Gm. Miłoradz. Rozbudowa drogi krajowej nr 22 coraz bliżej. Powstaną ścieżka rowerowa i sygnalizacja świetlna

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
GDDKiA
Udostępnij:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła kolejny przetarg na przebudowę „krajówki” nr 22 w powiecie malborskim. Tym razem chodzi o odcinek między Knybawą a Gnojewem, w ramach którego zmodernizowane zostanie m.in. newralgiczne skrzyżowanie w Kończewicach.

Wyczekiwana inwestycja będzie obejmować blisko 6-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 22 między mostem na Wiśle a Gnojewem.

- W ramach prac zostaną rozebrane dotychczasowe płyty betonowe przykryte nawierzchnią bitumiczną i w to miejsce wybudowana będzie nowa konstrukcja drogi. Na jej dwóch odcinkach przekrój trasy będzie miał układ 2+1, czyli po dwa pasy w jednym kierunku i jeden pas w przeciwnym, by umożliwić bezpieczne wyprzedzanie innych pojazdów – informuje Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Zostaną również przebudowane skrzyżowania, w tym to, o którym mówi się od wielu lat – w Kończewicach, gdzie z „krajówką” łączą się drogi powiatowe. W przeszłości często dochodziło tutaj do wypadków (w tym śmiertelnych) i innych zdarzeń drogowych. Co więcej, ruch się wzmógł od czasu, gdy dziesięć lat temu zamknięty został most drogowy w Lisewie Malborskim. Od tamtej pory pojawiały się apele – także ze strony władz gmin Miłoradz i Lichnowy – by zadbać bardziej o bezpieczeństwo pieszych.

W Kończewicach na skrzyżowaniu z drogami do Mątów Wlk. i Lisewa Malborskiego będzie zainstalowana sygnalizacja świetlna – wyjaśnia Piotr Michalski.

Na całej długości powstanie ścieżka rowerowa. Przebudowie ulegną układ odwodnienia, oświetlenie drogowe, układ odwodnienia, przepusty pod drogą krajową. Zbudowany zostanie kanał technologiczny i drogi serwisowe dla zapewnienia skomunikowania terenów przyległych z modernizowanym odcinkiem.

- Inwestycja przyczyni się do zwiększenia przepustowości układu drogowego oraz poprawy bezpieczeństwa, m.in. poprzez wspomniany przekrój 2+1 oraz rozdzielenie ruchu kołowego, rowerowego i pieszego. Rozbudowa pozytywnie wpłynie również na jakość życia mieszkańców i środowisko naturalne, m.in. dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz redukcję ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport – wylicza Piotr Michalski.

Kiedy kierowcy, rowerzyści i piesi będą mogli korzystać z przebudowanej „22” w okolicy Kończewic i Gnojewa? Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 23 lutego 2022 r., potem komisja przetargowa będzie potrzebowała czasu, by je przeanalizować. Roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 19 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych) od momentu podpisania umowy.

Przypomnijmy, że niedawno GDDKiA ogłosiła też przetarg na rozbudowę DK 22 od granicy Malborka do granicy województwa pomorskiego. Od jesieni trwają już natomiast prace budowlane między Cisami a Malborkiem. W przygotowaniu jest dokumentacja dla odcinków Gnojewa-Cisy i w granicach Malborka.

Malbork. Przebudowa drogi krajowej nr 22 wciąż daleko. Władz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Malbor
jak na razie to w pobliżu jeszcze żadnego odcinka nie dokończonona DK22, może by tak od tego zacząć
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie