Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Dawnej. Koncert galowy na dziedzińcu Zamku Wysokiego

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
XI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku przeszedł do historii. Główną nagrodę zdobył zespół Carmina Aurum z Białegostoku. Impreza miała charakter międzynarodowy dzięki obecności gości z Kaliningradu.

Jak zwykle, punktem kulminacyjnym festiwalu był koncert galowy, który w sobotni wieczór (8 czerwca) odbył się na dziedzińcu Zamku Wysokiego w Muzeum Zamkowym. Przed publicznością wystąpiły wszystkie zespoły, które w tym roku wzięły udział w malborskiej imprezie, od początku organizowanej przez Marię Seibert - dawniej przez Młodzieżowy Dom Kultury Ratusz, a od dwóch lat przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

Koncert galowy na Zamku Wysokim to zawsze czas i miejsce, by wręczyć nagrody i wyróżnienia uczestnikom. Zespoły zaprezentowały swoje umiejętności w piątek podczas części konkursowej w kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie ich wykonaniom przysłuchiwało się jury w składzie: Henryk Kasperczak, Maria Seibert, Bożena Belcarz i Tomasz Wesołowski.

Zobacz także: Średniowieczny korowód ulicami Malborka

Przewodniczącym jury był Henryk Kasperczak - uznany autorytet w dziedzinie muzyki dawnej w Polsce i za granicą, z malborskim festiwalem związany od 10 lat. Absolwent akademii muzycznych w Krakowie i Poznaniu oraz Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Wykładowca na AM w Poznaniu. Profesjonalny muzyk. Co ciekawe, od lat 90. pełni funkcję nadwornego lutnisty Zamku Królewskiego na Wawelu. Z kolei razem z formacją Amaryllis stara się propagować nurt, który jest połączeniem muzyki dawnej z rockiem progresywnym. To tylko ułamek niezwykle bogatej biografii tego artysty i pedagoga.

Obejrzyj też te zdjęcia: Koncert chóru z Kolumbii w kościele św. Jana Chrzciciela

W tym roku jury nie miało wątpliwości, że główna nagroda (600 zł) powinna trafić do zespołu Carmina Aurum z Białegostoku. Drugie miejsce dla grupy Brevis z Kaliningradu, trzecie - Saltarelo z Kalisza, a kolejne dla Pomezanii z Malborka.

Wyróżnienia trafiły do zespołów: Parmezan z Elbląga, Villanella z Kaliningradu i Amber z Malborka (grupa taneczna), a nagrodę specjalną otrzymał Grigorij Titov z Villanelli. Nagrody wręczali uczestnikom Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka, i Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

Na koniec koncertu galowego zespoły zaprezentowały się w występie finałowym przygotowanym przez Henryka Kasperczaka i Bożenę Belcarz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto