Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Monachijczyk w Malborku. Karty z podróży wedutysty Domenica Quaglio do Prus w 1832 roku

  Muzeum Zamkowe w Malborku
  Malbork, ul. Starościńska/1, +48 55 647 08 00

  Od 25.06.2015 do 6.09.2015

  • 35zł

  Wystawa Monachijczyk w Malborku. Karty z podroży wedutysty Domenica Quaglio do Prus w 1832 roku.

  Jej bohater Domenico Quaglio (1787-1837), monachijski malarz zabytkow architektury i pejzaży, w roku 1832 odwiedził miasteczko nad Nogatem. A artystycznym śladem jego bytności w dawnej rezydencji wielkich mistrzow Zakonu Niemieckiego był cykl malowniczych obrazow, ukazujących w kilku kadrach wygląd zamku malborskiego po tzw. romantycznej restauracji, przeprowadzonej pod honorowym patronatem rodzinny krolewskiej.

  W roku 1833 powstało pierwsze płotno przedstawiające panoramę zamku od południowego zachodu, ktore doczekało się poźniej wielu graficznych powtorzeń i interpretacji. W kadrze tym trojczłonowa sylweta ceglanej warowni, wkomponowana w nadrzeczny pejzaż, epatuje strukturą majestatycznie pnących się ku gorze architektonicznych form, stanowiąc przeciwwagę dla horyzontalnych elementow pejzażu. W roku następnym artysta namalował nastrojowy obraz z widokiem Pałacu Wielkich Mistrzow od strony podzamcza, ożywiony barwnym sztafażem figuralnym.
  Natomiast w kolejnych latach opracowywał widoki wnętrz pałacowych – Letniego Refektarza i Wysokiej Sieni, koncentrując swą uwagę na ich przejrzystej architekturze i barwnych witrażach o symbolicznej wymowie.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach