Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o siebie za pomocą technologii? Szukamy odpowiedzi w Światowy Dzień Zdrowia

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Jak dbać o siebie za pomocą technologii? Szukamy odpowiedzi w Światowy Dzień Zdrowia
Jak dbać o siebie za pomocą technologii? Szukamy odpowiedzi w Światowy Dzień Zdrowia pixabay
Światowy Dzień Zdrowia to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na nasze potrzeby fizyczne oraz psychiczne. W dzisiejszych czasach żyjemy w szybkim tempie, a towarzyszą temu stres i presja, które bezpośrednio wpływają na liczbę osób zmagających się z chorobami na świecie. Podstawą jest więc regularne monitorowania naszego stanu zdrowia i korzystanie z pomocy fachowców. Rozwój technologiczny daje nam coraz ogromne możliwości w dziedzinie treningów, korzystania z badań, medycyny oraz diety. Dbajmy o siebie każdego dnia.

Spis treści

Na choroby przewlekłe cierpi aż połowa Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że rocznie są one przyczyną zgonów aż 41 milionów ludzi na świecie. Depresja, otyłość, choroby serca, palenie papierosów, problemy z krążeniem. Lista naszych przeciwników jest naprawdę pokaźna. W światowym społeczeństwie widać jednak wyraźny trend, kierowania się w stronę życia świadomego, zarówno w kwestii diety, treningów, jak i profilaktyki.

Sztuczna inteligencja oraz nowe technologie mogą być naszym wrogiem lub sprzymierzeńcem w kwestii dbania o zdrowie. Z jednej strony spędzanie zbyt wielu godzin przed komputerem, z drugiej mobilne aplikacje pomagające stosować zdrowe diety oraz uprawiać sport w bardziej wydajny sposób. Warto, abyśmy wykorzystywali w pełni potencjał otaczającej nas technologii, monitorując swoje zdrowie oraz korzystając z wizyt u specjalistów. Dla każdego z nas zdrowie powinno być priorytetem.

Jak dbać o zdrowie za pomocą technologii

Jednym ze współczesnych problemów pracowników na całym świecie jest siedzący tryb życia. Sprzyja on z kolei rozwojowi następnych chorób, takich jak otyłość, problemy z krążeniem czy cukrzyca. Działa to więc na zasadzie domina. Jednak podobnie jest ze zjawiskami pozytywnymi, takimi jak wykorzystywanie cyfrowych narzędzi do dbania o zdrowie. Aplikacje mobilne, poprzez swoją grywalizację i naszą miłość do niej, możliwość budowania wspólnot, mierzenia wyników są samonakręcającym się kołem profilaktyki zdrowotnej.

Na całym świecie miliony ludzi chętnie korzysta z technologii do treningów, co pozytywnie wpływa na ich stan fizyczny oraz psychiczny. Pandemia koronawirusa doprowadziła do prawdziwego triumfu domowych ćwiczeń. Wiele mobilnych aplikacji na rynku oferuje możliwość monitorowania parametrów organizmu w czasie wysiłku, pomagając w utrzymaniu ustalonego planu treningowego.

Większość z nich mierzy: liczbę kroków, ilość spożytych oraz spalonych kalorii i przebyty dystans. Dzięki temu, śledząc nasze postępy, możemy jeszcze mocniej motywować się do większej aktywności. Pandemia zrewolucjonizowała nasze spojrzenie na treningi i miejmy nadzieję, że przełoży się to w dłużej perspektywie w pozytywny sposób na zdrowie.

Sztuczna inteligencja a zdrowie psychiczne

W Światowy Dzień Zdrowia powinniśmy pamiętać zarówno o zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. 38,5 procent ankietowanych ocenia, że w czasie pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne. Respondenci zaobserwowali u siebie zaburzenia snu, lęki, poczucie niepokoju, brak energii – wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Reaserch. Dobrym rozwiązaniem wydaje się podjęcie terapii, która jest o wiele mniejszym tematem tabu, niż była nią kiedyś.

Warto korzystać z mobilnych aplikacji do medytacji i wyciszenia. Aplikacje takie jak Calm czy Headspace pomagają zredukować stres oraz poprawić samopoczucie. Coraz większym ułatwieniem stają się sesje terapeutyczne prowadzone online oraz strony internetowe z fachowymi poradami. Dzięki temu w szybki sposób możemy mieć dostęp do niezwykle ważnych informacji.

Ograniczanie szkodliwości tytoniu. Jaka rola w tym technologii?

Kolejnym społecznym problemem jest palenie papierosów. Każdy, kto kiedykolwiek chciał je rzucić, wie, jak trudne jest to zadanie. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej sposobów, które mają pomagać w odstawieniu papierosów. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych. Znajdziemy w nim między innymi cyjanwodór, arsen, polon, nikotynę oraz ciała smołowate.

Palenie tytoniu pozostaje jednym z najważniejszych przyczyn zgonów w Unii Europejskiej każdego roku. Pozytywnie wyróżnia się na tym tle Szwecja, w której odsetek palaczy to około 5 proc. dorosłej populacji. Tak dobry wynik został osiągnięty dzięki strategii ograniczania szkodliwości tytoniu. Polega ona na stosowaniu tytoniowych produktów bezdymnych takich jak snus, wystandaryzowane technologicznie podgrzewacze tytoniu czy epapierosy, w przypadku osób, które nie są w stanie od ręki rzucić palenia. Dzięki temu Szwecja jest bliska osiągnięcia statusu kraju wolnego od dymu tytoniowego według standardów WHO, choć droga, którą wybrała w tym celu, jest inna od zaleceń tej międzynarodowej organizacji.

A skoro o Światowym Dniu Zdrowia mowa zwrócić uwagę na swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Technologie, takie jak aplikacje mobilne, podgrzewacze tytoniu, urządzenia do monitorowania zdrowia oraz strony internetowe z poradami, mogą pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Warto regularnie odwiedzać specjalistów. Zachowanie równowagi między zdrowie fizycznym i psychicznym jest kluczowe dla utrzymania dobrego samopoczucia i jakości życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dbać o siebie za pomocą technologii? Szukamy odpowiedzi w Światowy Dzień Zdrowia - Dziennik Bałtycki

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto