Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończewice. Po wypadkach GDDKiA przypomina o przebudowie, a policja o rozważnej jeździe. Będzie więcej kontroli

Redakcja
KP PSP Malbork
Trzy wypadki, 10 osób rannych w tym roku. Taki bilans zdarzeń na samym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 22 z drogami powiatowymi musi działać na wyobraźnię i powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy jeżdżą odcinkiem „22” z Tczewa do Malborka. Niebezpieczne skrzyżowanie zostanie przebudowane, ale póki co, wszystko w rękach kierowców...

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 22 z drogami powiatowymi na wysokości Kończewic, około 4 km za Wisłą w kierunku Malborka, nie jest żadnym oficjalnym czarnym punktem, ale groźnych zdarzeń tu nie brakuje. Ostatnio dzień po dniu doszło do dwóch wypadków, w których ucierpiały cztery osoby. Po jedną z nich musiał przylecieć śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i zabrać do szpitala specjalistycznego.

W jednym przypadku kierowca jadący krajówką nie dostosował prędkości i by nie uderzyć w auto skręcające do Kończewic, musiał ratować się zjazdem na przeciwległy pas, zderzył się czołowo z nadjeżdżającym samochodem i dachował w przydrożnym rowie wypełnionym wodą.

Kolejnego dnia kierująca oplem wyjechała z drogi podporządkowanej od strony Kończewic wprost przed maskę auta kobiecie także kierującej oplem. Podobny przebieg miał wypadek, do którego doszło pod koniec lutego; kierowca wyjeżdżający od strony Mątów Wlk. źle włączył się do ruchu, auta się zderzyły i wpadły na trzeci samochód wyjeżdżający od Kończewic. Bilans: sześć osób rannych, jedną strażacy musieli wydobywać z zakleszczonego pojazdu.

- Przekraczanie prędkości przez kierowców jeżdżących drogą krajową oraz wymuszanie prędkości przez tych wyjeżdżających z dróg powiatowych to przyczyny zdarzeń w tym miejscu – mówi mł. asp. Sylwia Kowalewska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

Ale do wypadków dochodzi też między tym skrzyżowaniem a mostem na Wiśle i z drugiej strony – w kierunku pobliskiej miejscowości Gnojewo. W tym drugim przypadku w tym roku zginęła piesza, która wtargnęła na jezdnię. W poprzednich latach na całym odcinku od mostu do Gnojewa nie brakowało wypadków śmiertelnych.

Nic dziwnego, że po ostatnich groźnych sytuacjach ponownie pojawiły się głosy o potrzebie jego przebudowy wraz ze skrzyżowaniem. Ale warto przypomnieć, że Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie trzeba do tego przekonywać. Zarządca trasy przygotowuje się do przebudowy odcinka między Knybawą a Gnojewem w ramach programu wzmocnienia dróg krajowych do nacisku 11,5 tony.

Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA, przypomina, że w projekcie tego zadania przewidziano m.in. przebudowę feralnego skrzyżowania z drogami do Mątów Wlk. i Kończewic. Będzie tu zamontowana sygnalizacja świetlna. Niedaleko znajduje się też drugie skrzyżowanie – zjazd do Kończewic od strony Gnojewa, gdzie zostanie zmieniona geometria układu drogowego.

- Nowa droga na odcinku Knybawa-Gnojewo będzie miała przekrój 2x1 zbliżony do obecnego, ale zostały też zaprojektowane odcinki z przekrojem 2+1, gdzie będzie można bezpiecznie wymijać pojazdy wolnobieżne i ciężarowe. Do tego będzie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy oraz kanał technologiczny. Po przebudowie ten odcinek drogi krajowej nr 22 będzie wyglądał zupełnie inaczej niż teraz, będzie zdecydowanie bezpieczniej – zapewnia Piotr Michalski.

Ale jeszcze trzeba uzbroić się w cierpliwość. Projektowanie inwestycji ma potrwać do jesieni br., następnie GDDKiA, dysponując już projektem budowlanym, będzie musiała wystąpić z wnioskami o decyzję środowiskową i zgodę na realizację inwestycji drogowej.
- Realizacja trasy mogłaby nastąpić w latach 2020-2021 – dodaje Piotr Michalski.

Póki co, policja apeluje do kierowców o rozwagę, ale na tym nie poprzestaje.

- W ramach bieżącej pracy Wydziału Ruchu Drogowego zwiększone zostały działania dotyczące kontroli prędkości w tym miejscu. Wystąpiliśmy też do GDDKiA o dostawienie znaków ograniczających prędkość oraz zakazów wyprzedzania po obu stronach skrzyżowania. Były także rozmowy, by ustawić znaki „Stop” przy obu drogach powiatowych, ale to raczej nie nastąpi, bo warunkiem byłaby zła widoczność, tymczasem ona w tym miejscu jest dobra – mówi mł. asp. Sylwia Kowalewska.

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto