Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Strażaka 2022. "Rycerze św. Floriana" z powiatu malborskiego w akcji [ZDJĘCIA]

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
4 maja strażacy obchodzą swoje święto. To okazja, by okazać im szacunek za codzienny trud i narażanie życia. Zajmują się nie tylko zwalczaniem pożarów, ale przeciwdziałaniem wszystkiemu, co może zagrozić życiu, mieniu i środowisku.

Co roku 4 maja świętuje i Państwowa, i Ochotnicza Straż Pożarna. W Malborku nie można też zapomnieć o strażakach, którzy dbają o bezpieczeństwo 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm.

Dzień Strażaka to dla nas zawsze wielkie święto. Tegoroczne obchody przypadają w roku jubileuszu 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej jako formacji mundurowej, gotowej do prowadzenia działań ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych oraz likwidacji miejscowych zagrożeń. To szczególna okazja, aby na ręce wszystkich państwa, zaangażowanych w ochronę przeciwpożarową, ratownictwo, ochronę ludności i obronę cywilną, skierować serdeczne życzenia wytrwałości w tej niełatwej i jakże wymagającej służbie. Jednocześnie pragniemy podziękować za stałą gotowość do wszelkich wyzwań, jakie stawia przed nami życie – czytamy w życzeniach nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, kierowanych do wszystkich polskich strażaków.

Strażacy świętują w dniu męczeńskiej śmierci swojego patrona, św. Floriana. Żył pod koniec III wieku naszej ery, w prowincji rzymskiej Noricum (obecnie środkowa Austria), w młodości rozwijał karierę wojskową. Wsławił się tym, że pospieszył z pomocą uwięzionym przez namiestnika rzymskiego chrześcijanom. Przeciwstawił się w ten sposób rozkazom cesarskim, a na dodatek odmówił wyparcia się chrześcijaństwa. Został za to umęczony, a jego ciało wrzucono do rzeki, co miało miejsce 4 maja 230 r.
Kult św. Floriana jako orędownika w walce z żywiołem ognia upowszechnił się ok. XV w. W Polsce przyczynił się do tego pożar Krakowa w 1528 r., który strawił większą część miasta, a w szczególności Kleparz. Ocalał tam jedynie kościół pod jego wezwaniem, co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego patrona”.
Na polskie sztandary strażackie święty trafił w czasach zaborów. Odtąd strażaków nazywa się rycerzami Św. Floriana albo Florianami.

Jak wygląda praca malborskich strażaków? Będzie się można o tym przekonać podczas tegorocznych dni otwartych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku, które zaplanowano na 27 i 28 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto