Kobiety w czasach PRL. W Malborku nieczęsto były bohaterkami pierwszego planu. Tak wynika z kroniki miasta

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka
Dzień Kobiet miał być symbolem walki o równouprawnienie. Ale najbardziej kojarzy się z komuną i wręczanymi 8 marca goździkami, rajstopami czy bombonierkami. W tamtym czasie panie na co dzień miały być przede wszystkim matkami i gospodyniami domowymi. W życiu publicznym najczęściej stanowiły tło, o czym świadczą fotografie z „Kroniki miasta Malborka”. Mało na nich kobiet.

W czasach PRL-u Dzień Kobiet obchodzono obowiązkowo, bo było to jedno z ważniejszych systemowych świąt. Ale aż czuć było w powietrzu protekcjonalne podejście do pań. Wyręczano je 8 marca z obowiązków domowych, a i w pracy mogły tego jednego dnia liczyć na taryfę ulgową. Odbierały także rachitycznego tulipana lub goździka, wręczanego taśmowo przez kierownika lub kogoś z rady zakładowej.
Na co dzień to nie one były szefami lub bywały nimi niezmiernie rzadko.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. "Naczelniczki", "inspektorki" - czy w magistracie będą żeńskie formy stanowisk? Panie wolą być traktowane na równi z mężczyznami

Kwiaty i uściski w Malborku. To kobiety je rozdawały

Co ciekawe, przeglądając dwa najstarsze tomy „Kroniki miasta Malborka”, można odnieść wrażenie, że kobiety były tylko pięknym tłem. Prym w wielu dziedzinach życia wiedli mężczyźni, wcale się z tym nie kryjąc.

Panie, jak wynika z kronikarskich relacji, mogły wykonywać typowo damskie prace. A jeśli już były gwiazdami, to przy maszynie produkującej makaron, albo w piekarni czy waflarni. Mogły też trzymać tace z odznaczeniami dla mężczyzn albo witać, żegnać czy pozdrawiać z naręczem kwiatów gości i partyjnych sekretarzy.
Ewentualnie mogły recytować poezję, śpiewać lub tańczyć. Ale najlepiej w grupie, w zespole, jakby w pojedynkę nie mogły wybić się na pierwszy plan... A jeśli, to najlepiej z piosenką radziecką na ustach.

Na szczytach władzy. Zdarzało się paniom dyrygować

Kiedy panie były „na świeczniku”? Decydował o tym przypadek, ale przede wszystkim ciężka praca. Tak było z Felicją Imiołczyk, która w marcu 1980 r. została matką chrzestną statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Malbork II”. Wybrano ją dlatego, że była mistrzem produkcji w malborskim Makopie.

Najbardziej obawiałam się tego ostatniego momentu. Jeśli butelka rozbije się do razu, to dobra wróżba dla statku. Uderzyłam z całej siły i… udało się. Wodowanie poszło gładko – dzieliła się w mediach wrażeniami Felicja Imiołczyk.

Nieco inną rolę pełniła Marianna Cebula, prawdziwa kobieta-szef, co było ewenementem w tamtych czasach. W 1981 r. jako pierwszy sekretarz Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dziękowała Bogusławowi Szydłowskiemu za pracę na stanowisku naczelnika miasta. Trzy lata później, w 1984 r., to jej Miejska Rada Narodowa powierzyła ten naczelnikowski fotel.

Na czarno-białych zdjęciach widać jeszcze znaną w tamtym czasie postać zasłużoną dla kultury. To Lucyna Kucharska, która w latach 1947-1961 była dyrygentką Lutni. Z okazji jubileuszu chóru w 1986 r. odbierała podziękowania od swoich chórzystów.

Przejrzycie wybrane fotografie z „Kroniki miasta Malborka”. To pamiątka tamtych czasów, ale i dowód na pozycję kobiet w PRL.

Malbork. Znane osoby z miasta i powiatu tak zmieniły się prz...

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie