Nasza Loteria

Kiedy słowa stają się skarbem. Poznaj korzyści z czytania dziecku książek

Materiał informacyjny Instytutu Książki
To jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na wspieranie rozwoju dziecka od najwcześniejszych lat życia. Weź książkę do ręki i czytaj. Czytanie jest jak magiczny klucz, który otwiera przed dziećmi drzwi do krainy wiedzy, wyobraźni i emocji. Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podkreśla, jak ważne jest wprowadzenie najmłodszych w świat literatury już od pierwszych miesięcy. Oddaje to jej tegoroczne hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”.

Z książką od kołyski

Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku. Już niemowlęta z zaciekawieniem słuchają rytmicznych, melodyjnych dźwięków ludzkiego głosu. Poprzez obserwację ekspresji twarzy czytającego i słuchanie intonacji uczą się podstaw komunikacji. Czytanie pomaga również niemowlętom w nauce skupiania uwagi. Z czasem dziecko zaczyna być bardziej zainteresowane treścią książeczki, co również wspomaga jego koncentrację. Nawet jeśli wydaje się, że maluch jest zbyt mały, by zrozumieć treść, regularne czytanie wpływa na jego rozwój na wiele różnych sposobów. Ponadto dzieci, które od niemowlęctwa miały kontakt z książkami, częściej sięgają po nie, gdy dorastają.

„Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by przybliżać dzieciom świat literatury, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka” – mówi Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.

Słowa, które mają moc

Książki w rękach dzieci to nie tylko źródło rozrywki, ale także prawdziwa kopalnia słów. Dziecko, które regularnie słucha opowieści, buduje swoje słownictwo szybciej i skuteczniej. Znajomość języka to fundament, na którym buduje się zdolność logicznego myślenia i wypowiadania własnych myśli. Opowieści o bohaterach, dalekich krainach i niesamowitych przygodach pobudzają kreatywność dziecka i uczą empatii, pokazując mu świat z różnych perspektyw. Literatura dla dzieci nie unika trudnych tematów, takich jak strata, samotność czy konflikty. Dzięki temu uczą się one, jak radzić sobie z trudnymi doświadczeniami.

Wspólny czas – silne więzi

Czytanie dziecku na głos jest jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej wartościowych sposobów na budowanie i wzmacnianie więzi rodzinnych. W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest bardzo szybkie, a czas często ograniczony, czytanie staje się okazją do spędzenia cennych chwil razem. Rodzic i dziecko mogą oderwać się od codziennych trosk, zrelaksować i skupić się tylko na sobie. To momenty pełne emocji. Radość, smutek, zdumienie, strach – wszystko to można przeżyć, wędrując razem przez strony literatury. Dzieląc te emocje, rodzice i dzieci tworzą wspólne wspomnienia i doświadczenia, które zbliżają ich do siebie.

„Mała książka – wielki człowiek”

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytutu Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu zachęcenie rodziców do czytania swoim dzieciom już od najwcześniejszych lat życia. Pomagają w tym specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze, które trafiają do szpitali, bibliotek i szkół w całej Polsce. Projekt obejmuje trzy etapy – dzieci nowo narodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Dzieci otrzymują książki dopasowane do ich wieku, a rodzice broszury informacyjne.

W tym roku szczególną uwagę poświęcono pierwszoklasistom. W swoich szkołach w listopadzie i grudniu będą odbierać „Wnuczkę antykwariusza” Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. To historia, która zabiera najmłodszych w pouczającą podróż w czasie. Książkę zobaczysz w spocie promującym kampanię.

od 16 lat

Biblioteka – miejsce pełne przygód

W dobie cyfryzacji i wszechobecnych technologii wiele osób zastanawia się, czy tradycyjne biblioteki nadal mają znaczenie w procesie edukacji dzieci. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Biblioteka, często kojarzona z ciszą i spokojem, może być miejscem pełnym przygód, które czekają na odkrycie przez młode umysły. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” nie mogło więc zabraknąć współpracy z bibliotekami. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki z rodzicami i założy kartę biblioteczną, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, zawierającą książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Ponadto Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich komplet (dziesięć), otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. Sprawdź listę bibliotek w Twoim regionie, które biorą udział w projekcie.

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących ze wspólnego czytania i jego wpływu na rozwój dzieci w różnym wieku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki: http://wielki-czlowiek.pl.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy słowa stają się skarbem. Poznaj korzyści z czytania dziecku książek - Dziennik Bałtycki

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto