Kajakarstwo. Malborczycy rywalizowali w maratonie

(JS)
Pochodzący z Malborka Marek Kuczewski został brązowym medalistą kajakarskich mistrzostw Polski seniorów w maratonie w Ostródzie. Startowali tam także zawodnicy Nogatu.

Marek Kuczewski brązowy medal kajakarskich mistrzostw Polski w maratonie w Ostródzie wywalczył razem z Łukaszem Imianowskim w K-2 w barwach obecnego klubu - AZS AWF Gorzów Wielkopolski. Rywalizacja odbywała się na dystansie 30 km.

Krążek zdobyty w Ostródzie nie jest jedynym wywalczonym przez Marka Kuczewskiego w tym roku. Najpierw, w czerwcu br., wystartował podczas MP w Poznaniu. Popłynął w łódce K-4 na dystansie 1000 m. Tam jego osada także wywalczyła brązowy. W lipcu znów walczył podczas mistrzostw kraju - tym razem młodzieżowych. Na torze regatowym w Bydgoszczy zdobył w łódce K-4 złoty medal.

Marek Kuczewski przez sześć lat reprezentował barwy malborskiego Nogatu. Startując dla tego klubu, osiągnął pierwszy wielki sukces - złoto MP na K-1 w półmaratonie. Wywalczył go w wieku juniora. Gdy rozpoczął studia i przeniósł się do AZS AWF Gorzów Wlkp., jego seniorska kariera nabrała rozpędu. W krótkim czasie został trzykrotnym medalistą MP wśród seniorów i młodzieżowców.

Podobne sukcesy mogą odnosić w przyszłości młodzi adepci kajakarstwa, którzy obecnie trenują w Nogacie. Oni także wystartowali podczas mistrzostw Polski w maratonie. Ta konkurencja wymaga od zawodników nie tylko dużych umiejętności technicznych pływania kajakiem, ale i wytrzymałości. Trzeba sobie poradzić z tzw. przenoskami. Polega to na wyjściu z łódki na ląd i przebiegnięcie z kajakiem do miejsca, w którym znów można wejść na wodę i kontynuować rywalizację. Maraton składa się z kilku pętli na wodzie i kilku przenosek.

Z zawodników Nogatu najlepiej poradzili sobie młodzicy - Mateusz Kuch i Jakub Wyczółkowski w K-2. Zajęli w swojej kategorii 6 miejsce. Dobrze spisał się także Bartek Ostrowski, który w "jedynce" (na dystansie 8,6 km) zajął 7 lokatę. W czołówce uplasował się także junior Jakub Lewandowski, jedyny reprezentant klubu w kanadyjce. Rywalizował na dystansie 22 km. Musiał pokonać łącznie pięć pętli po 4,3 km każda oraz cztery przenoski o długości 250 m.
Wśród zmagań młodziczek nie zabrakło reprezentantek Nogatu. Ada Nawrocka oraz Agnieszka Wasilewska wystartowały w łódce K-2 i choć ścigały się z zawodniczkami starszymi od siebie, to udało im się zakończyć zawody na 7 miejscu.

- Pokonanie tak dużego dystansu wymaga bardzo dużego wysiłku i umiejętności rozłożenia sił - mówi Andrzej Lewandowski, trener Nogatu Malbork. - Zawodnicy przechodzili specjalne przygotowania do takiego startu. Samo ukończenie maratonu kajakowego jest sukcesem, nie mówiąc już o miejscach, które zdobyli malborscy kajakarze. Wyniki uzyskane podczas mistrzostw Polski świadczą o dobrze przepracowanym sezonie przez naszych zawodników.