Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w kościołach, czyli symbol Jezusa pokonującego śmierć. Tak wyglądają instalacje w kościołach powiatu malborskiego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Malborku
Kościół Zesłania Ducha Świętego w Malborku Radosław Konczyński
Ciemnice i groby Pańskie to tradycja, bez której trudno już wyobrazić sobie święta wielkanocne. Parafianie w powiecie malborskim znów przygotowali te symboliczne instalacje, które przypominają o Jezusie pokonującym śmierć.

Ciemnice i Groby Pańskie - ważny symbol świąt Wielkiej Nocy

W trakcie Triduum Paschalnego w kościołach zbudowane zostały ciemnice i Groby Pańskie. Te pierwsze z języka staropolskiego oznaczają ciemne więzienie i przygotowywane są na pamiątkę uwięzienia Jezusa po wieczerzy z uczniami. Dlatego w Wielki Czwartek po Liturgii Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do ciemnicy, gdzie przechowywany jest przez dobę. W tym czasie w kościołach odbywa się adoracja, czyli po prostu wierni odwiedzają to miejsce, by w ciszy się pomodlić.

W Wielki Piątek wieczorem po Liturgii Męki Pańskiej – także w uroczystej procesji i przy dźwięku kołatek - Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. To z kolei symbol groty, w której złożono ciało Jezusa – często ma on głębsze znaczenie, metaforyczne, skłania do refleksji nad swoim życiem.

Epidemia i wojna, czyli symbolika Grobów Pańskich

Adoracja Grobów Pańskich jest zwyczajem pochodzącym z Palestyny, który do Polski trafił w XVI wieku. To przesłanie Chrystusa umierającego na krzyżu za ludzi jest wiecznie żywe. Często w kościelnych instalacjach, z pieczołowitością przygotowywanych przez parafian, pojawiają się wątki bardzo aktualne. W 2021 roku, gdy cały świat walczył z pandemią koronawirusa, w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku można było zobaczyć symboliczny grób w postaci sali szpitalnej, gdzie Jezus leżał jak pacjent na łóżku i pod kroplówką. Z kolei w 2022 roku instalacja w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku nawiązywała do napaści Rosji na Ukrainę.

Strażacy pełnią wartę w Lisewie Malborskim

Groby Pańskie adorowane są do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. W niektórych parafiach do tego momentu wystawiana jest nawet honorowa warta. W tym roku taka sytuacja ma miejsce np. w kościele św. Mikołaja w Lisewie Malborskim. Tutaj od piątkowego wieczora (7 kwietnia) wartę pełnią druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lisewie Malborskim.

Najważniejsza msza święta w roku liturgicznym - Liturgia Wigilii Paschalnej - odbywa się wieczorami, przeważnie o godz. 18 lub 19. Przed niektórymi kościołami rozpalane zostaną ogniska. A w niedzielę rano wierni spotkają się o godz. 6 na mszach rezurekcyjnych.

ZOBACZ TEŻ: Groby Pańskie w kościołach powiatu malborskiego na Wielkanoc 2021

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto