Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Już płoną trawy w powiecie malborskim. Ci, którzy podpalają, dostarczają strażakom niepotrzebnej pracy

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Według danych Państwowej Straży Pożarnej, za 94 procenty pożarów traw odpowiada człowiek. Można więc przyjąć, że zdecydowana większość takich zdarzeń, do których dochodziło w ostatnich latach w powiecie malborskim, nie było przypadkiem. W 2023 roku strażacy też już otrzymali pierwsze zgłoszenia.

W sobotni wieczór (4 marca), około godz. 22, zastępy OSP Stare Pole i OSP Ząbrowo interweniowały w Kaczynosie Kolonii, gdzie płonęły trawy w pobliżu drogi. "Sezon" na pożary traw można więc, niestety, uznać za rozpoczęty... To zdarzenie pokazuje, że nic się nie zmienia. Ani prośby, ani groźby nie przynoszą efektu.

Wypalanie traw zagraża ludziom i środowisku naturalnemu

W większości przyczyną tego rodzaju pożarów jest podpalenie, ale najpierw trzeba ustalić sprawcę, a potem jeszcze mu udowodnić, że było to jego celowe działanie, a nie przypadkowe zaprószenie ognia.

- Już od wielu lat przełom zimy i wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie – podkreśla Komenda Główna PSP.

W rzeczywistości wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Specjaliści wskazują, że ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza

Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć w Polsce ponosi kilkanaście osób - przypomina KG PSP.

Z jednej strony jako argument jest ten szacunek dla środowiska, a z drugiej – szacunek dla pracy strażaków oraz bezpieczeństwa innych mieszkańców.

- Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni – ostrzega KG PSP.

Pożary traw a przepisy polskiego prawa

Sprawę wypalania traw regulują następujące przepisy w Polsce:

  • ustawa o ochronie przyrody: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”;
  • ustawa o ochronie przyrody: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
  • ustawa o lasach: „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wypalanie traw grożą następujące kary:

  • Kodeks wykroczeń: kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł;
  • Kodeks karny: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Powiat malborski. Zaczęły się pożary traw, co doskonale wida...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto