Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Nowy Staw. Nowy pomnik na cześć "Młodego Lasu" został odsłonięty w Trępnowach

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W powiecie malborskim powstał kolejny pomnik upamiętniający Związek Polaków „Młody Las”, w którym w czasie II wojny światowej działali Polacy przywiezieni na roboty przymusowe. Ufundowali go właściciele spółki Caldena w Trępnowach.

Trępnowy to ważne miejsce w sercach osób, które kultywują pamięć o konspiracyjnej polskiej organizacji, która w czasie II wojny światowej istniała na Pomorzu. Tamtą historię utrwala i przekazuje młodym pokoleniom zwłaszcza obecne Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Związek Polaków „Młody Las”, którego nazwa nawiązuje do bohaterów z lat 1941-1945.

Przed 1945 rokiem w ówczesnym niemieckim Trampowie znajdował się majątek należący do Bruno Bergmana. W czasie wojny trafiali tutaj Polacy przywożeni transportami na przymusowe roboty. W latach 1941-1945 na Pomorze zostały zwiezione dziesiątki tysięcy naszych rodaków. Wśród nich znaleźli się członkowie Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej „Młody Las” założonego 3 października 1939 r. w lesie za wsią Rojewo koło Rypina.

Od 1941 r. władze hitlerowskie rozpoczęły masową deportację młodzieży rypińskiej na przymusowe roboty do Niemiec. W ten sposób kierownictwo i większość członków TZMW „Młody Las” znalazła się na terenie Gdańska i Powiśla. Działacze, którzy znaleźli się w Malborku, postanowili nadal prowadzić tajną organizację, zmieniając jej nazwę na Związek Polaków w Prusach Wschodnich „Młody Las” - pisze Wiesław Jedliński w publikacji „Związek Polaków >>Młody Las<<”.

5 maja 1941 r. decyzję w tej sprawie podjęli Narcyz Kozłowski, Aleksander Wiśniewski i Antoni Janowicz. W 1942 roku nazwa została skrócona do: Związek Polaków „Młody Las”.

Tajna organizacja prowadziła m.in. działalność sabotażową, pomoc dla więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof i przymusowych robotników, ale zorganizowała też sieć tajnej oświaty, by zapobiec wynarodowieniu Polaków. Jeden z tajnych uniwersytetów ludowych działał też w gospodarstwie w Trampowie. Nauczanie obejmowało pięć grup przedmiotów:

  • historia literatury polskiej, historia Polski, geografia Polski, Europy i świata;
  • śpiew, muzyka i tańce;
  • praca z książką i inne formy samokształceniowe, recytacje, inscenizacje;
  • informacje o Polsce i świecie, obowiązki i zadania w pracy konspiracyjnej i przy organizowaniu nowych placówek;
  • zagadnienia społeczno-ekonomiczne, działalność polityczna wśród młodzieży i dorosłych, wizja przyszłej Polski.

Grupą Polaków w Trampowie kierował Józef Rumiński pochodzący z Chrostkowa w powiecie rypińskim.
Tajny związek nie uniknął dekonspiracji, których konsekwencją były liczne aresztowania. Nieliczne komórki organizacji przetrwały do wyzwolenia Pomorza.

W Trępnowach stał jeszcze kilka lat temu pomnik „Młodego Lasu”, upamiętniający członków wojennej organizacji i polskich robotników przymusowych, ale został przeniesiony do Nowego Stawu. Natomiast teraz właściciele spółki Caldena, prowadzący tu gospodarstwo rolne, ufundowali nowy obelisk, który uroczyście został odsłonięty we wtorek (21 września) z okazji 80 rocznicy powstania "Młodego Lasu" i uniwersytetu ludowego krzewiącego wiarę, edukację i miłość do Ojczyzny.

Członkowie stowarzyszenia, jego przyjaciele i samorządowcy złożyli kwiaty pod ufundowanym przez właścicieli spółki Caldena obeliskiem z pamiątkową tablicą. W trakcie uroczystości można było obejrzeć również wystawę historycznych zdjęć oraz posłuchać opowiadań na temat „Młodego Lasu” i dziejów gospodarstwa Trampowo. Naszym celem jest zachowanie pamięci o bohaterach wojennych i działaczach „Młodego Lasu”, którzy umacniali patriotyzm i prowadzili tajną edukację na ziemi malborskiej, na Powiślu oraz wśród polskiej młodzieży wywożonej do Prus Wschodnich – wyjaśniają inicjatorzy obelisku ze spółki Caldena.

Caldena zaprasza miłośników historii do odwiedzenia pomnika, który znajduje się na skwerze, także zagospodarowanym z inicjatywy spółki, przy ul. Parkowej 2 w Trępnowach.

Przed uroczystością odsłonięcia obelisku odbyła się akademia w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie, podczas której Kazimierz Cybulski, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków "Młody Las", wręczył medale z okazji 80 rocznicy utworzenia tajnej organizacji.

Malbork. 81 lat temu Polacy w niemieckim mieście założyli ta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto