Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzowianie upamiętnili ofiary niemieckich obozów zagłady. Uroczystości odbyły się w Chorzowie Batorym

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Chorzowianie oddają hołd wszystkim ofiarom obozów, równo w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu
Chorzowianie oddają hołd wszystkim ofiarom obozów, równo w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu UM Chorzów
Chorzowianie uczcili 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Uroczystości odbyły się przy ul. Jubileuszowej w Chorzowie Batorym. To właśnie tam, w czasach II Wojny Światowej, znajdował się podobóz "Bismarckhuette" - filia KL Auschwitz.

75. rocznica wyzwolenia obozu w Oświęcimiu

Chorzowianie upamiętnili ofiary byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W tym te z podobozu w Chorzowie Batorym. W poniedziałek, 27 stycznia, odbyły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Uroczystość rozpoczęła się godzinie 11.00 na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy Batorego i Jubileuszowej.

To właśnie tutaj kiedyś znajdował się podobóz Bismarckhuette - filia KL Auschwitz. W uroczystych obchodach połączonych z nabożeństwem ekumenicznym wzięli udział m.in. chorzowscy kombatanci i byli więźniowie obozów koncentracyjnych. Do fundamentu pomnika - który 25 maja stanie w Chorzowie Batorym - zebrani włożyli kapsułę z ziemią udostępnioną z terenów byłych obozów w Grossrosen, Dachau Mathausen i Ravensbrueck. W taki sposób chorzowianie uczcili 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

- Dzisiaj zebrały się tu osoby, którym bliskie są słowa takie jak: pamięć, szacunek, historia - mówił Grzegorz Rosengarten, pomysłodawca przedsięwzięcia.

- W niecce tego fundamentu składamy symboliczną kapsułę z ziemią pochodzącą z byłych obozów zagłady. Ważne jest jednak też to, że mamy okazję do spotkania i wspomnienia tamtych wydarzeń - dodał.

W tym samym miejscu 25 maja odsłonięty zostanie pomnik autorstwa Tomasza Wenklara, upamiętniający ofiary, które zginęły w obozach zagłady. Monument nawiązujący kształtem do uwięzionej za drutem ręki stanie w miejscu, w którym w czasie wojny działał podobóz Auschwitz. W kilku barakach więziono tutaj kilkaset osób. Głównie pochodzenia żydowskiego z terenów Austrii, Niemiec, Francji, Czechosłowacji i Polski. Przymusowo pracowali w Hucie Batory, która wtedy nazywała się „Bismarckhuette”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto