Ile będzie kosztować tegoroczna wyprawka szkolna? Zeszyt za złotówkę i za kilkadziesiąt złotych. Duże różnice w cenach

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
W tym roku średni wydatek na wyprawkę szkolną dla jednego ucznia wyniesie 347 zł – tak wynika z cyklicznego badania Barometr Providenta. Rodzice twierdzą, że najwięcej wydadzą na podręczniki (w przypadku uczniów szkół średnich), ubrania i urządzenia elektroniczne. Ile trzeba zapłacić za konkretne przybory szkolne? Najtańszy 16-kartkowy zeszyt w promocji kupimy w jednym z dyskontów już za około złotówkę. Cena grubszych zeszytów dobrej jakości, z limitowanych serii, jest już wyższa. Za najdroższe tego typu produkty trzeba zapłacić kilkanaście złotych. Co ciekawe, zeszyt z czasów PRL kosztuje w sieci 30 zł.

– Co trzeci zapytany przez nas opiekun zamierza przeznaczyć na wyprawkę dla jednego dziecka budżet w wysokości do 300 złotych. Nie brakuje jednak rodziców, którzy planują wydatki znacznie wyższe niż przeciętna kwota. Już co piąty z badanych wyda na wyprawkę od 400 do 500 złotych, natomiast zakupy powyżej tej kwoty planuje 16,1 proc. rodziców – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska – Tegoroczne wyższe budżety na szkolne zakupy związane są również z inflacją. Rodzice, spodziewając się wzrostu cen artykułów szkolnych, zakładają, że początek roku szkolnego może kosztować więcej niż ostatnio.

Analitycy wyliczyli, że w tym roku powrót do szkoły jednego ucznia będzie kosztował rodziców średnio 347 złotych. Kwota jest o 14 zł wyższa niż ta, którą analitycy wyliczyli w podobnym badaniu rok wcześniej.

Najwięcej na podręczniki, ubrania i elektronikę

Z badania wynika też, że dla 27,5 proc. respondentów największe obciążenie finansowe stanowi zakup podręczników (uczniowie szkół podstawowych mogą liczyć na darmowe podręczniki). Co czwarty badany wskazał, że najwięcej przeznaczy na nowe ubrania dla dziecka. Z kolei elektronika jest najistotniejszym obciążeniem dla budżetu 21,3 proc. opiekunów. Tę odpowiedź wskazało o 15,9 pp. mniej ankietowanych niż w ubiegłym roku, wówczas tego typu sprzęty znalazły się na pierwszym miejscu w rankingu wydatków.

CZYTAJ TAKŻE:
Wyprawka szkolna na różnych etapach edukacji. Program Dobry Start nie pokryje kosztów przygotowania do szkoły

- Na tegoroczne wyniki badania mogło wpłynąć zakończenie nauki w trybie zdalnym. Dodatkowo elektronika może być użytkowana dłużej niż przez jeden rok szkolny. Być może po ubiegłorocznych zakupach polscy uczniowie są na tyle dobrze wyposażeni w technologię, że nie są już potrzebne zakupy w takiej skali jak w 2021 r. – wyjaśnia Karolina Łuczak.

Z badania Providenta dowiadujemy się również, że połowa zapytanych rodziców kompletuje wyprawkę z całkowicie nowych produktów, niecałe 40 proc. kupuje rzeczy do szkoły dla swoich dzieci częściowo nowe, a częściowo używane (w ub. r. badani częściej decydowali się na kupno nowych przyborów – 63 proc. respondentów). Dodajmy też, że Barometr Providenta to cykliczne badanie, które zostało zrealizowane przez Danae metodą CAWI na próbie 1101 dorosłych Polaków, w lipcu 2022 roku.

Ile trzeba zapłacić za wybrane przybory szkolne? Zeszyt 16-kartkowy w kratkę w jednym z dyskontów kupimy za 0,79 zł. Ten sam produkt w innym sklepie kosztuje niewiele ponad złotówkę. Zeszyty 32-kartkowe w kratkę dostaniemy za 1,49 zł, a 60-kartkowe za 1,79 zł. W innym dyskoncie podobny produkt kosztuje 1,99 zł. Mówimy tu o najniższych cenach na rynku. Zeszyty 60-karkowe w kratkę znanych marek, z modnymi logotypami np. superbohaterów kosztują już od około 5 zł w górę. Limitowane edycje to już koszt rzędu kilkunastu złotych.

Brudny i pożółkły zeszyt za 30 zł? Tak, to możliwe

Co ciekawe, za pośrednictwem internetu można kupić zeszyty z czasów PRL. Osoby, które chodziły do szkoły w latach 80. z pewnością pamiętają ich wzory. Trudno, aby podniszczony zeszyt rodzic kupował dziecku, ale z pewnością może on być ciekawym nabytkiem dla kolekcjonera. W jednym ze znanych portali za zeszyty trzeba zapłacić 30 zł. W opisie czytamy: "Papier jest pożółkły, miejscami z zabrudzeniami i zagnieceniami. Zeszyt z PRL, Brulion A5 60 kartek w kratkę, wyprodukowany przez Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych".

Ile będzie kosztować tegoroczna wyprawka szkolna? Zeszyt za złotówkę i za kilkadziesiąt złotych. Duże różnice w cenach
screen ofert w internecie

Ile kosztują inne przybory, wyprodukowane współcześnie? Kredki można kupić za około 10 zł, ale już te z licencją - np. wizerunkiem postaci ze znanych bajek lub Roberta Lewandowskiego na opakowaniu kosztują w jednym ze sklepów 19,99 zł.

Niektóre dyskonty mają w sprzedaży zestawy (plecak, wieloelementowy piórnik, etui na przybory do pisania i worek na strój) w cenie ok. 240 zł. Cena najtańszych plecaków szkolnych (ok. 30 x 42 x 16 cm, pojemność 11 litrów) wynosi od ok. 20 zł w górę. Jaka jest ich jakość, i co za tym idzie wytrzymałość, to inna sprawa. Większy tornister (o pojemności 15 l) w tym samym sklepie kosztuje już 90 zł (te ceny podajemy w oparciu o informacje w gazetkach z kilku popularnych dyskontów).

Na zdjęciach przedstawiamy ceny przykładowych produktów w kilku sklepach i screeny internetowych ofert:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyprawka szkolna - ostanie dni na złożenie wniosku

Materiał oryginalny: Ile będzie kosztować tegoroczna wyprawka szkolna? Zeszyt za złotówkę i za kilkadziesiąt złotych. Duże różnice w cenach - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie