Góry na zimę 2022/23. Czy warto już teraz rezerwować pobyt na Święta, Sylwestra czy ferie? Ile kosztuje noc w hotelu? Eksperci odpowiadają

Redakcja
Spytaliśmy ekspertów z branży hotelarskiej, czy warto już teraz, we wrześniu, rezerwować zimowy wypoczynek w górach w popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz. Jak kształtują się ceny za pokój w hotelu w górach i czemu Polacy czekają z rezerwacjami na ostatnią chwilę? Warto się przekonać. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej.
Spytaliśmy ekspertów z branży hotelarskiej, czy warto już teraz, we wrześniu, rezerwować zimowy wypoczynek w górach w popularnych miejscowościach, jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz. Jak kształtują się ceny za pokój w hotelu w górach i czemu Polacy czekają z rezerwacjami na ostatnią chwilę? Warto się przekonać. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Góry tu ulubiony kierunek Polaków na zimowy wypoczynek w okresie świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Najbardziej popularne są Tatry, ale też np. Karpaty tłumnie odwiedzają turyści, spragnieni odrobiny zimowego szaleństwa. Czy opłaca się już teraz rezerwować zimowy wypoczynek w miejscach takich jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz? Jak kształtują się ceny rezerwacji na szczyt sezonu zimowego 2022/23 i czy warto poczekać z zaplanowaniem pobytu w górach? Spytaliśmy o to ekspertów i analityków z branży hotelarskiej. Przekonajcie się, co nam powiedzieli.

Spis treści

Góry na zimę 2022/23. Czy warto już teraz planować wypoczynek na Święta, Sylwestra czy ferie?

We wrześniu 2022 pogodę mamy raczej jesienną, co niektórych skłania raczej do pozostania w domach, a innych zagrzewa do spacerów i aktywnego wypoczynku np. na rowerze. Najpiękniejsze miejsca w Polsce na jesień – a jest ich sporo – mogą zainspirować turystów do wycieczek.

Jednak jesień przyjdzie i odejdzie, a zastąpi ją zima – sezon wzmożonych podróży. Zimą 2022/23 Polacy – jak co roku – tłumnie zjadą w góry, by w miejscowościach takich jak Zakopane, Białka Tatrzańska czy Karpacz spędzić Boże Narodzenie, Sylwestra czy ferie zimowe. Zimą nie brak dni wolnych od pracy i szkoły, nic dziwnego, że ożywa wtedy turystyka górska.

Czy jednak warto już teraz rezerwować pobyt w górach na zimę 2022/23. Jak wygląda obłożenie hoteli, czy są jeszcze wolne miejsca w Zakopanem na Święta i Sylwestra, ile przeciętnie trzeba zapłacić za noc w hotelu w górach zimą?

Zadaliśmy te pytania ekspertom. Warto się przekonać, co nam odpowiedzieli.

W górach nie brakuje atrakcji. Od nart i snowboardu po relaksujące sesje w spa. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015.
W górach nie brakuje atrakcji. Od nart i snowboardu po relaksujące sesje w spa. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Zakopane, Białka Tatrzańska i Karpacz. Czy Polacy już rezerwują hotele na zimę?

By przekonać się, czy Polacy już zaczęli rezerwować miejsca na zimowy nocleg w popularnych górskich miejscowościach, zwróciliśmy się do ekspertów Profitroom. To polska firma, dostarczająca hotelom technologii rezerwacyjnych. Profitroom obsługuje większość obiektów wypoczynkowych w Polsce, dzięki czemu dysponuje wiarygodnymi danymi dotyczącymi polskiego rynku turystycznego.

- Potwierdzamy, że polscy turyści zaczęli rezerwować pobyty na terminy związane ze świętami Bożego Narodzenia i okresem ferii zimowych – mówi nam Arkadiusz Czerwiński, rzecznik Profitroom. - Na ten moment jednak jest to dopiero początek rezerwacji pobytów, ponieważ od czasów pandemii obserwujemy zmiany zachowań zakupowych konsumentów.

Zmiany te – jak tłumaczy Arkadiusz Czerwiński – polegają przede wszystkim na znacznym skróceniu czasu między dokonaniem rezerwacji a wyjazdem:

- Obecnie tak zwane booking window [okres między dokonaniem rezerwacji a przybyciem do hotelu – przyp. red.] jest o wiele krótsze, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu – mówi rzecznik Profitroom. - Polacy dokonują rezerwacji na ostatnią chwilę, dosłownie na kilka dni przed terminem wyjazdu. Dlatego należy się spodziewać, że rezerwacje na okres Bożego Narodzenia i ferii zimowych zaczną masowo spływać dopiero za jakiś czas.

Dane Profitroom potwierdzają pracownicy hoteli w popularnych górskich miejscowościach. Sun&Snow zajmuje się wynajmem apartamentów turystom w całej Polsce. Stan rezerwacji miejsc w apartamentach różni się w poszczególnych miastach.

Szczyt sezonu zimowego przypada na okresy świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Wtedy najtrudniej o hotel, a ceny biją rekordy. Na zdjęciu:
Szczyt sezonu zimowego przypada na okresy świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Wtedy najtrudniej o hotel, a ceny biją rekordy. Na zdjęciu: Sylwester w Zakopanem, 2017. Łukasz bobek / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też:

Zima 2022/23 w Zakopanem. Miejsca w szczycie sezonu już pozajmowane

Aleksandra Majdak, kierownik Biura Obsługi Klienta w zakopiańskich apartamentach Sun&Snow przy ul. Orkana 2, uprzedza turystów, że o nocleg w szczycie sezonu zimowego może być w Zakopanem trudno:

- W naszych apartamentach większość miejsc na okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra jest już zajęta, ale pozostałe terminy nadal nie są obłożone.

Choć poza terminami w szczycie sezonu zimowego 2022/23 miejsca w hotelach nadal są dostępne, Aleksandra Majdak podkreśla, że turyści większość rezerwacji zrobią zapewne w ostatniej chwili:

- W tym roku należy się spodziewać, że większość klientów zarezerwuje pobyty w ostatniej chwili. Czasy są niepewne z powodu inflacji, wojny na Ukrainie i widma powrotu koronawirusa, dlatego turyści najczęściej wahają się do końca i podejmują decyzję o wyjeździe tuż przed wybranym terminem pobytu.

Turyści przybywają do Zakopanego także przy innych okazjach, np. wydarzeniach sportowych. Na zdjęciu: puchar świata w skokach narciarskich, konkurs indywidualny,
Turyści przybywają do Zakopanego także przy innych okazjach, np. wydarzeniach sportowych. Na zdjęciu: puchar świata w skokach narciarskich, konkurs indywidualny, Zakopane, styczeń 2022. Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Białka Tatrzańska: opóźnione rezerwacje

Trend odkładania rezerwacji na ostatnią chwilę potwierdza Beata Dolazińska, managerka turystycznych apartamentów w Białce Tatrzańskiej przy ul. Grapa 29 A.

- Rezerwacje na zimę 2022/23 już się u nas zaczęły, ale po okresie covidowym stanowczo większość osób czeka z wykupieniem pobytu do ostatniej chwili. Uważam, że z pewnością nie decyduje o tym cena, ponieważ taka strategia cenowo się nie opłaca.

Karpacz na zimę 2022/23: na razie jest spokojnie

Im dalej od Tatr, tym więcej miejsc noclegowych nadal jest dostępnych w najbardziej pożądanych terminach. Specjalistka ds. obsługi klienta w apartamentach turystycznych w Karpaczu powiedziała nam, że na razie zainteresowanie zimowym wypoczynkiem wśród turystów jest jeszcze umiarkowane:

- Wszystko zapewne ruszy w listopadzie. Mamy już trochę rezerwacji na Święta i Sylwestra, ale wolnych miejsc nadal jest dużo.

Ceny hoteli na zimę 2022/23. Czy opłaca się już teraz planować pobyt w górach?

W wypowiedziach pracowników branży hotelarskiej, przytoczonych wyżej, pojawiają się stwierdzenia, że Polacy coraz częściej dokonują rezerwacji pobytu w górach późno, na kilka dni przed przyjazdem, i że nie jest to dobra strategia, jeśli chodzi o cenę wypoczynku.

Arkadiusz Czerwiński z Profitroom tłumaczy:

- Posłużę się przysłowiem: im szybciej tym lepiej. Dzięki rezerwacji pobytu już teraz goście mogą zagwarantować sobie korzystną cenę. Przy obecnej dynamice wydarzeń makroekonomicznych zdecydowanie warto podejmować decyzję o wyjeździe zimowym już teraz.

Rzecznik dodaje, że wiele polskich hoteli i ośrodków wypoczynkowych, nie tylko w górach, zaczęło już kampanie promocyjne na sezon zimowy i można znaleźć atrakcyjne oferty typu First Minute.

Przygotuj się na wyprawę w góry

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax4 Fy9673

319,99 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax4 Fz3280

399,99 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Eastrail 2 Mid Czarne Gy4174

349,99 zł

kup najtaniej

Jack Wolfskin

Jack Wolfskin Refugio Texapore Low M 4049851 6357

269,99 zł

kup najtaniej

Alpinus

Alpinus Gr20 High Tactical Brązowe Gr43315

470,00 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax2R Bb1935 Czarny

226,40 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Hyperhiker Low K Gz9219

164,99 zł

kup najtaniej

Climbing Technology

Climbing Technology Stuptuty Prosnow Gaiter

149,00 zł

kup najtaniej

SALEWA

Salewa Wildfire Canvas 614068669

429,99 zł

kup najtaniej

Salomon

Salomon X Ultra Mid 4 Gtx Gore Tex 413834

603,75 zł

kup najtaniej

Merrell

Merrell Alverstone Gtx J500060

299,00 zł

kup najtaniej

Keen

KEEN Koven Wp M 1025155 Black Drizzle

314,99 zł

kup najtaniej

Scarpa

Scarpa Mojito Shark

423,40 zł

kup najtaniej

SALEWA

Salewa Wildfire 2 Gtx M Navy Blazer Black

679,92 zł

kup najtaniej

Merrell

Merrell Vego Mid Leather Waterproof J311538C

419,99 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Eastrail 2.0 Hiking Gz3016 Oliwkowy

279,99 zł
Materiały promocyjne partnera
Niski poziom rezerwacji to jednak cisza przed burzą. Wszystko wskazuje na to, że Polacy będą masowo rezerwować swoje pobyty w górach na zimę 2022/23
Niski poziom rezerwacji to jednak cisza przed burzą. Wszystko wskazuje na to, że Polacy będą masowo rezerwować swoje pobyty w górach na zimę 2022/23 w ostatniej chwili, nawet na kilka dni przed planowanym przybyciem do hotelu. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Wypoczynek w górach droższy niż przed rokiem

Nie należy jednak zakładać, że na pewno uda się upolować okazję i pobyt tani jak barszcz, zwłaszcza w popularnych miejscowościach górskich w szczycie sezonu. Jeśli chodzi o ceny zimowych pobytów w Zakopanem, Aleksandra Majdak nie ma dobrych wieści:

- Ceny są w tym roku wyższe niż w poprzednich sezonach, z powodu inflacji i wzrostu cen paliwa, co wywołuje drożyznę. Najwyższe ceny mają rezerwacje na Sylwestra.

Również w Karpaczu raczej nie należy spodziewać się dużych promocji..

- Ceny mamy już właściwie sezonowe. Żadne first minute obecnie nie obowiązuje – mówi nam specjalistka z Karpacza.

Ile może kosztować rezerwacja hotelu na pobyt w górach zimą 2022/23? Według danych Profitroom, ceny rezerwacji na pobyty w szczycie sezonu kształtują się we wrześniu 2022 następująco:

W okresie Bożego Narodzenia 2022:

  • cena za noc w pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym: ok. 498,65 zł
  • cena za noc w pokoju w hotelu 4-gwiazdkowym: ok. 801,51 zł

W okresie ferii zimowych 2023:

  • cena za noc w pokoju w hotelu 3-gwiazdkowym: ok. 370,22 zł
  • cena za noc w pokoju w hotelu 4-gwiazdkowym: ok. 505,52 zł

Polacy nie szczędzą pieniędzy na zimowy wypoczynek w górach

Mimo niepewnych czasów, Polacy, którzy zdecydowali się już zarezerwować zimowy odpoczynek, nie żałują pieniędzy. Wedle danych zakopiańskiego Sun&Snow, przeciętna długość rezerwacji na zimę 2022/23 wynosi między cztery a pięć dni. Podobnie jest w Karpaczu, gdzie pobyty dłuższe, czterodniowe, dominują wśród rezerwacji.

Polacy najwyraźniej nie mają zamiaru odmawiać sobie zimowej rozrywki i nie przewidują istotnych przeszkód, jak np. powrót pandemii COVID-19.

Warto dodać, że wiele hoteli oferuje turystom w sezonie zimowym atrakcyjne oferty i dodatkowe atrakcje.

- Wiele obiektów współpracuje z ośrodkami narciarskimi i oferuje np. skipassy – mówi Arkadiusz Czerwiński. - Na stronach wielu hoteli turyści mogą też znaleźć opcje pakietowe, które zawierają pełne wyżywienie i zniżki do lokalnych atrakcji czy wypożyczalni sprzętu zimowego.

Czytaj też:

W góry na zimę? Nie warto się ociągać, choć na razie miejsca w hotelach jeszcze są

Ceny wypoczynku zimą w górach będą rosły w miarę zbliżania się szczytów sezonu zimowego, przypadających na okres świąteczno-noworoczny i ferie zimowe. Im bliżej Bożego Narodzenia i Sylwestra, tym mniej będzie dostępnych pokoi, a ich ceny wyższe.

Mimo to statystyki wskazują, że Polacy mają zamiar czekać z rezerwacjami do ostatniej chwili.

Profitroom przeanalizował dane ze swoich silników rezerwacyjnych, dotyczące tegorocznych wakacji. Okazało się, że lipcu i sierpniu 2022 Polacy zarezerwowali więcej pobytów hotelowych niż latem poprzedniego roku. O nieco ponad 7% wzrosła wartość rezerwacji, za to o 4,5% zmniejszyła się długość pobytów a także długość okna rezerwacyjnego, czyli czasu pomiędzy dokonaniem rezerwacji a przyjazdem do hotelu.

Jeśli chodzi o rezerwacje od 1 września do 31 grudnia 2022, zainteresowanie jest zbliżone – może nieco tylko większe – od tego z zeszłego roku. Dane zebrane przez Profitroom wskazują, że zainteresowanie rezerwacjami na okres zimowy nie jest jeszcze duże, ale można zaobserwować wzmożony ruch dla dwóch okresów: 11-13 listopada (długi weekend wokół Święta Niepodległości; ok. 1/5 liczby rezerwacji z początku września) oraz 23-26 grudnia (święta Bożego Narodzenia; ok. 1/10 liczby rezerwacji wrześniowych).

Dlatego eksperci nie mają wątpliwości: nie opłaca się czekać z rezerwacją wypoczynku zimowego. Najlepsze ceny są właśnie teraz. Na zdjęciu: narciarze
Dlatego eksperci nie mają wątpliwości: nie opłaca się czekać z rezerwacją wypoczynku zimowego. Najlepsze ceny są właśnie teraz. Na zdjęciu: narciarze w Białce Tatrzańskiej, 2015.Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Zimowy wypoczynek w górach: lawina rezerwacji dopiero nadejdzie

Z raportu wynika, że Polacy w wakacje 2022 decydowali się na nieco krótsze pobyty, a rezerwacji dokonywali z niewielkim wyprzedzaniem. Trendy te wykształciły się zapewne jako odpowiedź na niepewną sytuację, przede wszystkim rosnącą inflację, więc i ogólne koszty wyjazdów.

W sezonie zimowym można spodziewać się podobnych mechanizmów; dodatkowym czynnikiem, wzmagającym ostrożność turystów, może znowu stać się COVID-19 i ewentualna jesienno-zimowa fala zachorowań. Oznacza to, że tak jak latem, Polacy będą czekać do ostatniej chwili z rezerwacją hoteli, a swój wypoczynek nieco skrócą, by oszczędzić pieniądze.

Wniosek jest jasny: nie opłaca się czekać z planowaniem zimowego wypoczynku na sezon 2022/23. Mała liczba rezerwacji na zimę we wrześniu nie powinna nas zwieść: większość turystów zaczeka z dokonaniem rezerwacji dłużej niż zwykle z nadzieją na poprawę sytuacji gospodarczej, ale ostatecznie zdecyduje się na spędzenie kilku nocy w hotelu w górach.

Im później zdecydujemy się na dokonanie rezerwacji, tym trudniej będzie znaleźć miejsce na nocleg, zwłaszcza w czasie długich weekendów, w okresie Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Wraz ze zmniejszaniem się liczby dostępnych noclegów będą rosły ich ceny.

Zima 2022/23 wreszcie bez koronawirusa. Hotelarze umiarkowanie optymistyczni

Mimo wzrostu kosztów zimowego wypoczynku, zakopiańscy hotelarze nie narzekają na brak klientów i spodziewają się dobrego sezonu:

- Już w zeszłym roku mieliśmy dobry sezon – mówi Aleksandra Majdak. – Sierpień 2022 mieliśmy bardzo dobry, we wrześniu też mamy spore obłożenie. Wszystko wskazuje na to, że sezon zimowy 2022/23 nie będzie pod tym względem odbiegał od poprzednich.

W Karpaczu sytuacja nie jest jednak tak kolorowa:

- Powiedziałabym, że tegoroczny sezon zimowy na razie jeszcze kuleje, po pandemii koronawirusa nadal nie wróciliśmy w pełni do normalności pod względem zainteresowania wypoczynkiem i liczby rezerwacji – mówi specjalistka ds. obsługi klienta w karpackim Sun&Snow.

Biorąc pod uwagę trend dokonywania rezerwacji w ostatniej chwili, także w Karpaczu można spodziewać się dużego obłożenia na okres świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych, lub nawet jeszcze wcześniej, jeśli pogoda dopisze i spadnie śnieg, sprzyjający narciarzom.

Bezpieczeństwo w górach – czy znasz podstawowe zasady?

Wycieczki po górach to świetny sposób na relaks, dobrą zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Góry to jednak nie plac zabaw i należy poruszać się po nich ostrożnie. Czy znacie podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach?

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Góry na zimę 2022/23. Czy warto już teraz rezerwować pobyt na Święta, Sylwestra czy ferie? Ile kosztuje noc w hotelu? Eksperci odpowiadają - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie