Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Malborka: 9-15 lipca. 6,5 mln zł za cegły wysłane na odbudowę Warszawy

Redakcja
Z książki "Kronika Malborka XX wieku. 1901-2000" śp. Wiesława Jedlińskiego, kronikarza miasta:

10 lipca 1956 r. Doszło do buntu wychowanków Zakładu Poprawczego przy ul. J. Piłsudskiego. Podczas zajścia uciekło kilku młodocianych przestępców którzy usiłowali zniszczyć akta swych spraw. Interweniowała milicja, która strumieniami wody stłumiła bunt. Od tego czasu Zakład Poprawczy zyskał opinię jednego z najsurowszych w kraju. Jego dyrektorem był Edward Plutowski.

12 lipca 1954 r. W budynku przy ul. 17 Marca 39 rozpoczął swoją działalność malborski oddział Polskiej Kasy Oszczędności Bank Polski. Pierwotnie pracowało tam osiem osób, a placówka skupiała się głównie na obrocie oszczędnościowym i rozliczeniowo-czekowym.

15 lipca 1949 r. Podczas posiedzenia MRN burmistrz Bronisław Wolny zdał relację z przebiegu odzysku cegieł w ramacj akcji ARR. Pozyskano 3,8 mln sztuk cegieł, które przeznaczono na odbudowę Warszawy. Na podstawie zawartej umowy miasto otrzymało za nie 6,5 mln złotych.

15 lipca 1970 r. Nastąpiła fuzja Powiatowego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego w Malborku z PPRB w Kwidzynie. W wyniku tego powstało Rejonowe Przedsiębiostwo Remontowo-Budowlane. Jego dyrektorem została inż. Halina Hrynkiewicz, a zastępcą Antoni Płonka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia Malborka: 9-15 lipca. 6,5 mln zł za cegły wysłane na odbudowę Warszawy - Malbork Nasze Miasto

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto