Spis treści
- Zdrowe ferie nad morzem. Czyste powietrze i jod czekają na turystów
- Nad morzem zimą panują cisza i spokój
- Ferie nad Bałtykiem, czyli co można robić na plaży po sezonie?
- Nad morzem zimą jest taniej. Niższe ceny i specjalne oferty na ferie zimowe 2023
- Atrakcje wybrzeża Bałtyku na zimę i ferie zimowe 2023
- Co zabrać nad morze zimą? Jak przygotować się do wyjazdu na ferie?
Zdrowe ferie nad morzem. Czyste powietrze i jod czekają na turystów
Wszyscy słyszeli, że powietrze nad Bałtykiem zawiera jod, dlatego letnie spacery po plaży są takie dobre dla zdrowia. Czy jednak zimą nad morzem też jest jod? Tak, i to jeszcze więcej niż latem.
Jedną z głównych zalet wypoczynku nad polskim morzem zimą jest jakość powietrza. To właśnie w okresie jesiennych i zimowych sztormów w powietrzu na wybrzeżu Bałtyku znajduje się najwięcej cennego jodu. Jod reguluje pracę tarczycy, wzmacnia odporność, leczy stany zapalne oskrzeli, łagodzi reakcje alergiczne i problemy skórne, pozytywnie wpływa na rozwój psychofizyczny dzieci, a nawet obniża poziom cholesterolu i przyspiesza spalanie tłuszczu.
Zimą to najlepsza pora, by nawdychać się nad morzem jodu i wzmocnić zdrowie przed sezonem grypy i przeziębień.
Drugą zaletą nadmorskiego powietrza zimą jest brak smogu. Smog to zmora polskich miast, zwłaszcza południa kraju. Na wybrzeżu Bałtyku powietrze jest jednak najczystsze. Wysoka jakość powietrza jest tak dużym atutem, że od kilku lat nad Bałtykiem zimą odnotowuje się coraz większą liczbę turystów właśnie z południa Polski, którzy organizują sobie poza sezonem tzw. wakacje smogowe.

Nad morzem zimą panują cisza i spokój
Początek zimy to zabiegany okres świąteczno-noworoczny. Jeśli po Świętach chcielibyście odpocząć gdzieś, gdzie panują cisza i spokój, a ludzi jest niewielu, zaplanujcie wycieczkę nad morze.
Nad Bałtykiem zimą można napawać się świętym spokojem. Tłumy turystów, które oblegają polskie wybrzeże latem, zimą są tylko wspomnieniem. Turyści, którzy dotrą nad Bałtyk o tej porze roku, mogą cieszyć się wolnością od tłumów, a plaże mają niemal tylko dla siebie.
Zimą nad morzem nie ma też kolejek do popularnych atrakcji turystycznych. Część jest wprawdzie zamykana po sezonie letnim, ale część nadal działa zimą (np. popularne gdańskie Muzeum Narodowe czy Muzeum II Wojny Światowej) i można je odwiedzić bez tracenia czasu na stanie w długiej kolejce.
W większych miastach Pomorza można też zimą stołować się w restauracjach i cieszyć przysmakami lokalnej kuchni bez konieczności czekania na stolik, jak to bywa latem. Trzeba jednak pamiętać, że w mniejszych miejscowościach nadmorskich wiele restauracji jest zamykana po sezonie. Jeśli planujecie zatrzymać się w jednym z takich miejsc, upewnijcie się, że w ofercie noclegu wliczone są posiłki lub przynajmniej że pokój ma aneks kuchenny.

Czytaj też: Najlepsze atrakcje turystyczne Polski 2022. Co zobaczyć w naszym kraju? Przyznano Złote Certyfikaty
Ferie nad Bałtykiem, czyli co można robić na plaży po sezonie?
Zima nad morzem pozwala podziwiać piękno przyrody wybrzeża Bałtyku od zupełnie innej strony. Zimą wszystko wygląda inaczej: plaże, morze, mola, promenady. Przy dobrej pogodzie plaże zmieniają się w szerokie pola czystego śniegu, jakby czekającego na ulepienie z niego bałwanów. Dobrze nadają się także np. do jazdy na sankach.
Plaże zimą to świetne miejsce na nastrojowy spacer. O ile warstwa śniegu nie jest zbyt gruba, zmrożony piasek nadaje się dobrze do prowadzenia po nim dziecięcych wózków – zimą można wybrać się na plażę z całą rodziną.
Plaże to też świetne miejsca do podziwiania wschodów i zachodów słońca, które zimą następują o wygodniejszych porach – wschody później, a zachody wcześniej. Nie trzeba więc zrywać się o poranku ani czekać do późnego wieczora, by zobaczyć piękny spektakl na początek i koniec dnia.
Zima nad morzem daje też dodatkową korzyść: na wielu plażach polskiego wybrzeża nie obowiązuje poza sezonem zakaz wyprowadzania psów, co oznacza, że można wreszcie pobawić się z pupilem nad samym brzegiem Bałtyku.

Nad morzem zimą jest taniej. Niższe ceny i specjalne oferty na ferie zimowe 2023
Po sezonie letnim ceny w restauracjach, hotelach, kurortach i najważniejszych atrakcjach turystycznych Pomorza spadają. Zimą właściciele lokalnych biznesów starają się konkurować o nielicznych turystów, wprowadzając atrakcyjne oferty.
Np. w Gdyni miasto w ramach promocji turystyki zimowej organizuje akcję „Odetchnij w Gdyni” z obniżonymi cenami hoteli, usług SPA i różnych typów relaksu wellness.
Wiele hoteli i kurortów nad morzem tworzy też specjalne oferty na ferie zimowe 2023. Liczne zajęcia i propozycje atrakcji sprawiają, że turystom nie grozi nuda. Na dzieci czekają np. warsztaty i animacje, karaoke i mini disco, sale zabaw multimedialnych i małpie gaje, na dorosłych oferty SPA, baseny, termy i aquaparki, a nawet kręgielnie, ostatnio zyskujące na popularności.

Atrakcje wybrzeża Bałtyku na zimę i ferie zimowe 2023
Wbrew pozorom zimą nad morzem jest co robić, a atrakcje nie ograniczają się do spacerów po plaży, choć mogą one sprawić wiele radości całej rodzinie.
- Poza sezonem nadal można skorzystać z wielu atrakcji, np. odbyć rejs z Gdyni do Helu na statku Żeglugi Gdańskiej, odwiedzić Aleję Zakochanych w Rewalu, latarnię morską w Niechorzu czy spektakularne ruiny kościoła na klifie w Trzęsaczu, gdzie można podziwiać zimową panoramę Bałtyku z nowoczesnej platformy widokowej.
- Zwłaszcza duże miasta, jak Gdynia, Sopot i Gdańsk, mają bogatą ofertę całoroczną dla turystów. Zimą warto np. przespacerować się po Starym Mieście w Gdańsku i molo w Sopocie, odwiedzić Oceanarium w Gdyni albo gabinet figur woskowych w Międzyzdrojach.
- Przed Bożym Narodzeniem warto wybrać się na słynny jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku. Koniecznie trzeba też zobaczyć piękne iluminacje w Parku Oliwskim. Dzieciom szczególnie może się spodobać pełen świetlnych atrakcji park iluminacji w Gdyni, w którym tematyką przewodnią zimą 2022/23 jest opowieść o Alicji w krainie czarów.
- Miłośnicy pięknej przyrody w zimowej szacie powinni wybrać się do intensywnie pachnących lasów sosnowych wokół Pobierowa.
- Spacer po plaży dobrze jest połączyć z poszukiwaniem bursztynu. To właśnie jesienią i zimą jest go najwięcej, kiedy trwa sezon sztormów, a konkurencja w postaci innych zbieraczy jest mniejsza.
- Odważni mogą spróbować morsowania lub nawet wziąć udział w wielkiej morsowej imprezie – XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, który odbędzie się w dniach 9-12 lutego 2023.
- Miłośnicy sportów i zabaw zimowych też nie powinni narzekać na nudę nad morzem. W miastach Pomorza działa wiele lodowisk, plaże nadają się dobrze do nart biegowych. Nad Bałtykiem jest też kilka stoków z prawdziwego zdarzenia, na których można pośmigać na nartach. Największy i najsłynniejszy stok to Łysa Góra w Sopocie, ale dobrą infrastrukturę dla narciarzy, saneczkarzy i snowboardzistów mają też ośrodki w Wieżycy i Przywidz.

Co zabrać nad morze zimą? Jak przygotować się do wyjazdu na ferie?
Na zimowy urlop, wakacje czy ferie nad morzem należy przede wszystkim ubrać się stosowanie do pogody. Jest zimno i wietrznie, dlatego nieodzowne są: ubranie na cebulkę, porządna czapka, szalik i rękawiczki, zaimpregnowane przeciw wilgoci buty, najlepiej trapery. Dobrze jest założyć stuptuty, dzięki którym śnieg na nasypie się do butów i błoto nie naleje za nogawki.
Ważny jest także prowiant, ponieważ w mniejszych miejscowościach może być trudno znaleźć restaurację przyjmująca turystów po sezonie. Rezerwując pobyt w hotelu, warto się upewnić, czy w ramach oferty podawane są posiłki lub czy pokój ma aneks kuchenny, w którym sami możemy przygotowywać posiłki.
Na spacer i zwiedzanie warto zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą, kawą lub zupą.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?