Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Nowy Staw. Prąd z miejscowych wiatraków koncernu innogy posłuży do produkcji piwa znanych marek

rk
Fot. materiały prasowe
Koncern innogy zapewnia, że należący do niego Park Wiatrowy Nowy Staw współtworzy historię odnawialnych źródeł energii w Polsce. A to dlatego, że prąd z OZE nigdy wcześniej nie był wykorzystywany do celów produkcyjnych na tak dużą skalę. A teraz będzie, bo innogy podpisało umowę z Kompanią Piwowarską.

Polska to dla innogy rynek o kluczowym znaczeniu. Spółka posiada w naszym kraju osiem lądowym farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 240 MW, a jedna z nich - o mocy 73 megawatów - działa w okolicach Nowego Stawu. Koncern poinformował, że właśnie w oparciu o wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez farmę wiatrową Nowy Staw będą działały trzy kluczowe polskie browary Kompanii Piwowarskiej: Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolskie w Poznaniu.

Wg władz innogy Renewables Polska, podpisana 5 listopada umowa kupna-sprzedaży prądu to przełom na polskim rynku.

- Pierwszy raz na taką skalę produkcja będzie zasilana energią z farmy wiatrowej. To najlepszy dowód na to, że przemysł wkracza na zieloną drogę i nie musi już być oparty na konwencjonalnych źródłach energii. Firmy mogą podejmować komercyjne przedsięwzięcia, które nie tylko spełniają cele biznesowe, ale również wspierają ochronę środowiska - podkreśla Robert Macias, członek zarządu innogy Renewables Polska.

Długoterminowy kontrakt został zawarty na 10 lat i będzie realizowany od 2020 do 2029 roku. Planuje się, że od 2021 roku tutejszy park wiatrowy pokryje 100 proc. zapotrzebowania polskich zakładów Kompanii Piwowarskiej na energię elektryczną. Osiągnięcie tego celu umożliwi rozbudowa istniejącej farmy wiatrowej o dodatkowe ok. 11 MW. Od tego momentu Nowy Staw będzie dostarczał do wspomnianych trzech browarów do 80 GWh rocznie.

- Bardzo się cieszę, że już w 2021 roku nasze browary będą korzystać wyłącznie z energii wiatrowej – mówi Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej. - Oznacza to, że w porównaniu z 2019 r. będziemy mogli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 66 proc., a co za tym idzie, 7,5 tys. hektarów lasów nie będzie wchłaniać CO2 pochodzącego z produkcji piwa w Kompanii Piwowarskiej.

Grupa innogy jest jednym z wiodących europejskich koncernów energetycznych. W Polsce największymi firmami należącymi do niej są: innogy Polska S.A. - odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię do około miliona klientów; innogy Stoen Operator Sp. z o.o. - zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną; innogy Business Services Polska Sp. z o.o. - odpowiedzialna za procesy obsługi wewnętrznej koncernu innogy w zakresie rachunkowości, finansów i innych procesów biznesowych, a także obszaru IT; innogy Renewables Polska, która odpowiada m.in. za rozwój projektów, budowę i eksploatację farm wiatrowych .

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto