Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia ZSP 3 Malbork, czyli kronika dawnego "Ekonomika (odc. 12). Rok szkolny, w którym Polska weszła do Unii Europejskiej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum ZSP 3 Malbork
To ciąg dalszy wspomnień z kronik Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku. Tym razem tylko rok szkolny 2003/04, bo z tamtego okresu jest wiele ciekawych ujęć. W galerii powyżej można obejrzeć m.in. zdjęcia z Dnia Nauczyciela, połowinek, studniówki, zakończenia roku szkolnego i innych wydarzeń.

W rok szkolny 2003/04 Zespół Szkół w Malborku (tak „Ekonomik nazywał się od 1990 r.) wszedł z nową, trzecią już pracownią komputerową. Sprzęt o wartości ponad 80 tys. zł placówka otrzymała jako nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Pracownia internetowa w każdej szkole”. ZS był jedynym laureatem z powiatu malborskiego. Dostał 19 komputerów, z których 15 i serwer sieciowy służyły uczniom w ramach lekcji.
Cztery komputery trafiły do szkolnej czytelnej, w której mieścił się Punkt Informacji Europejskiej, z którego mogli korzystać również mieszkańcy.

Cóż, wiem, że przy komputerach od samego rana siedzą głównie uczniowie. Prawdopodobnie niewielu mieszkańców chciało poznać unijne tajemnice, chociaż jesteśmy ogólnodostępną placówką – mówił „Dziennikowi Bałtyckiemu” Jan Stawicki, dyrektor ZS.

W sumie w trzech pracowniach i czytelni znajdowało się wówczas 65 komputerów.
- Wszystkie urządzenia podłączone są do sieci 24 godziny na dobę. Młodzież korzysta z nich bardzo chętnie, dlatego udostępniamy komputery od godz. 7 do 20 – wyjaśniał dyrektor „Ekonomika”.

Tradycją szkoły był nietypowy Dzień Nauczyciela. Oprócz części oficjalnej odbyła się impreza w Klubie Garnizonowym - tym razem pod tytułem „Chwila prawdy”. Jak czytamy w kronice, „pedagodzy mieli nareszcie okazję popisać się przed młodzieżą i kolegami swoimi różnorakimi umiejętnościami. Prezentacje wypadły znakomicie, nowo przyjęci nauczyciele zaprezentowali się świetnie”.

Trochę sportu. To były czasy, gdzie kobiety wśród sędziów piłkarskich zdarzały się rzadko. Szlaki przecierała m.in. uczennica Liceum Ekonomicznego w ZS – Agnieszka Guściora, która od 2000 roku jako arbiter główny sędziowała mecze w rozgrywkach młodzieżowych oraz w seniorskiej klasie A i B, a na linii także w klasie okręgowej i IV lidze.

Zawsze lubiłam oglądać mecze, chodziłam na spotkania Pomezanii. Kurs sędziowski to był mój pomysł i nikt mnie do tego nie namawiał. Na szczęście w związku nikt nie robił problemów, że sędzią chce zostać dziewczyna – mówiła „Dziennikowi Bałtyckiemu” jesienią 2003 r.

1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. 13 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiej, a wcześniej szkoły organizowały prawybory. Taka „lekcja samorządności” została przeprowadzona również w „Ekonomiku”. Na 570 uczniów zagłosowało 302, więc frekwencja wyniosła 53 proc. Największą popularnością cieszyła się Samoobrona – 78 głosów, potem Platforma Obywatelska - 63 głosy oraz Prawo i Sprawiedliwość - 46.
W prawdziwych wyborach najwięcej mandatów do PE otrzymały kolejno: PO, Liga Polskich Rodzin, PiS, Samoobronna, SLD-Unia Pracy, Unia Wolności, PSL, Socjaldemokracja Polska. Frekwencja w naszym kraju wyniosła zaledwie 20,87 proc.

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji ZSP 3 Malborku. To jeszcze nie koniec...

Kronika ZSP 3 w Malborku, czyli dawnego "Ekonomika" (odc. 11...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto