Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jowita Uniewicz druga w ogólnopolskim konkursie krasomówczym. To nie jedyna przewodniczka z Malborka doceniona na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Anna Szade
Anna Szade
Jowita Uniewicz z Koła Przewodników Malborskich druga w konkursie krasomówczym w Golubiu-Dobrzyniu
Jowita Uniewicz z Koła Przewodników Malborskich druga w konkursie krasomówczym w Golubiu-Dobrzyniu Facebook/Przewodnicy turystyczni PTTK
Jowita Uniewicz z Koła Przewodników Malborskich zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie krasomówczym, który od blisko 50 lat organizowany jest na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Nie zabrakło także innych uczestników występujących w malborskich barwach.

Po przerwie związanej z pandemią w weekend w Golubiu-Dobrzyniu odbył się 49 Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników. W finale o laur krasomówczy walczyło pięciu uczestników, którzy przeszli przez gęste sito eliminacji.
Wygrał Stanisław Apostoł z Koła Przewodników Tatrzańskich PTTK im. Klimka Bachledy w Zakopanem. Drugie miejsce zajęła Jowita Uniewicz ze stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich, trzecie - Adam Nosko reprezentujący Oddział Przewodnicki PTTK Malbork i Kwidzyńskie Centrum Kultury.

Kolejne miejsca zajęli Mariusz Czypionka z Klubu Przewodników i Pilotów Turystycznych przy Oddziale PTTK Mysłowice oraz Włodzimierz Dembiński z Warszawskiego Koło Przewodników Miejskich PTTK
Ale był też jeszcze jeden malborski akcent. Jak informuje PTTK, w konkursie „o pietruszkę” nagrodę zdobyły ex aequo Iwona Skóra z Koła Przewodników Malborskich i Danuta Orlewicz ze Stowarzyszenia Oświatowego "Zamek Królewski w Krakowie". Nagroda publiczności powędrowała do Zdzisława Bergiela z Koła Przewodników Terenowych PTTK w Tczewie.

Jowita Uniewicz po raz czwarty prezentowała swoje umiejętności krasomówcze w Golubiu-Dobrzyniu. W 2019 r. również była druga. Na pierwszą prezentację każdy uczestnik ma 10 minut. Nie ma zegara, jest tylko gong, który odzywa się po 8 minutach. Na finałowy temat jest już kwadrans. Co na tegoroczną edycję konkursu przygotowała Jowita Uniewicz?

Tym razem opowiadałam o Marku Edelmanie, ostatnim dowódcy powstania w getcie warszawskim, kardiochirurgu i niezwykłymi człowieku. Finałowe wystąpienie nosiło tytuł "Niech moc będzie z wami" i trochę dotyczyło tajemnicy czakramów, czakramie malborskim z kaplicy zamkowej, ale przede wszystkim o tajemniczej mocy naszego zamku, która sprawia, że wiążemy się z tym miejscem na zawsze - zdradziła nam malborska przewodniczka.

Przez prawie pięć dekad w rywalizacji na popisy krasomówcze wzięło udział tysiące uczestników.

Konkurs ten służy szeroko rozumianej kulturze słowa, zwracając uwagę na potrzebę pielęgnacji języka polskiego, przyczyniając się też do popularyzacji sztuki retoryki. Konkurs, którego wieloletnią ideą jest krzewienie kultury języka polskiego, jest również doskonałą okazją do popularyzacji szerokiej, różnorodnej wiedzy związanej z historią, a także współczesnością wyjątkowych miejsc, ich specyficznego charakteru oraz ciekawych postaci, a przy tym stanowi wielką atrakcję dla obserwatorów dzięki znakomitym popisom oratorskim uczestników - podkreśla Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego, gospodarz Zamku Golubskiego, który jest organizatorem konkursów krasomówczych.

Przewodnicy z Malborka popisali się w Golubiu-Dobrzyniu, gdz...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto