Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa pt. "Malbork – 730 lat sąsiedztwa miasta i zamku

  Muzeum Zamkowe w Malborku
  Malbork, ul. Starościńska/1, +48 55 647 08 00

  Od 11.06.2016 do 30.09.2016

  • Wstęp wolny

  Miasto i zamek sąsiadami już 730 lat!
  Mija właśnie 730-lat sąsiedztwa miasta i zamku. Muzeum Zamkowe w Malborku z tej okazji otwiera swoją nową wystawą pod tytułem Malbork – 730 lat sąsiedztwa miasta i zamku. Dostępna będzie ona we wnętrzach kaplicy św. Wawrzyńca na Przedzamczu.

  Do końca września, opowiadać będziemy o specyficznym związku obu części malborskiego organizmu od średniowiecza po XX stulecie – mowi Artur Dobry, jeden z kuratorow tej wystawy. - To dialog dwoch rożnych światow, pozornie połączonych, lecz i mocno odrożniających się w całej swojej długiej historii. Ekspozycja przybliża szereg rożnych zagadnień z dziejow Malborka: rozwoj urbanistyczny, tworzenie się systemu obronnego, położenie na ważnym szlaku komunikacyjnym – drogowym i kolejowym, czy zastosowanie elementow zamkowej architektury w miejskim budownictwie. Poznajemy życie codzienne mieszkańcow, ich zawodową aktywność, kulturalne zainteresowania oraz związki z najważniejszym zabytkiem Malborka, ktory przez ostatnie dwa stulecia podlegał pracom konserwatorskim – dodaje Ryszard Rząd, drugi z kuratorow wystawy. - Opowieść kończy się na zniszczeniu zamku i Starego Miasta w 1945 roku oraz działaniach zmierzających do ich odbudowy.
  Wystawę tworzą liczne reprodukcje dawnych fotografii, pocztowek i grafik, historycznych planow pochodzących z XVII i XIX wieku, a także zabytki, ktore od początku powstania gromadzi Muzeum Zamkowe w Malborku. Do najciekawszych zaliczyć możemy wyroby malborskich złotnikow i konwisarzy – Carla Ludwiga Kafemanna, Nathanaela Jacoba Horniga czy Gustawa Fademrechta, a także unikatowy zegar słoneczny Salomona Krugnera sprzed 1700 roku. Pokazujemy rownież wyroby pamiątkarskie z porcelany, fajansu i metalu, dla ktorych elementem dekoracyjnym były widoki zamku. Nie zabraknie dokumentow cechowych i spuścizny po malborskich towarzystwach i bractwach. Uzupełnieniem ostatniej części wystawy poświęconej powojennym losom Malborka jest makieta przedstawiająca projekt zabudowy i zagospodarowania terenu Starego Miasta i zamku z 1961 roku, opracowana przez autorow koncepcji budowy osiedla mieszkaniowego Szczepana Bauma i Stefana Phillipa. Całość uzupełniają komentarze historyczne i informacje biograficzne.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski