Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie po pomoc do lekarza POZ w powiecie malborskim? Nie ma powodów do obaw

Radosław Konczyński
Pacjenci z powiatu malborskiego, w przeciwieństwie do innych rejonów województwa pomorskiego, mogą być spokojni. U nas właściwie nie widać skutków sporu między lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej a ministrem zdrowia.

O sprawie było bardzo głośno w ostatnich tygodniach. Właściciele przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim nie chcą podpisać aneksów do umowy na świadczenie usług. Ich sprzeciw dotyczy przede wszystkim z tzw. pakietu onkologicznego, który z założenia ma poprawić diagnostykę osób chorujących na raka, ale zdaniem lekarzy rodzinnych jeszcze nie jest przygotowany do wdrożenia. Pierwsza diagnostyka spada na barki POZ, na co według Porozumienia Zielonogórskiego potrzeba więcej pieniędzy, niż zabezpieczyło Ministerstwo Zdrowia.

Brak aneksów do umów na świadczenie usług medycznych oznacza, że przychodnie zrzeszone w Porozumieniu od początku 2015 roku będą nieczynne. Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował listę przychodni, które po 1 stycznia będą przyjmowały pacjentów na dotychczasowych zasadach.

- Na stronie NFZ zamieszczono również informacje dla pacjentów, którzy po 1 stycznia 2015 roku zastaną zamknięte drzwi gabinetu swojego lekarza rodzinnego. Osoby te będą mogły uzyskać pomoc w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć szpitali, a także w placówkach realizujących świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - informuje Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.

Listę podmiotów, które będą udzielały pomocy medycznej, można znaleźćTUTAJ. Okazuje się, że pacjenci z powiatu malborskiego nie mają powodów do obaw, bo praktycznie wszystkie przychodnie i gabinety podstawowej opieki zdrowotnej będą przyjmowały chorych. Wyjątkiem jest tylko - jak wynika z zestawienia przygotowanego przez fundusz - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Remedium przy ul. Słowackiego 2 w Malborku.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ uruchomił specjalną całodobową bezpłatną infolinię o numerze 800 007 796, pod którym uzyskać można informacje, gdzie udać się po podstawową pomoc lekarską po 1 stycznia 2015 roku.

Fundusz informuje również, że tam, gdzie jest to możliwe, pacjent może zmienić lekarza rodzinnego, a więc "przepisać się" do funkcjonującej przychodni bądź gabinetu.

- Pacjent ma prawo bezpłatnie zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nawet trzy razy w roku. Wyboru dokonuje się poprzez złożenie pisemnej deklaracji w nowo wybranej przychodni. Druk deklaracji można otrzymać na miejscu w przychodni, dostępny jest on również do pobrania z naszej strony internetowej - wyjaśnia NFZ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto