Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Malborka. Zobacz niesamowity film z bombardowania w 1943 roku. Archiwum British Pathe

rk
Muzeum Sił Powietrznych USA: „Malborskie zakłady montażowe ukazane po zbombardowaniu przez 8 Flotę Powietrzną USA. Wiele istotnych urządzeń zostało zniszczonych. Takie ataki opóźniały harmonogram produkcji niemieckich samolotów”.
Muzeum Sił Powietrznych USA: „Malborskie zakłady montażowe ukazane po zbombardowaniu przez 8 Flotę Powietrzną USA. Wiele istotnych urządzeń zostało zniszczonych. Takie ataki opóźniały harmonogram produkcji niemieckich samolotów”. Fot. US Air Force
Ten niezwykły w swojej wymowie film pochodzi z bogatej kolekcji British Pathe. Z kolei zdjęcia wykonane podczas nalotów B-17 na zakłady montażowe pod Malborkiem są częścią archiwum Muzeum Sił Powietrznych USA.

W sobotę (2 maja) zamieściliśmy tekst pana Marka Dziedzica, mieszkańca Malborka i pasjonata lokalnej historii. Notka o bombowcu B-17 znanym jako "Ślicznotka z Memphis", którego załoga brała udział w bombardowaniu podmalborskiej fabryki FW 190, spotkał się z dużym zainteresowaniem. W efekcie pan Krzysztof, były mieszkaniec Malborka, podsunął nam link do bardzo ciekawego filmu ukazującego jedno z bombardowań tych zakładów montażowych w 1943 roku.

Atak bombowy B-17 na fabrykę samolotów k. Malborka:

Film pochodzi z zasobów British Pathé, instytucji założonej pod nazwą Pathé News, która od 1910 roku stała się największym producentem kronik filmowych i filmów dokumentalnych w Wielkiej Brytanii. Czas powstania filmów, jak również fotografii, obejmuje lata 1896-1976. Wiele z nich to kroniki wojenne z okresu I i II wojny światowej.

Samoloty 8 Floty Powietrznej USA dwukrotnie zbombardowały Zakład nr 6 Fabryki Samolotów Focke-Wulf w Królewie Malborskim. Docierały tutaj z bazy w Bushy Park, około 25 km na południowy zachód od Londynu. Zdjęcia w galerii powyżej przedstawiają efekty tamtych akcji.

„W dalekiej misji do Marienburga w Prusach Wschodnich 8 Flota Powietrzna zdołała osiągnąć ścisłą koncentrację ataków bombowych na te ważne zakłady montażowe jednosilnikowych samolotów bojowych FW 190. Niemcy uważali, że fabryka jest zabezpieczona przed atakami bombowymi dzięki wielkiej odległości od Anglii. Wiele istotnych urządzeń zostało zniszczonych. Takie ataki opóźniały harmonogram produkcji niemieckich samolotów” - można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Sił Powietrznych USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto