Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Caro vale! Ostatnie dni karnawału. Jak wygląda święto? Kto je obchodzi?

Michał Karcz
Michał Karcz
Ostatnie dni karnawału w Wenecji
Ostatnie dni karnawału w Wenecji Artur Kiełbasiński
Karnawał od wieków obchodzony jest na całym świecie w tym samym okresie. W kulturze chrześcijańskiej czas ten wiąże się nieodwracalnie z Wielkim Postem. Przed nami ostatnie dni przed 40-dniową posuchą. Jakie są tradycje i wierzenia dotyczące karnawałowego święta?

Przed nami ostatnie dni karnawału, czyli okresu pomiędzy Świętami Bożego narodzenia a Wielkim Postem. Ten od wieków jest obchodzony w wielu krajach związanych z kulturą chrześcijańską. Wyjątkiem jest Londyn, kutry zdecydował się w 1965 roku na przeniesienie tego święta na sierpień. Caro vale lub carnem levāre to stwierdzenia oznaczające w łacinie "żegnaj mięso".

Właśnie w tym czasie umownie żegnamy się z mięsem, ale symbolicznie też z uciechami. Kolejnych kilka tygodni mamy spędzić w spokoju, przygotowując się na zmartwychwstanie Jezusa. Dla lepszego zrozumienia czym dla chrześcijan jest karnawał, posłużyć może obraz Pietera Bruegla "Walka karnawału z postem". Widzimy tam granicę przecięcia się dwóch zupełnie innych światów.

Karnawał. Ostatnie dni szaleństwa przed postem

Kultura samego karnawału ewoluuje. Nie jest już bezpośrednio związana z religią, jednak jej piętno pozostanie z nim na zawsze. W obecnych czasach okres ten obfituje w wiele wydarzeń, organizowanych w różnych zakątkach ziemi. Najczęściej są to tłumne, kolorowe parady, których uczestnikom przygrywa skoczna radosna muzyka. W jej rytmach tysiące ludzi po prostu cieszy się dobrą zabawą. Każdy z nas ma przed oczyma obrazy karnawału z Rio de Janeiro czy Wenecji.

ZOBACZ TAKŻE: Okres międzywojenny to również bale i zabawy. Karnawał 100 lat temu: zabawy, stroje, bale.

Właśnie te dwa miasta najbardziej kojarzą nam się z karnawałem. Każdy z nich jest nieco inny. Brazylijski wydaje się bardziej ekspresyjny, łamiący wszelkie konwenanse związane z ubiorem. Ten z Wenecji jest bardziej dystyngowany, elegancki, wysublimowany. Łączy je jedno (i to jest najważniejsze) - dobra zabawa.

Miast ze swoimi słynnymi karnawałami jest na świecie więcej. Karnawał w Binche został w 2003 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wcześniej wspomniany został też karnawał w Londynie. Świętowanie przed nastaniem postu odbywa się również w Nicei, Bazylei czy Nowym Orleanie. Ten ostatni nie ma zbyt wiekowej tradycji. Powstał raczej jako nowa interpretacja swoich poprzedników.

Tradycje karnawałowe w Polsce

W Polsce tradycja karnawałowa nie jest tak znana na świecie, choć pozostaje bardzo interesująca. Niegdyś mogliśmy spotkać się z określeniem "zapusty". To dawna polska nazwa karnawału. Na Kaszubach okres ten obfitował w wiele tłustych dań. Wierzono, że jedząc mięso w czasie karnawału, można w ten sposób uchronić się przed komarami. Lokalna społeczność przygotowała specjalne konkursy podczas biesiad. Jednym z nich był taniec, w którym to gospodarze podskakiwali, jak najwyżej mogli. Ten przesąd miał zapewnić im żyzne plony i zbiory.

Wenecja w czasie karnawału

Teraz zostało nam kilka ostatnich dni karnawału. Z tego powodu wypada nam świętować wspólnie, zanim nastąpi czas posuchy. Przed nami weekend pełen wrażeń. Przygotowaliśmy galerię z Wenecji, gdzie możemy zobaczyć jak w tym roku wygląda słynny karnawał. Fotografie są naprawdę wyjątkowe, pokazujące piękne, kolorowe stroje uczestników.

O tym, jak dawniej obchodzono karnawał w Polsce, można przeczytać poniżej:

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Caro vale! Ostatnie dni karnawału. Jak wygląda święto? Kto je obchodzi? - Dziennik Bałtycki

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto