Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Autyzmu w Malborku. Integracja dzieci i młodzieży z mieszkańcami

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum SORW w Malborku
W pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. W obchodach aktywnie uczestniczy Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku. Poniżej informacja ośrodka o planowanych akcjach.

Jak co roku pierwszy tydzień grudnia jest obchodzony na całym świecie jako Europejski Tydzień Autyzmu. W tych szczególnych dniach chcemy uwrażliwiać społeczeństwo na problemy i potrzeby osób z autyzmem żyjących wśród nas, a także spotkać się w życzliwej atmosferze i wymienić doświadczenia z wszystkimi, którzy na co dzień mają do czynienia z osobami z autyzmem.
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, wynikającym z nieprawidłowości w rozwoju funkcji mózgu dziecka. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, porozumiewaniu się i kontaktach społecznych. Odpowiednio wcześnie wykryty i zdiagnozowany może być leczony. Wcześnie rozpoczęta terapia i edukacja prowadzą do osiągania samodzielności, często ujawniają też wyjątkowe zdolności.
W tym roku w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku przygotował miłą, bajkową niespodziankę w scenerii Świąt Bożego Narodzenia.
12 grudnia dzieci z ośrodka, a dokładnie zespół teatralny "Płomyki", który prężnie działa w ośrodku, wystąpi gościnnie z przedstawieniem teatralnym pt. "Czerwony Kapturek i przyjaciele" na spotkaniu opłatkowym Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Malborku.
Następnie, w dniach 15-16 grudnia, z tym samym przedstawieniem pragniemy odwiedzić zaprzyjaźnione placówki z którymi współpracujemy m.in. Przedszkole Tęcza oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Lasowicach Wielkich.
Dzieci autystyczne w roli aktorów to wyzwanie w naszej pracy rewalidacyjno-wychowawczej, którego podjęłyśmy się 8 lat temu i założyłyśmy zespół teatralny pod nazwą "Płomyki". Scenariusze przedstawień są opracowywane przez nas, odpowiednio do umiejętności naszych uczniów-aktorów. Kostium, taniec, ruch sceniczny, muzyka są podstawowymi środkami wyrazu, jakie wykorzystujemy przygotowując liczne przedstawienia. Przede wszystkim muzyka jest najważniejsza i zawsze stanowi tło każdej naszej sztuki. Wpływa na ich przeżywanie, a następnie wyrażanie ruchem, gestem ciała i mimiką treści fabularnej i emocjonalnej.
Atmosfera jaka panuje w trakcie prób i występów na scenie, wnosi w nasze życie ośrodkowe element pozytywnej odmiany. Jest dużo zabawy, radości, wzajemnej rywalizacji i niezapomnianych przeżyć. Podkreślić zatem należy niezaprzeczalne korzyści różnych form teatralnych w rozwoju kompetencji społecznych u dzieci z autyzmem.
Pomysł tzw. teatru wędrownego do zaprzyjaźnionych przedszkoli, placówek zrodził się rok temu. Odwiedziliśmy przedszkola min. Bratek, Pod Kasztanami oraz Przedszkole nr 5 im. Dzieci z Zamkowego Wzgórza. Są to przedszkola, do których uczęszczają dzieci z autyzmem. Przedszkoli przyjaznych nam jest w Malborku więcej, o których nie zapominamy. Może niebawem do nich zawitamy z miłą niespodzianką np. z okazji Dnia Dziecka.
Integracja to ważny proces, który dotyczy zarówno dzieci z autyzmem, jak i dzieci pełnosprawnych. Obie grupy uczą się prawidłowych zachowań społecznych, akceptacji i tolerancji. Dzieci z autyzmem poprzez przebywanie w grupie rówieśników naśladują prawidłowe zachowania, uczą się interakcji społecznych i wykształcają coraz większą ilość zachowań adaptacyjnych. Ich koleżanki i koledzy natomiast wrażliwości i troski o inne osoby.
Chcemy bardzo podziękować, że nasze dzieci mogą bawić się i uczyć ze zdrowymi rówieśnikami w przedszkolu.
Warto też wspomnieć, iż w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu organizujemy szkolenie dla nauczycieli przedszkoli z Malborka, Starego Pola i Nowego Stawu na temat "Dziecko z autyzmem w przedszkolu". Szkolenie odbędzie się 12 grudnia w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku.
Koniec roku to dobra okazja do podziękowań: dzieciom, że uśmiechają się na nasz widok, rodzicom za zaufanie oraz osobom, które z nami przez ten cały czas były, pomagały nam, były dla nas "Dobrym Aniołem", bez których wiele rzeczy byłoby niemożliwych.

Informacja nadesłana przez Małgorzatę Kornę, dyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto