Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej [ZDJĘCIA]

Jacek Skrobisz
W czwartek (12 listopada) w Malborku uczczono pamięć żołnierzy z krajów Wspólnoty Narodów pochowanych na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej.

Dzień Pamięci (ang. Remembrance Day) jest świętem obchodzonym 11 listopada w krajach Wspólnoty Narodów na cześć poległych żołnierzy w wojnach. Dzień ten nazywany jest też Dniem Maku (Poppy Day) z uwagi na noszone z tej okazji sztuczne maki na znak pamięci.

W czwartek (12 listopada) odbyły się malborskie obchody Dnia Pamięci, w których uczestniczył m.in. Stephen de Boer, ambasador desygnowany Kanady w Polsce.

Jednym z punktów obchodów Dnia Pamięci jest odczytanie Aktu Pamięci:

Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny; tych, których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci, a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli, służąc obronie ludzkości.
Nie zestarzeją się, jak starzejemy się my, którzy tu pozostaliśmy. Wiek podeszły ich nie skruszy ni lata nie złamią.
O zachodzie słońca i o poranku będziemy o Nich pamiętać.
Pozostaną w naszej pamięci.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał, że uczestnicy uroczystości oddają hołd żołnierzom, "których losy wojny rzuciły daleko od swoich domów, żołnierzom, którzy miejsce wiecznego spoczynku znaleźli w ziemi malborskiej."

- Gdy przed uroczystością patrzyłem na tablice nagrobkowe, to w większości przypadków byli to bardzo młodzi ludzie - mówił burmistrz Malborka. - Ale mimo swojego wieku nie wahali się stanąć w obronie tego, co było dla nich najważniejsze, wartości, które były dla nich ważne. Te wartości to najważniejsze prawa człowieka - prawo do wolności i prawo każdego narodu do samostanowienia. O te wartości ci młodzi ludzie walczyli i za te wartości zapłacili cenę najwyższą, cenę własnego życia.

Burmistrz dodawał, że cmentarz wojenny przypomina i uświadamia, jak wielkim złem jest każda wojna. Życzył, aby nigdy więcej koszmar wojny się nie powtórzył, "abyśmy nigdy więcej nie musieli tworzyć cmentarzy wojennych".

- Bardzo się cieszę, że na dzisiejszej uroczystości mamy z jednej strony naszych wspaniałych kombatantów, świadków czasu wojny, ale mamy również bardzo dużo młodzieży, dla której ta uroczystość jest na pewno bardzo ważną lekcją historii. Bardzo dziękuję wszystkim za obecność i deklaruję, że żołnierze, którzy swoje miejsce spoczynku znaleźli na naszej ziemi, mogą zawsze liczyć na pamięć i szacunek społeczności malborskiej - stwierdził Marek Charzewski.

Na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945, pochodzących z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Na terenie nekropolii znajduje się też 13 mogił (w tym 6 mogił niezidentyfikowanych) jeńców z okresu I wojny światowej, którzy zmarli w latach 1914-1922. Ich szczątki ekshumowano w 1960 roku z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku i złożono w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto