Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepłownia ECO Malbork spełnia wysokie standardy. Spółka z certyfikatem krakowskiego ICEB

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Spółka ECO Malbork otrzymała certyfikat od Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków w zakresie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez swoją ciepłownię. Oznacza to, że ciepło systemowe dostarczane do domów, firm i obiektów użyteczności publicznej spełnia wysokie standardy.

Przyznanie certyfikatu było pokłosiem wizyty w Malborku doktora Adolfa Mirowskiego, specjalisty ICEB z Krakowa. Badanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu certyfikacji systemów ciepłowniczych wszystkich dostawców ciepła systemowego w Polsce, realizowanego z inicjatywy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP). Dotychczas przyznano ponad 100 takich certyfikatów, m.in. ponad 20 dla dostawców ciepła systemowego.

Na podstawie danych technicznych uzyskanych od malborskiej spółki, należącej do Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, Adolf Mirowski ocenił oddziaływanie ciepłowni przy ulicy Piaskowej na środowisko. Podane w certyfikacie wartości informują o krotnościach, czyli o tym, ile razy mniej system ciepłowniczy emituje zanieczyszczeń do powietrza w strefie przebywania ludzi (tj. niskiej emisji) oraz całkowitej (ogólnej) emisji w porównaniu do lokalnej kotłowni węglowej.

Pod uwagę są brane takie substancje jak: pyły zawieszone PM2,5, PM10, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla czy benzo(a)piren, czyli przykład wielopierścieniowego węglowodoru aromatycznego, który jest rakotwórczy. Ten ostatni w powietrzu bierze się w wyniku spalania plastików. W tym przypadką prawdą jest więc mówienie, że jeśli ktoś pali w piecu plastikowymi odpadami, dosłownie truje wszystkich, którzy wdychają szkodliwe substancje.

Dane figurujące w certyfikacie cieszą Jana Hałuszczaka, prezesa ECO, bo w większości parametry są dużo mniejsze niż w tzw. referencyjnej, czyli stanowiącej punkt odniesienia kotłowni. I tak - system ECO emituje 17,3 raza mniej pyłów zawieszonych, 24,8 raza mniej benzo(a)pirenu, prawie 5 razy mniej dwutlenku siarki, prawie 2 razy mniej tlenków azotu i 36 razy mniej tlenku węgla.

To efekt inwestycji poczynionych w ostatnich latach w ciepłowni przy Piaskowej, skąd ciepło dociera do odbiorców systemem rur o długości 52 kilometrów. Przede wszystkim w 2016 roku zmodernizowane zostały dwa z czterech kotłów w ciepłowni wraz z częściową modernizacją instalacji odpylania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto