Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Europy w Malborku [ZDJĘCIA]. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali państwa Unii Europejskiej

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Młodzież z malborskich szkół ponadgimnazjalnych wzięła w środę (9 maja) udział w obchodach Dnia Europy. Do wspólnego świętowania zaprosił uczniów malborski ZSP 3.

Młodzież na środowe spotkanie przygotowała prezentacje wybranych państw należących do Unii Europejskiej. Były to Niemcy, Francja, Włochy, Grecja i Hiszpania. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez ZSP 3 w ramach Malborskiego Budżetu Obywatelskiego Junior 2019, ale wpisało się też w proeuropejskie działania "trójki", za które szkoła została doceniona przez Europarlament. Przypomniał o tym dyrektor Jan Stawicki.

- Parlament Europejski wybrał nas jako jedną z dziesięciu szkół w Polsce w dowód uznania za to, co zrobiliśmy w ostatnich ośmiu latach. To przede wszystkim wymiar finansowy. Szkole udało się zgromadzić prawie milion euro i to spowodowało, że jesteśmy tymi wybrańcami. 15 czerwca będę odbierał certyfikat w Parlamencie Europejskim. Postanowiliśmy, że ten Dzień Europy, który symbolicznie jest obchodzony 9 maja, dla nas będzie finałem tej certyfikacji poza oczywiście wręczonym dyplomem - mówił Jan Stawicki.

Dyrektor "trójki" wyjaśnił też, dlaczego młodzież i nauczyciele spotkali się 9 maja.

- W Europie byliśmy i będziemy. Europejczykami byliśmy, jesteśmy i będziemy. Natomiast musimy zadbać o swoją tożsamość. Ponieważ Komisja Europejska ogłosiła rok 2018 Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, nie mogliśmy przejść obok tego, mając skarb narodowy, ogólnoświatowy w postaci zamku malborskiego. Dlatego my dzisiaj musimy dostrzegać swoje miejsce w Europie, mieć poczucie kształtowania tolerancji, a także pokazać i upowszechnić u nas, tutaj wśród młodzieży, informacje o państwach, ich historii, sztuce, postaciach po to, żeby traktować to jako jedność europejską. Dzisiejsze spotkanie to także pewien element patriotyzmu, ponieważ musimy dostrzec swoje miejsce w Europie - mówił Jan Stawicki.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski dodawał, że Dzień Europy czternaście lat temu nabrał dla Polski szczególnego znaczenia. - 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem UE. Trzy kraje spośród tych pięciu, które dziś będziecie prezentować, są nam szczególnie bliskie, bo w nich mamy miasta partnerskie - mówił też burmistrz.

Wicestarosta Waldemar Lamkowski nawiązał do kwestii granic, które przez dziesiątki lat były zamknięte, co dla dzisiejszej młodzieży może wydawać się niewyobrażalne, a wraz z wejściem Polski do UE i później do strefy Schengen otworzyły się dla Polaków.

- To wielka wartość. Granice są otwarte. Wystarczy kupić bilet i wyjechać, gdzie chcemy. Dziś możemy poznawać kulturę, ludzi. Doceniajmy to - mówił Waldemar Lamkowski.

Z placu Jagiellończyka uczniowie przeszli na tereny zamkowe, a tam odbyły się prezentacja poszczególnych państw (taniec, muzyka, zwyczaje, potrawy narodowe) oraz quiz na temat UE.

Z Wikipedii: Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej.


Zobacz: Chór Lutnia podczas mszy św. w 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto