Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa fotograficzna “Obiektywem Mistrza Kazimierza Lelewicza”

  Muzeum Zamkowe w Malborku
  Malbork, ul. Starościńska/1, +48 55 647 08 00

  Od 12.08.2015 do 30.09.2015

  • 25zł

  Kazimierz Lelewicz (1896 Lubartow -1986 Gdańsk), inżynier budownictwa kolejowego, fotografik, wywodził się z „wileńskiej szkoły”, był uczniem Jana Kuruszy-Worobiewa portrecisty, Ferdynanda Ruszczyca malarza i Jana Bułhaka fotografika. Wspołzałożyciel i pierwszy prezes Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego powstałego w 1947 roku, kierował Studium Fotografiki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (1948-1970).

  Eksperymentował z rożnymi technikami fotografii artystycznej, łączył w charakterystyczny sposob elementy fotografii piktorialnej i modernistycznej maniery. Jego prace cechuje precyzja utrwalania obrazu z dobrze wystudiowaną kompozycją charakterystyczna dla fotografii reportażowej, ale także odmienność spojrzenia wyrażona stosowaniem oryginalnych kątow fotografowania i zbliżeń, a nadto wszystko wysmakowana i niepowtarzalna nastrojowość, na przykład pejzażu.

  Głownym celem wystawy jest pokazanie nieprzemijającego piękna zamku, utrwalonego w niezwykłych, bardzo nastrojowych ujęciach fotograficznych. Dodatkowo turysta otrzymuje możliwość porownania widokow zamku z lat 1946-1962 ze stanem obecnym, a w tym niejednokrotnie z ogromem prac wykonanych w minionych latach.

  Na wystawie widz prowadzony jest od ogolnych widokow zamku przez obrazy jego poszczegolnych części – „zwiedza” Zamek Średni, Wysoki, tarasy zachodnie, Przedzamcze - uzupełnione urokliwymi detalami architektronicznymi. Przejście do kolejnych miejsc akcentuje widok odpowiedniej bramy zamkowej.

  Na wystawę przygotowano 64 czarno-białe fotografie zamku malborskiego wykonane przez artystę fotografika profesora Kazimierza Lelewicza w pierwszych kilkunastu latach powojennej historii zamku malborskiego, w dwoch ważnych okresach jego dziejow - wkrotce po wojnie oraz w pierwszym roku działalności Muzeum Zamkowego.

  Utrwaliły obraz zniszczeń, odradzanie się życia w zrujnowanym zamku i niepowtarzalne, ponadczasowe jego piękno.

  Miejsce wystawy: Łaźnia Infirmerii - Zamek Średni

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski