Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Przywracanie Historii. Losy Malborskich Zbiorów po II Wojnie Światowej

  Muzeum Zamkowe w Malborku
  Malbork, ul. Starościńska/1, +48 55 647 08 00

  Od 9.10.2015 do 10.09.2016

  • 19zł

  Wystawa Przywracanie historii. Losy malborskich zbiorow po II wojnie światowej, to zarazem malborska ekspozycja, ale nie do końca. Jak sam tytuł wskazuje będzie mowić o historii zbiorow (tu dokładnie zbiorow zamku malborskiego) po wojnie. Jak wszyscy doskonale wiemy, rok 1945 był dla Malborka niezwykle trudny. To w tym czasie zamek uległ największym zniszczeniom, a zgromadzone w nim wspaniałe kolekcje uległy zniszczeniu, zagrabieniu bądź rozproszeniu. Los ten spotkał wiele krajowych muzeow i bibliotek. Jednak sytuacja zamku była o tyle trudniejsza, że jego „krzyżacka i niemiecka” przeszłość pogarszała niestety już i tak jego niezbyt jasną przyszłość. W związku z tym podnoszono głosy, by nie podnosić go z ruin, zostawić, nie ratować.
  Na szczęście do tego nie doszło, a już w pierwszych miesiącach powojennych podjęto wysiłek zabezpieczenia tego co jeszcze w nim pozostało. Pierwsze kroki zabezpieczające obiekt podjęły miejscowe władze – Starostwo Powiatowe. To do gmachu starostwa zaczęto zwozić zabytki, książki i inne cenne przedmioty, by uchronić je przed zniszczeniem. W tym też czasie zaczęły pojawiać się pierwsze delegacje ministerialne, mające na celu ewakuację i zabezpieczenie rozproszonych i porzuconych zbiorow.

  I tak przechodzimy do kolejnej kwestii. Wszystkie te działania doprowadziły do ogromnego rozproszenia zbiorow, ktore stanowiły niegdyś najwspanialsze kolekcje w całych Prusach. Oczywiście warunki w jakich się to odbywało były niezwykle ciężkie. Działania w każdym zakresie nie były wystarczające, a towarzyszący pośpiech jeszcze pogarszał sprawę. Wywozow nie dokumentowano, a jeśli już to często były to bardzo ogolnikowe dokumenty, ktore dzisiaj nic nam nie mowią. Dlatego też napotykamy tak wiele trudności w prześledzeniu losow niektorych zbiorow.
  Dziś podejmujemy probę pokazania, choć w niewielkiej części, dawnych zbiorow zamku, ktore zdobią najlepsze kolekcje w Polsce. Nierzadko są one jednymi z cenniejszych obiektow w tych instytucjach. O wielu z nich wiemy bardzo dużo, znamy ich historię. Wielu z nich być może nigdy nie poznamy i o tych zabytkach rownież chcemy opowiedzieć. Zostały one zaprezentowane pod znaczącą nazwą STRATY. Mowimy tu o obiektach zidentyfikowanych na podstawie źrodeł archiwalnych i ikonograficznych, ktorych los jest do dzisiaj nieznany. Być może są to zbiory bezpowrotnie utracone, ale też należy mieć nadzieję, iż znajdują się gdzieś w zasobach muzealnych lub prywatnych, a ich obecni właściciele nie mają świadomości ich pochodzenia.

  Uprzedzając fakty, bo wiele się dziś mowi o rewindykacji zbiorow. Jest to temat bardzo drażliwy i niezwykle trudny. Przystępując do tematu zdawaliśmy sobie sprawę, iż nie będzie to zadanie łatwe. Co kilka lat podnoszone są przez rożne kręgi głosy o zwrot obiektow do ich prawowitych właścicieli, przez co muzea ukrywały fakt istnienia takich zbiorow. Na szczęście sytuacja się zmienia, o czym świadczyć może nasza wystawa. Dzięki wspołpracy wielu instytucji, będziemy mogli zaprezentować Państwu obiekty, ktore po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat, znajdą się w murach zamku.

  Należy zwrocić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Bez tych przeszłych działań, być może nie moglibyśmy dziś mowić o dawnych zbiorach zamku, jako tych rozproszonych, ale raczej w większości znalazłyby się one w kategorii strat. Ostatecznie dochodzimy do konsensusu, iż w tym przypadku zbawiennym było przejęcie tych zbiorow przez inne placowki, tym bardziej, że los zamku pozostawał niepewny, aż do 1961 roku, kiedy to utworzono Muzeum Zamkowe. W chwili obecnej najważniejszym jest to aby były one dla nas dostępne. Badanie proweniencji zbiorow nastręcza dziś wielu trudności, ktore wynikają z przeszłych działań. Historii nie da się zmienić. Jednak by zniwelować choć w części jej skutki niezbędna jest dziś wszechstronna wspołpraca pomiędzy muzeami, by rozwijać i weryfikować naszą wiedzę na temat posiadanych obiektow.

  W związku z tym, iż z oczywistych i rożnych innych względow nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich wywiezionych z Malborka zabytkow, wystawa została uzupełniona o obiekty znajdujące się obecnie w zbiorach naszego muzeum. Będą one mowić o kolekcjach, ktore niegdyś stanowiły jeden z największych i najlepszych zbiorow w całych Prusach Wschodnich i Zachodnich. Sprobujemy rownież opowiedzieć o tym jak doszło do ich powstania.

  Wynikiem zainteresowania dawnymi zbiorami zamkowymi jest katalog towarzyszący wystawie, ktory zbiera i porządkuje całą naszą dzisiejszą wiedzę na ten temat.

  Wystawa składa się zasadniczo z trzech części:
  Cz. 1 Wprowadzenie historyczne
  Cz. 2 Kolekcje zamkowe oraz biblioteki
  Cz. 3 Rok 1945: Zbiory rozproszone. Straty.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski