Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Mariusz Stawarski. Malarstwo"

  Muzeum Zamkowe w Malborku
  Malbork, ul. Starościńska/1, +48 55 647 08 00

  Od 6.05.2017 do 30.09.2017

  • 39zł

  Wystawa "Mariusz Stawarski. Malarstwo" to wystawa gromadząca niektore obrazy z siedemnastu ostatnich lat artysty. W sumie na ekspozycji w Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim znalazło się 36 prac. Malarstwo Mariusza Stawarskiego, czego nie ukrywa sam artysta, ma swoje źrodło z czasu, kiedy zaczynał drogę tworczą jako satyryk i ilustrator. Stąd, jak sam mowi, jego obrazy nadal "uśmiechają się" do widza. W swoim malarstwie łączy groteskę z liryką. Uważa siebie za "wspołczesnego" malarza, ale mocno zapatrzonego w przeszłość, tę bliższą i tę sięgającą poźnego Średniowiecza oraz wczesnego Renesansu. Stawarski identyfikuje się z malarstwem polskim i europejskim szczegolnie z 2 poł. XX wieku, jak mawia, na nim się wychował i edukował. Pracuje w technice olejnej, tworzy niewielkie formaty, choć ostatnio udane obrazy powtarza na większych płotnach.

  Mariusz Stawarski (1961) Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiował w latach 1983-88 na wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego. W maju 1990 r. rozpoczął pracę w Muzeum Zamkowym w Malborku, gdzie do dzisiaj kieruje pracownią plastyczną, projektuje aranżacje wystaw oraz dba o szatę graficzną publikacji muzealnych. W połowie lat 80-tych zaczął brać udział w międzynarodowych konkursach karykatury w Polsce, Belgii, Turcji. Zdobył wyrożnienia i nagrody, najważniejsze to Grand Prix Satyrykonu’98, Srebrny Medal w 2014 i Second Prize na Aydin Dogan Vakfi w Turcji w 2005 roku. W latach 1996-1999 wspołpracował z tygodnikiem Wprost jako ilustrator. Wraz z Markiem Stokowskim jest wspołautorem książki Sny dla dorosłych i dla dzieci. Za ilustracje do niej otrzymał nagrodę polskiej sekcji IBBY w 1999 r. W listopadzie 2006 r. podpisał kontrakt z nowojorską agencją ilustratorow Lindgren & Smith. Jego klientami byli m.in. United Airlines, Heifer, Salt River Project, Eating Well Magazine, Pray!Magazine. W marcu 2009 wydano w USA książkę dla dzieci Sky Magic z jego ilustracjami. Rok poźniej magazyn graficzny My Dpi z Taipei (Tajwan) przeprowadził z nim na swoich łamach rozmowę na temat początkow tworczości, źrodeł inspiracji i planow na przyszłość. W czerwcu 2011 roku ukazała się na naszym rynku wydawniczym Wyprawa —książka słynnego polskiego polarnika Marka Kamińskiego, do ktorej Mariusz Stawarski wykonał kilkanaście ilustracji.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski

  Zdjęcia do kalendarza 2018: powiat malborski