Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźne powodzie na Żuławach wciąż możliwe? Mają to zmienić kolejne inwestycje. "Jesteśmy przygotowani najlepiej w historii"

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Przebudowa stopnia wodnego Przegalina to największe z pięciu zadań realizowanych w ramach projektu. Śluza Przegalina położona jest na południowo-wschodnim krańcu Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku, na styku Wisły i Martwej Wisły.
Przebudowa stopnia wodnego Przegalina to największe z pięciu zadań realizowanych w ramach projektu. Śluza Przegalina położona jest na południowo-wschodnim krańcu Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku, na styku Wisły i Martwej Wisły. mat. prasowe RZGW Gdańsk
Jak zabezpieczyć Żuławy przed powodziami, które trapią ten region od setek lat? Jak uchronić obszar, który już teraz nazywany jest "polskim spichlerzem", a którego potencjał na udział w rolniczym sektorze gospodarczym jest ogromny? Na te pytania eksperci próbują sobie odpowiedzieć od lat. Od lat prowadzone są także inwestycje, które mają poprawić przeciwpowodziowe bezpieczeństwo regionu. W Gdańsku podsumowano właśnie kolejny - drugi już - etap tzw. "Programu Żuławskiego 2030".

Koniec z powodziami na Żuławach? Zakończył się II etap ważnego projektu

Tereny Żuław od setek lat były narażone na powodzie, które niejednokrotnie zabierały dobytek mieszkańcom. Nie trzeba sięgać daleko w karty historii, by odnotować ostatnie z nich. Ta, mająca miejsce jesienią 2009 r. m.in. w Nowym Dworze Gdańskim, sprowokowała pytania, o systemy przeciwpowodziowe, które mogłyby pomóc w przyszłości zniwelować podobne zagrożenia.

I tak, jeszcze w grudniu 2009 r., podpisano porozumienie w sprawie realizacji "Programu Żuławskiego 2030". Zakładało ono nie tylko poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zabezpieczenia majątku mieszkańców regionu, ale także ogólne ulepszenie i zmodernizowanie dostępnej infrastruktury, również z uwagi na kluczowe, rolnicze znaczenie obszaru.

Po 13 latach udało się zrealizować dwa etapy inwestycji. I to nie koniec, bo urzędnicy już teraz zapowiadają kolejne plany działań.

- Patrzymy na to kompleksowo. Żuławy to konieczność zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ale to też spichlerz polski i spichlerz Europy, najbardziej żyzne grunty. III etap jest konieczny. Będziemy wspierać wszystkie działania Wód Polskich, żeby to zostało zrealizowane. Będziemy też przygotowywać inicjatywy, które będą się wiązać z kolejnymi projektami. To dopiero początek drogi - mówi wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Pomorski wojewoda podkreślił też potencjał, jaki tereny Żuław mogą mieć w kontekście branży rolniczej.

- Jeśli będziemy bezpieczni, będziemy w stanie kontrolować poziom wody, będziemy inwestować w utrzymanie wszystkich urządzeń i w odpowiedni sposób o odpowiednim czasie będziemy je modyfikować, to Żuławy będą najbardziej rozpoznawalnym rolniczo miejscem w Polsce - mówi Drelich. - Do tej zimy jesteśmy przygotowani najlepiej w historii. Te wszystkie prace, nie tylko te spektakularne jak nowe jednostki lodołamaczy, mają służyć bezpieczeństwu.

Nowe ostrogi, lodołamacze, przebudowa ujścia Wisły. Co zmieniono i czy zabezpieczy to tereny Żuław?

Żuławy to newralgiczny powodziowo teren z kilku powodów. Mogą wystąpić tu nie tylko powodzie wynikające z intensywnych opadów deszczu, a dodatkowym niebezpieczeństwem są także chociażby wezbrania sztormowych wód i zjawisko tzw. "cofki". Co więcej, Żuławom zagrażają wody powodziowe spływające z południa kraju i te powstałe na skutek zatorów lodowych. Aby ograniczyć niszczycielskie skutki tych ostatnich, w ostatnim czasie zakupiono kolejne lodołamacze.

- Słuszne jest stwierdzenie pana wojewody, że teraz jesteśmy najlepiej przygotowani do ewentualnej akcji powodziowej - mówi starosta nowodworski, Jacek Gross. - Zmienia się klimat, te zjawiska są coraz częstsze, coraz silniejsze i coraz bardziej długotrwałe. Nowy Dwór był w przeszłości zalewany, w mniejszym bądź większym stopniu. Tym co przelało tę czarę, była powódź w połowie października 2009 r., kiedy miasto zostało zalane - wspomina Gross.

Jakich inwestycji dokonano w ramach II etapu "Programu Żuławskiego"?

  • Odbudowa budowli regulacyjnych na Wiśle - 19 sztuk ostróg na odcinku żuławskim rzeki
  • Przebudowa ujścia Wisły
  • Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze
  • Przebudowa stopnia wodnego Przegalina na rzece Martwa Wisła
  • Modernizacja systemu monitoringu ryzyka powodziowego

Wcześniej pisaliśmy: Nowy Dwór Gdański został zabezpieczony przed wezbraniami sztormowymi od strony Zalewu Wiślanego. Wrota sztormowe oddane do użytku

Dlaczego ostrogi budowane na rzekach są tak potrzebne? Wystające z brzegów krótkie "półwyspy" mają zwiększać bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Brak prawidłowej pracy ostróg może doprowadzić do groźnego w skutkach zatoru lodowego oraz utrudnień w żegludze śródlądowej. 19 nowych tego typu obiektów powstało w gminach Pelplin, Miłoradz, Lichnowy, Ostaszewo, a także Suchy Dąb.

- Ostrogi to zachowanie naturalnych meandrów rzeki - mówił na spotkaniu podsumowującym II etap prac projektu Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Dodał też, że przy okazji likwidowane są miejsca najbardziej zniszczone, które mają tendencję do składowania się rumowiska.

Czy wszystkie te działania pozwolą zapobiec w przyszłości wylewom Wisły w regionie Żuław? Choć nikt nie może tego zagwarantować, to bieżące działania mogą pozwolić na zniwelowanie takiego prawdopodobieństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Groźne powodzie na Żuławach wciąż możliwe? Mają to zmienić kolejne inwestycje. "Jesteśmy przygotowani najlepiej w historii" - Dziennik Bałtycki

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto