Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego na malborskim wydziale WSG w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy uroczyście rozpoczęła swój jedenasty rok obecności w Malborku. Spotkali się studenci rozpoczynający studia na Wydziale Zarządzania i Inżynierii oraz absolwenci, którzy odebrali dyplomy.

Inauguracja roku akademickiego połączona z dyplomatorium odbyła się w sobotę (22 października) w zamkowym Karwanie.

- Rok akademicki 2016/2017 w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy na Wydziale Zarządzania i Inżynierii uważam za otwarty - zwyczajową formułę wygłosiła Alicja Kozubska, prorektor WSG ds. kształcenia i studentów.

Pani rektor m.in. streściła sukcesy, które stały się udziałem uczelni w poprzednim roku akademickim. Mają one odzwierciedlenie w rankingach. W zestawieniu niepublicznych szkół wyższych magisterskich WSG zajęła 1 miejsce w regionie kujawsko-pomorskim.

- Realizacja misji uczelni to dbałość o działania zgodne z przyjętymi wartościami, w duchu prawdy i odpowiedzialności. Dbałość o jakość kształcenia, ustawiczne doskonalenie kadry dydaktycznej, ale również kształcenie umiejętności praktycznych, co znalazło wyraz w przyjęciu profilu praktycznego na wszystkich kierunkach i poziomach oraz obszarach kształcenia - mówiła dr Alicja Kozubska.

Kontynuacja kształcenia w Malborku jest możliwa dzięki temu, że władze samorządowe zgodziły się na wydzierżawienie na kolejne 10 lat nieruchomości przy ulicy Sikorskiego. Rada Miasta uchwałę w tej sprawie podjęła na początku września.

Dotychczasowa umowa uczelni z miastem na korzystanie z nieruchomości kończy się 31 października, więc czas naglił. Już w maju br. samorządowcy mieli zajmować się projektem uchwały w sprawie wniosku WSG, ale ten został ściągnięty z porządku obrad. Wątpliwości budził zapis w uzasadnieniu projektu uchwały mówiący o szeroko rozumianej działalności edukacyjnej prowadzonej na mieniu miejskim. Radni chcieli szczegółowego określenia, że działać będzie tylko szkoła wyższa, bo inne placówki stanowiłyby zagrożenie dla miejscowych, już istniejących szkół.

Konkretnie obawy wzbudzały plany utworzenia Akademickiego Centrum Technicznego z technikum elektronicznym. To zaniepokoiło dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, którzy nawet przekazali swój sprzeciw na piśmie burmistrzowi Malborka.

Projekt uchwały o bezprzetargowym wydzierżawieniu nieruchomości na okres 10 lat powrócił na sesję na początku września i był jeszcze poprawiany na ostatnią chwilę. W pierwotnym projekcie, który radni dostali wraz z materiałami, była mowa o tym, że „Szczegółowe warunki umowy użyczenia z zachowaniem interesów gminy ustali burmistrz miasta Malborka”. Tuż przed sesją projekt poprawiono i pojawił się dopisek: „z zastrzeżeniem prowadzenia na wydzierżawionej nieruchomości wyłącznie działalności edukacyjnej na poziomie akademickim, bez możliwości poddzierżawiania osobom trzecim”.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy pozostanie więc w Malborku na kolejne 10 lat. Podczas inauguracji roku akademickiego burmistrz Marek Charzewski stwierdził, iż "dla każdej jednostki samorządu fakt, że na jej terenie istnieje znajduje się wyższa uczelnia, jest rzeczą bardzo ważną".

- Wyższa uczelnia jest w Malborku potrzebna, żeby kaganek oświaty jeszcze bardziej rozpalać. Bardzo dziękujemy za wszystko, co się wydarzyło dotychczas; życzymy sukcesów w przyszłości i zrobimy wszystko, żeby pomóc w funkcjonowaniu uczelni w dalszych latach w Malborku - mówił burmistrz Charzewski.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto