Dzień Dziecka Utraconego w Malborku. Nie "Żegnaj", tylko "Do zobaczenia"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Malborku w sobotę (15 października) odbyły się uroczystości związane z Dniem Dziecka Utraconego. Rodzice, a także przedstawiciele władz miasta i szpitala wzięli udział w mszy św., a potem w ceremonii pochówku dzieci utraconych na Cmentarzu Komunalnym.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce obchodzony jest od 2006 r. Datę ustalono umownie na 15 października, bo licząc od pierwszego dnia roku kalendarzowego, tyle trwałaby ciąża.

W sobotnie popołudnie w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbyła się msza święta, a po niej trumienka z dziećmi utraconymi została złożona w grobowcu na Cmentarzu Komunalnym.

- „W Domu Ojca mego mieszkań jest wiele”. Wierzymy, że te dzieciaczki są teraz w Niebie i modlą się za nas. Dlatego nie mówimy „Żegnaj”, tylko „Do zobaczenia i módlcie się za nas, bo my wciąż w drodze”. Spotykamy się z nadzieją tą, że Jezus Zmartwychwstały chce nas przytulić i pomóc w tej trudnej chwili, ale też i z radością, że po tamtej stronie jest życie i my tam dojdziemy – mówił brat Krzysztof Łaszuk podczas ceremonii na miejskiej nekropolii.

W Malborku uroczystości odbyły się ósmy rok z rzędu. W 2015 roku zainicjowane zostały przez doktor Danutę Ostrowską-Perskiewicz oraz pielęgniarkę Małgorzatę Zasempę, specjalistę pielęgniarstwa neonatologicznego, z Powiatowego Centrum Zdrowia.

Personel PCZ pomaga rodzicom przejść ten smutny moment. Na oddziale położniczo-ginekologicznym do ich dyspozycji jest psycholog. Położne i pielęgniarki zachęcają rodziców do pożegnania się z dzieckiem, nawet jeśli było ono naprawdę małe. Na ten moment ubierają maluszki w specjalne rożki, beciki - często wielkości dłoni, specjalnie uszyte przez Fundację Tęczowy Kocyk.

- Dołączamy również „niezapominajkę" - jedną pamiątkę otrzymują rodzice, jedno zostaje z dzieckiem. Ważnym aspektem jest to, żeby rodzice mieli coś, co będzie im przypominać o utraconym dziecku, dlatego też jeśli jest to możliwe, wykonujemy odcisk stópki w glince albo za pomocą tuszu. Wszystko to chowamy do drewnianego pudełeczka, które mama może zapełnić według własnego uznania - np. zdjęciem USG, testem ciążowym. To bardzo ważne dla odpowiedniego przejścia żałoby – wyjaśnia Anna Majda-Sandomierska, pielęgniarka koordynująca na oddziale położniczo-ginekologicznym.

Malbork. Dzień Dziecka Utraconego 2021. Msza święta i pochów...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie