Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląg. Etnolożka ze Starej Kościelnicy opowie online o Żuławiakach w Bibliotece Elbląskiej. Dla miłośników regionu to gratka

Anna Szade
Anna Szade
fot. M.A. Łobocka/paprotwielopolska.wordpress.com
Co prawda, to spotkanie organizuje Biblioteka Elbląska, ale można wziąć w nim udział bez wychodzenia z domu. Poświęcone jest mieszkańcom Żuław, o których opowie dr Aleksandra Paprot-Wielopolska. Z pochodzącą ze Starej Kościelnicy (gm. Miłoradz) etnolożką i antropolożką kultury i kulturoznawczynią rozmowę online poprowadzi Radek Kubus. To wszystko jeszcze we wtorek (16 czerwca 2020 r.).

Wystarczy we wtorek (16 czerwca) o godz. 18 wybrać profil Biblioteki Elbląskiej na Facebooku, by posłuchać, jak rozmawiają dr Aleksandra Wielopolska i Radek Kubus, specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej. Temat spotkania - „Co to znaczy być Żuławiakiem?”.

Jak zachęca Biblioteka Elbląska, podczas tego spotkania można będzie dowiedzieć się, kim byli mennonici, kogo określano na Żuławach mianem kacapów, zabugli, bosych antków, centralaków. Rozmówcy podpowiedzą, jak należy rozumieć żuławski folklor i jakie jest najważniejsze święto Żuław. Będzie też o punktach węzłowych w narracjach o przeszłości Żuław w opinii mieszkańców tego regionu.

Aleksandra Paprot-Wielopolska to doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka i antropolożka kultury i kulturoznawczyni, asystent w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej (Instytut Archeologii i Etnologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorką książki o swojej rodzinnej miejscowości „Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi” (2012), a także „Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński” (tom 3, 2015) i książki „Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku” (2018). Jest również współautorką publikacji „Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności” (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

Radosław Kubus to specjalista ds. historii regionalnej w Bibliotece Elbląskiej, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnik i współorganizator konferencji naukowych, autor publikacji historycznych dotyczących wybranych aspektów dziejów Pomorza. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii medycyny w epoce nowożytnej oraz dziejach prasy I połowy XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto