Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Lichnowy. Przepisy trafią na wojewódzką listę produktów regionalnych?

Radosław Konczyński
Wnioski o wpis to pokłosie zajęć, które w ub. roku odbywały się w świetlicach w gminie Lichnowy. Warsztaty uroczyście podsumowano w grudniu.
Wnioski o wpis to pokłosie zajęć, które w ub. roku odbywały się w świetlicach w gminie Lichnowy. Warsztaty uroczyście podsumowano w grudniu. Fot. GOKiS Lichnowy
Mieszkańcy gminy Lichnowy chętnie widzieliby swoje wyroby spożywcze na liście produktów regionalnych województwa pomorskiego. Sodziaki boręckie, pierogi z dudami z Żuław, buraczan żuławski czy smarowidło marchewkowe to części z 9 przepisów, które przejdą urzędową i ministerialną weryfikację.

Pomysł ubiegania się o wpisanie produktów na listę powstał podczas warsztatów kulinarnych, które odbywały się w ostatnim kwartale 2013 roku w świetlicach wiejskich w Tropiszewie i Borętach. W sumie w zajęciach dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej uczestniczyło 30 osób. Uczyły się przygotowywać potrawy ze szczególnym uwzględnieniem przepisów, które mają przynajmniej 25-letnią tradycję.

- Jako efekt i swoiste podsumowanie warsztatów zostanie opracowanych kilka wniosków, które będą ubiegać się o wpis na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego – informuje Anna Poznańska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Lichnowach, który realizował kulinarny projekt.

O wpis będą się ubiegały:
knysze boręckie (przepis Zofii Mazurkiewicz), sodziaki boręckie (Irena Boroś), pierogi z dudami z Żuław (Barbara Nowak), buraczan żuławski (Ewelina Purzycka), rosół z fasolą „Jaś” (Stefania Kaczor), suszona polędwica z Boręt (Stefania Kaczor), ciasteczka maślane (Jadwiga Niewiarowska), ziemniaczane placuszki „Jóźwinki” z Boręt (Jadwiga Niewiarowska) i smarowidło marchewkowe (Waldemar Kaczor).

Na liście produktów, prowadzonej przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku, obecnie znajduje się ok. 140 przepisów, głównie z Kaszub i Kociewia, ale są też z powiatu malborskiego.

Wniosek o wpis składa się do marszałka województwa, a ten - w zależności od wyniku weryfikacji - przekazuje go do Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Bardzo ważne jest dobre udokumentowanie tego, że receptura jest używana minimum od ćwierćwiecza, produkt wytwarza się z użyciem tradycyjnych surowców lub charakteryzuje się on tradycyjnym składem, sposobem produkcji lub przetwórstwa zgodnym z metodą tradycyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto