Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koncert charytatywny dla Misia i domu samopomocy w Malborku [ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Wokaliści Studia Wokalnego Balbiny i goście zaśpiewali, a goście licytowali obrazy i wrzucali pieniądze do puszek na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Miś w Malborku i Środowiskowego Domu Samopomocy. Tak minęły dwie godziny w piątkowy wieczór podczas koncertu "Pójdźmy za naszą Gwiazdą" w Karwanie.

Podczas koncertu w Karwanie wystąpiły wszystkie grupy Studia Wokalnego Balbiny działającego w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji: Balbineczki, Balbinki, Balbiny oraz Airam, grupa Eski Floreski, a ponadto: Karolina Sumowska i Małgorzata Chruściel. Akompaniament zapewnił zespół instrumentalny Adama Lemańczyka.

Można było posłuchać utworów o tematyce świątecznej, ale także piosenek, które Balbiny przygotowały na ubiegłoroczne tournee po Japonii. Wstęp na koncert był wolny. Karwan wypełnił się po brzegi, a wszyscy chętni mogli wesprzeć cel imprezy, m.in. kupując podczas aukcji obrazy autorstwa Magdaleny Hebel, podopiecznej stowarzyszenia.

Dochód zostanie przeznaczony dla Misia, a ta malborska organizacja chce z kolei pomóc Urzędowi Miasta w zakupie wyposażenia do nowo wybudowanego Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Jagiellońskiej. Ośrodek dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie ma zacząć działać na przełomie marca i kwietnia br.

- Wasza obecność jest wyrazem solidarności z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, troski o drugiego człowieka żyjącego obok was, którego los postawił w nieco trudniejszej sytuacji. Dzieci niepełnosprawne przychodzą na świat w różnych rodzinach - wykształconych i mniej wykształconych, zamożnych i ubogich. Czasami niepełnosprawność spotyka nas niespodziewanie. Zwykle status takiej rodziny podupada, a wówczas życie komplikuje się na wielu płaszczyznach. Główny cel, jaki postawiono 15 lat, zakładając Stowarzyszenie Pomocy Miś, czyli utworzenie ośrodka dziennego wsparcia, miejsca pobytu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych umysłowo zostanie wkrótce osiągnięty - mówił Roman Wesołowski, przewodniczący Misia.

Przewodniczący stowarzyszenia przypomniał też o długiej drodze do realizacji celu, o tym, że przez kolejne lata dużo się mówiło, ale na planach się kończyło. I nawiązał do Święta Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, porównując trzech samorządowców do... trzech mędrców.

- Nareszcie nasze dzieci nie będą musiały być dowożone do miejscowości ościennych lub być pozostawione w domu bez możliwości podtrzymywania i rozwijania nabytych umiejętności. Przez wiele lat byliśmy manewrowani i spychani na margines, a czasem nawet odrzucani. Nasze dzisiejsze Święto Trzech Króli jest dla nas wyjątkowe. Trzej mędrcy z Malborka w osobach: burmistrz Malborka Marek Charzewski, przewodniczący Rady Miasta Arkadiusz Mroczkowski i wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk złożyli nam dar wyjątkowy, od dawna wyczekiwany - stwierdził Roman Wesołowski podczas koncertu. - Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierali i nadal wspierają - duchowo, darowiznami, przekazując 1 proc. podatku, dziękujemy za każdy przysłowiowy grosz. Dochód z dzisiejszej zbiórki przeznaczymy na doposażenie ŚDS.

Placówka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie kosztowała 2,1 mln zł ze środków miasta i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie z PFRON wyniosło 545 tysięcy złotych. Ośrodek działający w trybie 8-godzinnym będzie miał pod opieką 30 osób.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto