Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-recepta 2020. Jak działa, ile jest ważna i jak ją zrealizować?

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
E-recepta 2020. Jak działa i jak zrealizować taką receptę?
E-recepta 2020. Jak działa i jak zrealizować taką receptę?
Od 8 stycznia 2020 lekarze będą wystawiać wyłącznie e-recepty. Elektroniczna recepta to dla pacjenta ogromna wygoda, oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Już nigdy nie zniszczysz recepty przez przypadek, ani jej nie zgubisz. Jak działa e-recepta, jak wygląda realizacja e-recepty, ile jest ważna e-recepta? Sprawdź, co zrobić, żeby mieć dostęp do e-recepty i do czego może być przydatny profil zaufany.

E-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty papierowej. Po wystawieniu przez lekarza trafia ona do systemu na Internetowe Konto Pacjenta. Tam nigdy się nie zniszczy, ani nie zgubi, a pacjent zawsze ma ją pod ręką.

Korzyści jest więcej.

Dzięki e-recepcie każdy przepisany lek można kupić w dowolnej aptece w całej Polsce. Jeśli któregoś z wielu przepisanych leków zabraknie w jednej aptece, nie trzeba prosić o odpis, ani obawiać się utraty refundacji.

Wystarczy pójść do innej apteki, gdzie dostaniemy lek na tę samą receptę.

E-recepta jest zawsze czytelna, więc nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek.

Wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta i tam można sprawdzić ich dawkowanie. Rodzice mogą też w ten sposób sprawdzać dawkowanie leków przepisanych swoim dzieciom do 18. roku życia.

E-recepta 2020. Jak działa

Kiedy lekarz wystawi e-receptę pacjent może ją otrzymać na trzy sposoby.

  1. Na telefon komórkowy przychodzi SMS z 4-cyfrowym kodem. Aby zrealizować e-receptę podajesz ten kod w aptece wraz ze swoim numerem PESEL (albo numerem PESEL osoby, dla której lek kupujesz).
  2. Na swój adres e-mail otrzymujesz PDF z informacją o e-recepcie (możesz go odczytać np. w telefonie komórkowym). Zawiera on kod kreskowy, który farmaceuta zeskanuje z informacji o e-recepcie, którą masz w e-mailu.
  3. Lekarz na zakończenie wizyty wręcza pacjentowi wydrukowaną informację o e-recepcie. Wystarczy ją pokazać w aptece. Oprócz danych, które do tej pory znajdowały się na recepcie papierowej, zawiera ona specjalny kod, który umożliwi zidentyfikowanie e-recepty w systemie i wydanie leku. Sama informacja dla pacjenta nie jest receptą i dlatego nie wymaga żadnych pieczątek lub podpisu osoby, która wystawia recepty.

Brak dostępu do internetu czy telefonu komórkowego - co może dotyczyć wielu osób starszych - nie oznacza więc, że taki pacjent nie otrzyma e-recepty.

E-recepta 2020 bez wychodzenia z domu

Do tej pory osoby cierpiące na choroby przewlekłe i regularnie zażywające od lat te same leki, musiały w celu kontynuacji leczenia ponownie odwiedzić lekarza, aby wystawił kolejną receptę papierową.

To już przeszłość.

Teraz kolejną e-receptę na choroby przewlekłe można będzie dostać - po ustaleniu z lekarzem - bez wizyty w przychodni czy gabinecie. Powiadomienie o e-recepcie przyjdzie SMS-em na telefon pacjenta, albo pocztą elektroniczną na jego adres e-mail. Następnie wystarczy pójść prosto do apteki, aby wykupić leki.

E-recepta 2020 a Internetowe Konto Pacjenta

Aby odbierać recepty e-mailem lub SMS-em trzeba zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl i w zakładce „Moje konto” wybrać rodzaj powiadomienia (e-mail lub SMS, albo oba łącznie).

Do korzystania z IKP trzeba jednak mieć Profil Zaufany.

E-recepta 2020 a Profil Zaufany

Dzięki Profilowi Zaufanemu możemy załatwić wiele spraw urzędowych w internecie, bez wychodzenia z domu.

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby.

Za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu, jeśli masz internetowe konto bankowe w bankach:

  • PKO Bank Polski SA,
  • Santander,
  • Bank Pekao,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Millennium Bank,
  • konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie trzeba już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Jak to zrobić?

  1. w systemie bankowości elektronicznej swojego banku wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.
  2. operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia Profilu Zaufanego – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

  1. wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
  2. wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.
  3. odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy. W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

E-recepta 2020 - jak długo jest ważna

Dotychczas recepta w tradycyjnej, papierowej formie były ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Zgodnie z nowymi przepisami, jej elektroniczna forma - e-recepta jest ważna nawet przez 365 dni, ale są wyjątki.

Pacjenci najszybciej powinni wykupić w aptece antybiotyki. W tym przypadku e-recepta traci ważność już po upływie 7 dni od daty wystawienia.

Innym wyjątkiem są leki z grupy środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów, czyli preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków. Na te leki e-recepta jest ważna przez 30 dni.

E-recepta na preparaty immunologiczne jest ważna przez 120 dni. Dotyczy to w głównej mierze preparatów wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.

W przypadku pozostałych leków elektroniczne recepty mogą być ważne nawet przez 365 od daty wystawienia lub podanej daty realizacji.

Recepta papierowa w wyjątkowych przypadkach

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach: w ramach tak zwanego importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek między innymi z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: E-recepta 2020. Jak działa, ile jest ważna i jak ją zrealizować? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto