Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak obecnie dyżurują apteki w Malborku? Z początkiem stycznia zmieniła się ustawa, która wprowadziła nowe zasady

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum Polska Press
Obecnie w Malborku nie ma aptek, które pełniłyby dyżury w godzinach nocnych. Ta sytuacja wynika ze zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne. Obecnie „dyżur nocny” jest finansowany przez NFZ i może się kończyć o godz. 21, a decyzja o wydłużeniu go zależy już od ewentualnych porozumień władz powiatu z aptekami i wiąże się z poniesieniem kosztów przez samorząd.

Mieszkańcy obecnie nie kupią leków w nocy

Na fakt, że w Malborku nie można już kupić leków w godzinach ściśle nocnych, zwróciła uwagę radna Bożena Piątkowska podczas sesji Rady Miasta w miniony czwartek (18 stycznia).

- Są nagłe przypadki, pilna sprawa, potrzebny natychmiast jest lek. Ja wiem, że to nie jest zadanie własne miasta. To do tej pory było ustalane ze Starostwem Powiatowym. Starostwo jak gdyby odcina się w tej chwili od finansowania tych dyżurów świątecznych aptek. Czy nie powinno dojść do takiej sytuacji, aby w tej sprawie uzyskać konsensus, żeby jednak od czasu do czasu któraś apteka w sobotę i niedzielę pełniła dyżur, bo jest to zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców? - pytała podczas sesji radna Bożena Piątkowska.

Warto jednak wiedzieć, że starostwo nie odcina się od aptecznych dyżurów. Po prostu z początkiem 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne. Do tej pory dyżury w nocy i w święta apteki pełniły przymusowo, bezpłatnie i całodobowo. Co prawda, do ceny leku doliczały tzw. opłatę nocną, która jednak od lat wynosiła 3,20 zł. Koszty pracy farmaceutów w dniach wolnych i nocą spadały na podmioty prowadzące apteki. Dlatego czekały na zmianę zasad.

Od 1 stycznia 2024 roku dyżury nocne i świąteczne są dobrowolne i płatne z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z nowelizacją ustawy, aptekarze otrzymają wynagrodzenie „w kwocie stanowiącej równowartość 3,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przeliczeniu na 1 godzinę faktycznie przeprowadzonego dyżuru”. Kwota ta wynosi 148,47 zł brutto.

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne zdefiniowała pojęcie refundowanych przez NFZ dyżurów:

  • nocny - dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe, w przedziale czasowym między godzinami 19 a 23,
  • w dni wolne od pracy - dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w niedzielę i święta bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe, w przedziale czasowym między godz. 10 a 18.

CZYTAJ TEŻ: Część aptek w Malborku wzięła udział w ogólnopolskim proteście

Obecnie apteki w Malborku pracują najdłużej do godz. 21

Tylko dyżury pełnione według nowej definicji będą podlegać finansowaniu przez NFZ. Fundusz zapłaci wyłącznie za dyżury: prowadzone w godzinach określonych w ustawie; prowadzone w miastach będących siedzibami powiatu, które nie przekraczają 40 tysięcy mieszkańców.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy w roku 2024 podmioty prowadzące apteki mają czas do dnia 31 stycznia na przekazanie rozkładów godzin pracy, na podstawie których po dokonanej analizie zostanie wyznaczona apteka do pełnienia dyżurów w porze nocnej i dni wolne od pracy. Zgodnie z nowymi przepisami procedura wyznaczenia może trwać co najmniej kilka tygodni – informuje Starostwo Powiatowe w Malborku.

Wyznaczenie, o którym mowa, dotyczy dyżurów finansowanych przez NFZ. A co z dostępnością aptek w godzinach ściśle nocnych, na co uwagę zwróciła radna Piątkowska? Tutaj ustawodawca decyzję pozostawia władzom powiatu, bo od samorządu powiatowego będzie zależało ewentualne finansowanie dyżurów w tzw. godzinach ponadnormatywnych (nieokreślonych w ustawie).

- Wszystko obecnie jest przedmiotem analiz. Najpierw musimy ustalić, jakie będzie zainteresowanie dyżurami finansowanymi przez NFZ. Natomiast jeżeli będzie konieczność, jeżeli będą pojawiać się wnioski i prośby od mieszkańców w sprawie godzin ponadnormatywnych, wtedy będziemy rozważać, co zrobić. Jednak teraz jest za wcześnie, żeby cokolwiek deklarować w tym zakresie - mówi nam Piotr Szwedowski, członek Zarządu Powiatu Malborskiego.

Obecnie w powiecie malborskim najdłużej pracują poniższe apteki:

  • Apteka Alba, ul. Słowackiego 71/1 w Malborku:
    - poniedziałek-niedziela, 8.00-21.00,
  • Apteka Dr Max, ul. Kościuszki 16 w Malborku:
    - poniedziałek-sobota, 8.00-21.00,
    - niedziela, 10.00-20.00,
  • Apteka Melisa, ul. Michałowskiego 23C w Malborku:
    - poniedziałek-sobota, 8.00-20.00,
    - niedziela, 9.00-15.00,
  • Apteka Gemini, ul. Kościuszki 48 w Malborku:
    - poniedziałek-piątek, 7.30-20.00,
    - sobota, 9.00-18.00
    - niedziela, 9.00-15.00.

Informację o tych dyżurach starostwo przekazało do przychodni zdrowia i szpitala.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto