poznał swoją żonę, Igę, niezapomniany pobyt na wyspie Samoa i gościnę u wodza plemienia oraz smak kawy-lawy. W podziękowaniu za wspólny czas, ciekawe opowieści, a także przekazaną wiedzę młodzież spontanicznie i na stojąco odśpiewała „200 lat!”. Oklaskom nie było końca… Wspomnienie tego spotkania na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Materiał nadesłany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku
Opracowanie: Katarzyna Kruszewska, Agnieszka Runewicz-Burczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie