Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej Rycerski o Smoczy Łeb po raz drugi odbędzie się w Pogorzałej Wsi. Od przemarszu po inscenizację. Sprawdź program

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Już w najbliższą sobotę (19 sierpnia) do gminy Miłoradz, konkretnie do Pogorzałej Wsi, zjadą się rekonstruktorzy historii, rycerze i łucznicy, aby wziąć udział w drugiej edycji Turnieju Rycerskiego o Smoczy Łeb..

Warto spędzić sobotę (19 sierpnia) w pięknych okolicznościach przyrody nad Nogatem i jednocześnie w klimatach sprzed kilku wieków. Podczas kilkugodzinnego spotkania w Pogorzałej Wsi będzie można nie tylko zobaczyć, jak bronią władają rekonstruktorzy historii, ale np. spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, przymierzyć zbroję rycerską, obejrzeć obozowisko nawiązujące do okresu średniowiecza.

Dzień w średniowiecznych klimatach zwieńczy inscenizacja, dzięki której będzie można sobie wyobrazić, jak powstawała Pogorzała Wieś. Wtedy, czyli ok. 700 lat temu, było to Wernersdorf - Wieś Wernera. Historycy domyślają się, że mogło chodzić o Wernera von Orselna, najprawdopodobniej założyciela osady. Jaj można przeczytać w Planie Odnowy Miejscowości Pogorzała Wieś, pierwsza wzmianka o niej w dokumencie pisanym pochodzi z roku 1321.

Już wówczas von Orseln był ważną personą w państwie zakonnym, a trzy lata później został wybrany na wielkiego mistrza krzyżackiego. Żywot zakończył tragicznie 18 listopada 1930 r. w wieku 50 lat. Źródła historyczne podają, że prawdopodobnie przed Złotą Bramą przy wejściu do kościoła NMP na Zamku Wysokim, który wtedy pełnił funkcje klasztorne, został zamordowany przez brata-rycerza Jana von Endorf.

10 lat później, już za czasów wielkiego mistrza Dietricha von Altenburga, Pogorzałej Wsi nadano akt lokacyjny. Nastąpiło to 19 listopada. Dokładnie w dziesiątą rocznicę pochówku Wernera von Orselna w katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie.

Na piknik w klimatach średniowiecznych zapraszają: Chorągiew Ziemi Malborskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Miłoradzu. Patronat objęli starosta malborski Mirosław Czapla, burmistrz Malborka Marek Charzewski, wójt Miłoradza Arkadiusz Skorek oraz sołtys Pogorzałej Wsi Sylwia Witek.

Program II Turnieju Rycerskiego o Smoczy Łeb:

  • 9.00 – przemarsz rekonstruktorów przez Pogorzałą Wieś,
  • 10.00 – otwarcie turnieju,
  • 10.30 – turniej łuczniczy,
  • 14.30 – pokazy i nauka tańca,
  • 16.30 – „Bieg Par”,
  • 17.30 - pokaz artyleryjski,
  • 18.30 – podsumowanie turniejów i rozdanie nagród,
  • 19 – inscenizacja powstania wsi Pogorzała Wieś (Wernersdorf).

Gdy już będziecie na turnieju, warto przejść się po okolicy. We wsi znajduje się kościół św. Mikołaja zbudowany w 1340 roku (przebudowany w późniejszych okresach), w którym znajdują się cenne zabytki: lipowa rzeźba św. Mikołaja z XIV wieku, dwa zabytkowe dzwony z XVI wieku. Inne historycznie cenne obiekty to przykościelny cmentarz z XIV w., dawny dwór i zabudowania dworskie, budynek sklepu, budynek szkoły w tzw. stylu malborskim z 1909 r.

Oblężenie Malborka 2022 przeszło do historii. Migawki z osta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto