Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Grabiszyński - trzy nekropolie w jednym miejscu

Michał Kurowicki
W 1868 roku założono pierwszy cmentarz Grabiczyński
W 1868 roku założono pierwszy cmentarz Grabiczyński Tomasz Hołod
Cmentarz Grabiszyński należy do największych nekropolii Wrocławia. Choć obecnie nie ma tu już wolnych miejsc do grzebania zmarłych, cmentarz ma wyjątkowo ciekawą historię. Początkowo chowano tu zmarłych z południowych parafii naszego miasta. Grzebano zarówno ewangelików, jak i katolików. Były także miejsca dla zakonników z klasztoru bonifratrów. Dopiero później obiekt stał się cmentarzem komunalnym.

ZAPAL ZNICZ PRZEZ INTERNET

Na historię grabiszyńskiej nekropolii składają się trzy oddzielne opowieści. Dlatego, że cmentarz w jego dzisiejszych granicach to tylko jedna trzecia większego kompleksu, który był tu na początku XX wieku. Zacznijmy od 1868 roku, kiedy założono pierwszy cmentarz Grabiszyński. Ulokowano go między ulicami Hallera, Romera i Grabiszyńską. Dokładnie w miejscu, w którym znajduje się dziś park Grabiszyński. W środku stała kaplica, w stylu podobnym do włoskiego renesansu.

Niestety, zarówno kaplica, jak i cały cmentarz uległy zniszczeniu w 1945 roku, podczas oblężenia Wrocławia. Po zakończeniu wojny nekropolia stawała się coraz bardziej zaniedbana. W końcu w latach 60. XX wieku została zlikwidowana. Na jej miejscu powstał park Grabiszyński. A daw-ny układ cmentarnych alejek został prawie w całości zmieniony. Tylko w niektórych miejscach obecnego parku można spotkać stare groby.
Kolejna historia rozpoczyna się w 1881 roku. Wtedy powstaje drugi cmentarz Grabiszyński, który jest jedyną częścią dawnego zespołu nekropolii używaną do dziś.

Co powinieneś wiedzieć o cmentarzu Osobowickim

Na jej terenie wybudowano noeromańską kaplicę, służącą obecnie do odprawiania ceremonii żałobnych. W latach 50. XX wieku zlikwidowano większość niemieckich nagrobków. Stopniowo zastępowały je polskie. Oprócz tradycyjnych grobów ziemnych, znajdziemy tu także kolumbarium dla urn. A dwie kwatery zarezerwowano dla zmarłych obrządku prawosławnego.

Na koniec historia trzeciego cmentarza Grabiszyńskiego. Założono go w 1916 roku, po wschodniej stronie ul. Grabiszyńskiej.
Jego centralnym elementem było wybudowane w 1926 roku krematorium. Rok później powstał tu cmentarz żołnierzy włoskich zmarłych w niewoli niemieckiej. Dziś, razem z kwaterą grobów dziecięcych, znajdującą się przy pętli tramwajowej, stanowi jedyny zachowany element dawnej nekropolii. Pozostała część trzeciego cmentarza weszła w skład obecnego parku Grabiszyńskiego.

Potrzebne informacje o cmentarzu
Na terenie cmentarza Grabiszyńskiego nie ma już nowych miejsc do grzebania zmarłych. Stało się tak, mimo że na początku lat 90. XX wieku poszerzono cmentarz o nowe pola. Rozszerzono go wtedy w kierunku rzeki Ślęzy oraz o pozyskane tereny po byłym ELWRO.

Dlatego wykonywane są tu tylko pochówki, polegające na dochowaniu:
- do istniejących już grobów ziemnych. Po upływie 20 lat od ostatniego pochówku w danym grobie i murowanych za zgodą dysponenta danego grobu;
- do grobów urnowych ziemnych, murowanych i kolumbarium;
- dochowanie urn do istniejących już grobów, za zgodą dysponenta grobu, niezależnie od czasu, jaki upłynął od ostatniego pochówku.

W związku z powyższym osoby, które mają na terenie tego cmentarza groby swoich bliskich i chcą dokonać pochówku, muszą się zgłaszać w biurze kierownictwa cmentarza. Niezbędna jest obecność dysponenta grobu, ponieważ tylko on może wyrazić zgodę na dochowanie do istniejącego grobu (trumny ze zwłokami lub urny z prochami bliskich zmarłych).
Adres cmentarza komunalnego, oddział Grabiszyn:
ul. Grabiszyńska 333
tel. 71-363-33-31 i 71-363-12--31
Kierownik cmentarza: Jadwiga Pacholska

Jak dojechać na cmentarze, gdzie zaparkować, jakie ułatwienia przygotowało MPK - tego wszystkiego dowiesz się z naszego serwisu: Wszystkich Świętych 2012

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto