Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cukrownia Malbork, czyli... od niemieckiej do polskiej spółki akcyjnej. Historia najstarszego zakładu produkcyjnego

Marek Dziedzic
Malborska cukrownia od 140 lat prowadzi swoją działalność. Ta fabryka jest obecnie jednym z największych zakładów pracy w mieście i powiecie.

W 1880-1881 roku z inicjatywy władz prowincji i akcjonariuszy prywatnych powołano do życia spółkę Zuckerfabrik Marienburg A.G. Początkowo produkcja skupiała się wyłącznie na surowcu niekonsumpcyjnym, produkowanym na potrzeby rafinerii. W latach 30. XX w. wzbogacono asortyment produkcyjny. Obszar plantacji buraka cukrowego wynosił wówczas około 2750 hektarów.

Cukrownia należała do największych przedsiębiorstw w powiecie malborskim przed 1945 rokiem. W ostatniej fazie działań wojennych została kompletnie zniszczona. Dzieła zniszczenia dopełniła próba demontażu linii produkcyjnych i urządzeń przez wojska radzieckie.

Cukrownia Malbork po II wojnie światowej

Szybko podjęto próbę reaktywacji zakładu. 16 kwietnia 1945 r. pojawiły się informacje o utworzeniu Okręgowego Zrzeszenia Cukrowni Gdańsk-Olsztyn i mianowaniu dyrektorem inż. Edwarda Dołęgi-Olexa. Tymczasową siedzibą miała być malborska cukrownia, a zasięg terytorialny rozciągał się na województwa: gdańskie i olsztyńskie, obejmując 7 cukrowni: Malbork, Nowy Staw, Prabuty, Pruszcz, Rastenbork, Sobowidz i Stare Pole.

Zjednoczenie posiadało osobowość prawną i powołane było do koordynowania gospodarki przemysłowej i planów działalności przedsiębiorstw cukrowniczych na przydzielonym terenie. Naczelnego dyrektora Zjednoczenia powołał i odwoływał minister przemysłu na wniosek naczelnego dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Cukrowniczego.
Siedziba zarządu mieściła się w Malborku przy ul. Derdowskiego, a od roku 1947 przy ul. 17 Marca. Przedsiębiorstwa zrzeszone w Zjednoczeniu podlegały pod względem administracyjnym, handlowym i technicznym jego zarządowi, otrzymywały od niego wiążące wskazówki i polecenia.

Cukrownie podlegające w dniu 29 grudnia 1945 r. Zjednoczeniu Przemysłu Cukrowniczego Okręgu Gdańskiego, za wyjątkiem Świecia, na podstawie ustawy z 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej zostały przejęte bez odszkodowania jako własność poniemiecka. Struktura organizacyjna Gdańskiego Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego ulegała zmianom na przestrzeni lat 1947-1951. W tym czasie do ZPC w Malborku włączone zostały m.in. cukrownie w Kluczewie i Wałczu.

Cukrownia Malbork już wtedy podlegała pod Toruń

Decyzją CZPC, Gdańskie ZPC zostało postawione w stan likwidacji z dniem 1 lipca 1956 r. i rozdzielone na równorzędne jednostki. Cukrownie Malbork, Nowy Staw, Pelplin, Pruszcz i Stare Pole trafiły do struktur Pomorskiego ZPC w Toruniu; cukrownie Gryfice, Kluczewo, Szczecin oraz suszarnie Wałcz do Poznańskiego ZPC w Poznaniu; cukrownia Kętrzyn bezpośrednio do Centralnego ZPC w Warszawie.

Chciałbym podziękować pani dyrektor Archiwum Państwowego w Malborku za zgodę na publikację powyższego tekstu. a Panu Józefowi Wolińskiemu - za udostępnienie pamiątkowego medalu 100-lecia malborskiej cukrowni.

Marek Dziedzic

* Autor jest członkiem Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto